Американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив, що Дональд Трамп, у разі повернення до президентства, зацікавлений у перемозі України у війні. Однією з причин цього є потенційні економічні вигоди для США, зокрема доступ до українських рідкісних мінералів і корисних копалин.
При цьому Ліндсі Грем зазначив, що встановлення миру в Україні відкриє для США перспективні економічні можливості. Однак юрист-аналітик Андрій Вігірінський в ефірі 24 каналу підкреслив, що ця заява не є новою. До цього західні ЗМІ повідомляли, що два пункти з “Плану перемоги” президента України Володимира Зеленського були сформульовані з огляду на можливе президентство Дональда Трампа. Йдеться про використання природних ресурсів України та участь українських військових у заміщенні американських солдатів у Європі.
“Мені не імпонує риторика Ліндсі Грема про те, що ми будемо платити за підтримку Сполучених Штатів мінералами. Це виглядає як колоніальна рента. У будь-якій ліберальній країні, якщо відбувається продаж ліцензії на надрокористування, він відбувається на конкурсній основі”, – зауважив Вігірінський.
Юрист наголосив, що ідея використовувати надра України як плату за допомогу є принизливою. У сучасному світі продаж ресурсів має відбуватися виключно на комерційній основі через прозорі конкурси. Окрім того, він додав, що будь-якій ліберальній країні частина податків і рентної плати від видобутку йде в державний бюджет. Але розраховуватися корисними копалинами за військову підтримку – обурливо, підкресли Вігірніський.
Він також звернув увагу, що країни-гаранти Будапештського меморандуму, включно зі США, вже мають зобов’язання перед Україною, оскільки не змогли захистити її від агресії.
Андрій Вігірінський вказав на неоднозначність такого підходу. За його словами, якщо говорити про можливість передачі Сполученим Штатам певних частин наших надр в користування за плату, то Ліндсі Грему варто задуматись, чи можна ці корисні копалини придбати на іншому ринку, не надаючи зброї.
“Сполучені Штати зараз купують ці матеріали й ні в кого їх не вилучають як плату за військову допомогу. Тоді виходить, що на ринку є пропозиція, є споживачі, але деяким споживачам не треба надавати допомогу Україні для того, щоб ці мінерали отримати”, – підкреслив юрист-аналітик.
Юрист наголосив, що хоча така риторика може мотивувати адміністрацію Трампа підтримувати Україну, вона водночас принижує гідність нашої країни.
Фахівці Міланського політехнічного університету виявили численні підземні ходи, розташовані під замком Сфорца. Про це повідомляє університет на своєму…
Безпека на дорозі - це не тільки дотримання правил дорожнього руху, а й контроль над…
17 січня в активній області 3964 стався потужний сонячний спалах магнітудою M7.4. Він почався о 13:24 UTC…
Експерти автомобільної індустрії назвали найкращі новинки 2025 року. Ці автомобілі з досить великого списку дійсно найкращі…
Компанія Дональда Трампа завершує роботу над пакетом жорстких указів з питань імміграції. Очікується, що їх…
Заступник начальника РТЦК та СП Лариса Козак нещодавно на прес-конференції наголосила на важливості виконання повістки…