В Україні на первинному ринку попит на квартири обвалився через обстріли: що буде з цінами

Через липневі та серпневі ракетні обстріли, що спричинили перебої зі світлом, попит на первинному ринку житла у серпні порівняно з липнем знизився в середньому на 40-50%. Про це розповіла директорка з продажів будівельної компанії GAZDA Маріанна Бігунець.

Водночас, за її словами, перехід з екстрених на стабілізаційні відключення світла, що спостерігається з настанням осені, та поступове призвичаєння громадян до обмежень електропостачання, поступово поновлює активність на первинному ринку.

“Перебої з енергопостачанням на деякий час негативно впливають на настрої громадян: потенційні покупці надто чутливі до змін, до дискомфорту, тому змушені ситуативно, на певний час відтермінувати придбання житла. Проте в середині вересня рівень наявного попиту суттєво поновився і вже складає до 80-85% від показників перших двох літніх місяців з проекцією до подальшого вирівнювання”, – зазначила Бігунець.

Вона вважає, що найближчим часом близько двох третин покупців сконцентрується на якісних житлових комплексах з високим ступенем готовності, що зводяться у більш безпечних і захищених переважно західних регіонах країни, зокрема на Закарпатті, Львівщині, Буковині, Івано-Франківщині, Волині, а також у Києві та Київському регіоні. 

На думку експертки, цієї осені на первинному ринку житла навряд чи можливе суттєве зростання попиту. Адже економічна ситуація в країні є досить напруженою: саме на осінь прогнозується інфляційний пік, пов’язаний зі зростанням тарифів на електроенергію, змінами в акцизах на пальне. А перебої з енергопостачанням суттєво гальмують бізнес, в тому числі й будівельний – насамперед зростає собівартість зведення та посилюються ризики для покупців. 

Восени, згідно з економічними прогнозами, споживчі ціни можуть зрости щонайменше на 10-15%. Однак, як наголосила Бігунець, на первинному ринку таке зростання буде чи не найменшим: до 3-5% і лише на об’єкти готовністю від 60%, що розташовані у найбільш безпечних регіонах. 

“Від початку повномасштабного вторгнення на ринку домінує покупець: його увагу можна привернути високою якістю проєкту, локацією (регіоном), темпами зведення будинку, а також гнучкою ціновою політикою. Тобто найбільш відповідальні девелопери, що дбають про якість проєктів та власну репутацію, навряд чи переписуватимуть цінники, не маючи для цього віддзеркалення у кількості покупців”, – підкреслила фахівчиня. 

Степаненко Григорій

Recent Posts

Автономери через Дію: які нові серії тепер доступні українцям

На українських дорогах все частіше можна помітити автомобілі з номерними знаками серії "DI". Це пов'язано…

4 хв. ago

Скільки потрібно вагонів, аби завантажити усіх росіян? Російське видання провело дивні підрахунки

Російське видання підрахувало, скільки вагонів знадобиться, щоб розмістити усіх росіян в одному потязі. Довжина такого складу…

13 хв. ago

План поділу України таки існує: у ГУР сказали, які регіони Путін хоче залишити, як “спірні”

Росія на чолі з володимиром путіним розпочали війну проти України далеко не для того, щоб…

21 хв. ago

У Києві екстрено розгортають блокпости: перевірки транспорту та людей стануть регулярними

У столиці продовжують готуватися до можливих загроз: Київська міська військова адміністрація разом із військовими, поліцією…

28 хв. ago

Як TikTok перетворив затишне лондонське кафе на туристичний кошмар

Колись затишне лондонське кафе, яке було улюбленим місцем відпочинку місцевих мешканців, тепер опинилося в центрі…

35 хв. ago

Працівники ВЛК зовсім озвіріли: б’ють рекорди за розміром хабарів за довідки

На Закарпатті викрито чергову схему ухилення від мобілізації – серед підозрюваних посадовці, медики та експравоохоронці…

37 хв. ago