Українці хотіли б жити у Європі у умовах, що максимально наближені до умов вдома, включно з плануванням квартири, її розміром і навіть дизайном інтер’єру. Проте реальність часто виявляється дуже далекою від бажань.
Люди обирають житло, керуючись виключно ціною чи близькістю до роботи, та заспокоюють себе: мовляв, це – тимчасове рішення, і зовсім скоро вони переїдуть. Але “тимчасовість” розтягується на дуже тривалий час: місяцями і навіть роками люди живуть в умовах, які важко назвати комфортними.
Як шукають житло, з якими проблемами стикаються та що знаходять українці в Європі? Відповіді на ці запитання — далі в матеріалі.
Пошук житла у Європі — завдання з кількома зірочками, особливо для українських біженців. Не дивно, що українці за кордоном не проти отримати допомогу у цьому непростому питанні, і найчастіше ця допомога надходить від роботодавців.
Майже половина українців, працевлаштованих у Польщі, скористалися допомогою роботодавця чи агентства з працевлаштування у пошуку житла в Польщі. Про це йдеться у першому у Польщі дослідженні житлової ситуації працевлаштованих мігрантів “Працівник з України – житло в Польщі”, проведеному Міграційною платформою EWL, RentLito та Центром Східноєвропейських студій Варшавського університету.
Виявилося, що 84% задоволені тим фактом, що роботодавець забезпечив їх житлом. Водночас майже третина респондентів знайшли житло самостійно, а кожен п’ятий розповів, що мав житло до того, як знайшов теперішню роботу.
Автори дослідження вважають, що це свідчить про зростання впевненості українських працівників у Польщі та більшу самостійність у прийнятті рішень, а також збільшення частки громадян України, які вільно почуваються на польському ринку нерухомості.
У Європі українці переважно обирають житло поблизу місця роботи
Як показало дослідження, українці переважно обирають житло поблизу місця роботи. Лише 22% респондентів вказують, що час у дорозі до місця роботи перевищує 15 хвилин. 38% добираються до місця роботи не більше ніж за 15 хвилин, а 40% опитаних можуть дістатися до місця роботи за той же час пішки.
Почувши слова “квартира у Європі”, багато хто малює у уяві чарівний будиночок або ж затишну квартиру — невелику, але з “євроремонтом”, бо це ж Європа. Проте часто такі картини не мають нічого спільного з реальністю.
За даними дослідження, кожен другий працевлаштований у Польщі громадянин України (53%) проживає у 2- або 3-місній кімнаті. 20% респондентів кажуть, що проживають у кімнаті самостійно, 19% ділять кімнату з чотирма людьми, а 4% мігрантів, що працюють у Польщі, проживають у 6-місних кімнатах.
“У 2015-2020 роках найпоширенішими кімнатами для працівників були 6-місні, часто обладнані двоярусними ліжками, а орендарями найчастіше були чоловіки. Однак після пандемії COVID-19 та російської агресії проти України ситуація почала змінюватися. Для порівняння, у 2023 році найбільш затребуваними були дво- та тримісні кімнати, переважно “сімейні” номери з міні-кухнею, а в дорожчому варіанті — окремою ванною кімнатою. Двоярусні ліжка в помешканнях сприймаються вже поза нормою”, — прокоментувала результати дослідження голова правління RentLito Марія Домбровська.
За словами експертки, українці надають великого значення загальним умовам життя в країні перебування: дев’ять з десяти респондентів хотіли б, щоб вони були схожими на умови вдома, включно з плануванням квартири, її розміром і навіть дизайном інтер’єру. Погоджуючись на робітниче житло у багатомісних кімнатах, українські мігранти часто сприймають його як тимчасове рішення. Але, як відомо, немає нічого більш постійного, ніж тимчасове.
