“Є ганебні громадяни”: Безугла пропонує довічне ув’язнення за “привласнення функцій держави”

Якщо громадянин вирішить самовільно представляти Україну за кордоном, це може завдати суттєвої шкоди державній безпеці. Якщо такі дії будуть вчинені під час воєнного стану, то він може опинитися у в’язниці з довічним терміном. Такі пропозиції внесені на розгляд Верховної Ради в законопроєкті 11104, авторками якого є народні депутатки Мар’яна Безугла та Галина Третьякова. Текст законопроєкту з’явився на порталі Верховної Ради.

Законопроєкт №11104 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій” внесений на розгляд парламенту 20 березня 2024 року. Перед тим, як він з’явиться в порядку денному, із ним мають ознайомитися в профільному комітеті — у комітеті з питань правоохоронної діяльності.

Проєкт закону 11104 — деталі

В обґрунтуванні законопроєкту авторки пояснили, що в Україні є певна категорія громадян, яких вони назвали “ганебними”. Ці “ганебні громадяни” наважуються перебрати на себе представницькі функції держави на міжнародних майданчиках. Головна мета таких людей — “отримання власних привілеїв”, вважають політикині.

В умовах війни це особливо небезпечно, ідеться в пояснювальній записці. Тому пропонуються карати за таку “самодіяльність” тюремним ув’язненням із конфіскацією майна.

Законопроєкт 11104 – текст пояснювальної запискиФото: Скриншот

Згідно з пропозицією нардепок, до Кримінального кодексу внесуть нову статтю 111-3, де вказуватиметься розмір покарання за “перебирання функцій держави”. У мирний час — 10-12 років із конфіскацією, в умовах воєнного стану або війни — довічне ув’язнення з конфіскацією.

Пояснення Безуглої та Третьякової

Обидві нардепки прокоментували появу законопроєкту 11104 на сторінках Facebook.

Галина Третьякова пояснила, що вказаний законопроєкт іде в парі з іншим — 11103 про “спеціальні місії“, авторами якого є ті ж особи, що й для 11104. Вона нагадала, що Україна підписала “Конвенцію про спеціальні місії” та має в Конституції статтю 13. Згідно з цими документами, представляти державу за кордоном мають право лише президент, прем’єр-міністр і голова МЗС.

Мар’яна Безугла, зі свого боку, покликається на аналогічні закони в США. Зокрема, наводить приклад так званого “Закону Логана”, ухваленого у 18 столітті. Цей закон ухвалили в США після того, як сенатор Логан самовільно розв’язував деякі політичні питання у Франції. Після цього його застосовували п’ять разів за всю історію, розповіла політикиня. Ще один аргумент стосується діяльності забороненої партії ОПЗЖ, яка їздила до Москви.

Законопроєкт 11104 – пояснення Мар’яни БезуглоїФото: Скриншот

Фрагмент тексту законопроєкту 11103 наведений на порталі “Судово-юридичної газети”. Вказується, що спеціальна місія — “це тимчасова місія, направлена для представлення держави на певному заході або в переговорах, що складається з людей, наділених повноваженнями представляти Україну”. Координацією таких місій займається виключно МЗС”, ідеться законопроєкті.

Реакція громадської активістки

Громадська активістка та голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук відреагувала на пропозиції Безуглої та Третьякової. Вона нагадала, як нардепи зарегулювали роботу волонтерів і громадських організацій. Тепер на черзі українці, які “адвокатують інтереси країни та захист людей на міжнародній арені”.

Законопроєкт 11104 – пояснення Олександри МатвійчукФото: Скриншот
Ольга Степанова

Recent Posts

У Росії багатодітна родина планує назвати дитину на честь ракети «Орєшнік»

Багатодітна родина із Набережних Челнів готова назвати свого п’ятнадцятого спадкоємця Орєшнік або Орєшніца – на…

2 хв. ago

Нардеп Гончаренко спростував здобутки Укрнафти, озвучені Президентом

Під виглядом "успіху" Укрнафти демонструються фактично результати роботи двох підприємств (Укрнафта і Укртатнафта) під управлінням…

11 хв. ago

Три роки до нового удару Росії: попередження Залужного

Україна має щонайменше три роки, перш ніж Росія накопичить необхідні ресурси для масштабного наступу на…

19 хв. ago

Вже до кінця листопада: чоловіків молодших 25 років теж забиратимуть до ЗСУ

До кінця листопада 2024 року Генеральний штаб Збройних сил України представить оновлений план укладання контрактів…

26 хв. ago

У порту Гамбурга дрон стежив за британським авіаносцем, – BILD

Цього тижня в Німеччині до гамбурзького порту зайшов британський авіаносець HMS Queen Elizabeth. У ніч…

35 хв. ago

Як буде проходити оцінка інвалідності за новими правилами: всі деталі

Якщо ви не встигли пройти повторний огляд, є важливі терміни, які не можна пропустити. Зокрема,…

44 хв. ago