Учені виростили штучний мозок, що складається з донорського матеріалу п’яти людей

Вченими з Гарвардського університету вдалося виростити 3D-модель людського мозку, що складається з клітин від п’яти донорів. Дослідники назвали своє творіння “хімероїдом”. Вони мають намір його використовувати для вивчення реакції людського мозку на різні наркотичні речовини.

Результати цієї роботи опублікував журнал Nature.

Завдяки тому, що “хімерод” було вирощено з клітин п’яти людей, а не однієї людини, можна буде зрозуміти, чому мозок різних людей реагує на наркотики по-різному.

“Хімероїд” вирощений зі стовбурових клітин людей

Ці клітини мають таку властивість, що за заданих умов із них можна виростити клітини різних органів людини: кишківника, легенів, печінки, нирок. Завдяки такій універсальності стовбурових клітин вирощені з них фрагменти людських органів можна використовувати для випробувань різних нових препаратів, а в майбутньому використовувати для вивчення відгуку на ліки організмів конкретних пацієнтів. Адже загальновідомо, що одні й ті самі препарати одних людей можуть зцілити повністю, а іншим взагалі не підходять.

Таким чином, вирощені “хімероїди” можна було б застосовувати для підбору ліків кожному окремому пацієнту, а не проводити тривалі “експерименти” на організмі хворого.

“Що як, одного разу ми зможемо використовувати хімероїди як аватари, щоб передбачати індивідуальні реакції на нові методи лікування, ще до клінічних випробувань”, – говорить одна зі співавторів цієї роботи Паола Арлотта.

До речі, за словами учених, виростити органоїд мозку особливо складно. Однак і це виявилося їм під силу. А завдяки тому, що туди були взяті клітини одразу п’яти людей, їм вдалося охопити в одній моделі широке генетичне розмаїття.

Що показали перші експерименти

Під час тесту дослідники обробляли хімероїд різними нейротоксичними препаратами, зокрема й етанолом. При цьому, як виявилося, етанол згубно вплинув тільки на клітини від одного донора. Багато його клітин загинули. До речі, під час створення хімероїда його клітини росли швидше за інших. Їх було взято у плода, в якого був підвищений ризик розладів, пов’язаних з аутизмом. Тепер їм належить дізнатися, чи саме ця схильність викликала таку реакцію на цей нейротоксин.

При цьому вчені у своїй статті зазначають, що вирощування хімероїдів – доволі складний і трудомісткий процес. Однак завдяки сучасним автоматизованим системам його можна прискорити. Таким чином, ці живі моделі людських органів можна буде широко використовувати у випробуванні препаратів для лікування захворювань мозку.

Ольга Степанова

Recent Posts

Сповідь без священника. У Швейцарії церква встановила цифровий аватар Ісуса

У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…

2 години ago

Забудьте про пільги: пенсіонерів зроблять ще біднішим – за що тепер змусять заплатити

Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…

2 години ago

Грабіжницькі націнки: магазини штучно завищують ціни на основні продукти

Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…

2 години ago

Від мобілізації не втекти: дані, які важко заперечити – скільки українців ще призвуть

Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн ​​чоловіків віком від 25…

2 години ago

За американське авто можуть відібрати права: на що звернути увагу

В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…

2 години ago

Відповідь обов’язково буде: у Москві брязкають зброєю, сиплють погрозами та лякають світ Путіним

Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…

2 години ago