“Я живу у Лодзі в хостелі на 17 людей та 4 кімнати, — розповідає Оксана. — Ще до війни, роки три назад, я вважала, що це на кілька місяців, згодом знайду щось краще. Але ціна така, що тепер дуже шкода втрачати такий варіант: 550 злотих (127 євро) на місяць — таких цін в місті вже давно немає. Моя знайома орендує невелику студію за 1800 злотих (417 євро), але й це не показник, бо вона також мешкає в цій квартирі кілька років. Квартира з однією спальнею обійдеться у 2500 злотих (580 євро) та вище плюс завдаток, тобто, перша оплата — не менше 5 тис. злотих. Ще тут в Польщі є кімнати-кавалєрки. Це просто конура: крихітна кімната метрів на 12, у який до ліжка треба піднятися по сходах. Такий варіант коштує від 1500 тис злотих (347 євро)“.
Христина наразі живе в Таллінні та орендує житло за смішні гроші: 300 євро на місяць за двокімнатну квартиру. Це при тому, що середня ціна за квартиру з однією спальнею та кухнею-вітальнею (це найпопулярніше планування квартир в Естонії) — 650 євро. Але поспішати заздрити не варто.
У 2015-2020 роках найпоширенішими кімнатами для працівників були 6-місні, часто обладнані двоярусними ліжками, але зараз двоярусні ліжка в помешканнях сприймаються вже поза нормою
“Я орендувала цю квартиру в березні 2022-го, коли на ринку був дикий ажиотаж і вільного житла взагалі не було, — розповідає Христина. — Квартира у старому домі, повністю “вбита”, на балконі якийсь мотлох. Одна з двох кімнат замкнена на ключ, тобто фактично в мене однокімнатна квартира — тому й ціна така. А в тій кімнаті, що мешкаю я, стоять величезна шафа та продавлений диван, які власниця категорично заборонила навіть пересувати. Я багато працюю, повертаюсь у квартиру тільки ночувати. Проте, напевне, все ж таки шукатиму більш пристойний варіант, хоча він коштуватиме мінімум удвічі дорожче”.
Наприкінці минулого року Євростат порівняв, як змінилися ціни на оренду у період з 2010 до 2023 року. Цілком очікувано, що майже в усіх країнах орендна плата суттєво зросла. А рекордсменами зростання оренди стали Естонія (+208%), Литва (+168%) та Ірландія (95%).
Левова частка цього подорожчання припала на 2022-2023 роки, коли вартість середньострокової та довгострокової оренди житла у найпопулярніших містах Європи просто злетіла. Основна причина полягає у зростанні попиту та зменшенні пропозиції, що, своєю чергою, пояснюється повільним будівництвом нового доступного житла, активізацією “цифрових кочівників” після закінчення пандемії та напливом біженців з України.
Фокус промоніторив дані порталів з пошуку житла в оренду та для наочності структурував дані по оренді квартир з однією спальнею у різних містах Європи у таблиці.
Відразу зазначимо, що ці дані — досить умовні і дають лише загальне уявлення. По-перше, “квартирою з однією спальнею” орендодавці називають і студії по 12-15 метрів, і однокімнатні квартири, і “полуторки” (тобто спальня плюс відкрита кухня-вітальня). Тому розібратися, що насправді ховається за оголошенням, буває непросто. По-друге, повні розбрат та хитання з комуналкою. В одних оголошеннях зазначено, що це ціна без комунальних платежів, в інших – що комунальні платежі враховані частково, а часом орендодавці стверджують, що платити окремо за комуналку взагалі не доведеться. І, нарешті, по-третє, багато залежить від району міста, стану будинку і ремонту квартири. Тут все, як і в Україні: ціни на квартиру однієї і тієї ж площі можуть відрізнятися в два-три рази залежно від району та навколишньої інфраструктури. Проте загальне уявлення ці цифри дають. Як і відповідь на питання, чому мрії про затишну квартиру для багатьох мігрантів виявляються нездійсненними.
Деякі українці ризикують у рази переплачувати за природний газ, навіть за мінімального споживання. У якому…
На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…
Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…
Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…
Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…
На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…