Справжні геополітичні інтереси: коли нафта дорожча за Україну

Росія в ніч з 21 на 22 березня здійснила на Україну масовану комбіновану атаку, завдавши ударів дронами та ракетами по об’єктах енергетичної інфраструктури по всій країні. Знеструмлені цілі міста, пошкоджена ДніпроГЕС, вчергове без живлення залишилась ЗАЕС…

Тим часом, видання Financial Times опублікувало матеріал, в якому, з посиланням на три інформовані джерела, йдеться про те, що США закликали Україну припинити атаки на російські НПЗ, попередивши, що удари безпілотників можуть призвести до зростання світових цін на нафту і спровокувати відповідні дії у відповідь. “Одне з джерел сказало, що Білий дім дедалі більше розчарований зухвалими атаками українських безпілотників”, – йдеться в матеріалі.

Однак це свідчить про те, що, по-перше, на нас намагаються перевести стрілки, щоб прикрити свою недолугість.

Ця недолугість полягає у тому, що американські вояки ніяк не можуть справитись з хуситами, які загнали нафтовий трафік з Перської затоки на довший і дорожчий маршрут в обхід Африки. Саудити, розчаровані третім президентством обамоподібних у Білому домі, надають перевагу грі спільно з росіянами – на цінову ескалацію, а також знижують обсяги експорту нафти, що підштовхує ціни вгору.

Другий момент: стратегічні нафтові резерви США дещо скоротилися, і гравці на ринку завжди грають у таких випадках на розгін ціни, щоб краще продати ресурс на заповнення резервів.

Ціни на бензин на внутрішньому ринку у США виросли (до речі незначно, кілька центів за галон), в першу чергу, через те, що низка американських НПЗ стають на ремонти. Традиційно американські нафтові магнати – симпатики республіканців. Не виключаю, що дехто з власників НПЗ буде достроково ставити їх на ремонт, щоб закрутити ціни вище і посприяти провалу байденістів на виборах.

По-третє, взагалі-то українські дрони не били по видобувних потужностях в Сибіру.

Видобуток в Росії не впав, а експорт сирої нафти навіть зріс, попри так звані санкції. Достатньо поглянути на дані, які регулярно відслідковує Чорноморський інститут стратегічних досліджень.

Каспійський трубопроводний консорціум (КТК) – це не нафтопереробка, це транспорт сирої нафти з Казахстану, там є окремий термінал для її відвантаження. Тому занепокоєність США щодо КТК (нібито Росія погрожує атакувати нафтопровід КТК, який йде по території Росії, – УНІАН) притягнута за вуха. Якщо цього не знають в Білому домі, то це свідчить про жахливу некомпетентність, а отже – це ідеальна можливість для Шеврону та ЕксонМобіл (ці компанії отримують нафту через КТК) маніпулювати.

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики Стратегія ХХІ

Ольга Степанова

Recent Posts

Майже 100 тисяч податків: скільки заплатять ФОП різних груп у 2025 році

У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…

42 хв. ago

Суддя Господарського суду міста Києва отримав підозру у державній зраді

Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…

44 хв. ago

Ілон Маск назвав “розвагою” вибух ракети космічного корабля SpaceX

Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…

54 хв. ago

Мураєв, підозрюваний у держзраді, знову заявив про себе: де з’явився

Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…

59 хв. ago

Трамп планує оголосити криптовалюту національним пріоритетом, – Bloomberg

Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…

1 годину ago

Обшуки в ексведучого телеканалу Медведчука: деталі від СБУ

Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…

1 годину ago