Голосування поштою, онлайн чи за довіреністю: як в Україні готуються до виборів

Україна вивчає європейські моделі виборчого законодавства, включно з електронним голосуванням, з прицілом на проведення виборів невдовзі після закінчення війни з Росією.

Проведення вільних і чесних виборів буде ключовим для нормалізації ситуації в зруйнованій війною країні — і для її прагнення приєднатися до Європейського Союзу.

“Ми маємо зрозуміти, як ми можемо демократично провести вибори, використовуючи найкращі та найефективніші практики”, – сказала POLITICO Олена Шуляк, голова комітету з питань організації державної влади в українському парламенті.

До війни в Україні все ще проводилося виключно очне голосування на парламентських, президентських і місцевих виборах. Тим часом всенародних виборів не було з 2019 року, тобто президент Володимир Зеленський і український парламент прострочили свої повноваження.

Це тому, що конституція забороняє проводити вибори під час воєнного стану та активних бойових дій, оскільки Київ не може гарантувати безпеку та виборчі права всім українцям, як військовим, так і людям, які проживають на окупованих Росією територіях.

“У нас зараз величезна проблема з виборчим реєстром, тому що люди виїхали за кордон”, – сказала Шуляк. “За різними оцінками, лише внутрішньо переміщеними особами є 6,5 мільйонів”.

Навіть після війни однією з ключових проблем залишатиметься надання можливості громадянам, розкиданим по всьому світу, голосувати, зокрема й на українській території, яка контролюється Росією.

“Де вони зараз, де вони будуть голосувати — це все треба вирішувати”, — додала Шуляк.

З цією метою, продовжила вона, українські чиновники вивчають різні європейські моделі виборів, щоб прийняти практику, яка дозволить їм проводити вільні та чесні вибори після закінчення війни.

“Нас цікавлять [нюанси] електронного голосування та технічна оцінка інших альтернативних варіантів голосування, в тому числі з точки зору ІТ-безпеки”, — сказала Шуляк, додавши, що депутати також розглядають можливість голосування поштою, голосування за кордоном у день виборів, голосування за довіреністю та онлайн-голосування.

Київ часто зазнає тиску з боку різних союзників щодо проведення виборів, тоді як Кремль використовує відсутність голосування в Україні в пропагандистських цілях, стверджуючи, що керівництво Києва є нелегітимним, а Україна не є демократичною.

Згідно з рекомендаціями Венеціанської комісії при Раді Європи та Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, суттєві зміни до виборчого законодавства мають бути ухвалені щонайменше за рік до дати наступних виборів в Україні.

У відеоінтерв’ю британській газеті Telegraph 5 грудня голова Офісу президента України Андрій Єрмак сказав: “Зеленський за своєю природою демократ. Він готовий до виборів у будь-який момент. Але вибори мають бути організовані таким чином, який усі в демократичному світі визнають чесними. Всі громадяни України повинні мати можливість голосувати, включно з військовими та біженцями”.

У вересні Центральна виборча комісія України почала оновлювати інформацію про виборчі дільниці, які залишилися в країні, враховуючи, що Росія окупувала близько 20 відсотків території України.

Єрмак сказав: “Після справедливого миру ми відразу будемо готові до належних демократичних виборів”. При цьому Шуляк заявила, що після закінчення воєнного стану для проведення виборів знадобиться “щонайменше півроку”.

Коломієць Надія

Recent Posts

Водії оніміли: з 2025 року використовувати можна лише електронні права у “Дія”

З 2025 року водії зможуть використовувати лише електронні посвідчення: пластикові документи видаватимуть лише на окрему…

3 хв. ago

Наступ на Покровськ: ворог змінив місце головного удару

На Покровському напрямку російські загарбники закріплюються на нових територіях, незважаючи на значні втрати, розповів офіцер…

26 хв. ago

ФОПам перерахують податки: скільки доведеться платити різним групам у 2025 році

Українські фізособи-підприємці (ФОП) з 1 січня 2025 року сплачуватимуть податки за новими ставками. Зокрема, для них запроваджується обов'язкова…

28 хв. ago

Як зрозуміти, чи достатньо ви спите – і що робити, якщо ні

Є безліч досліджень по всьому світу, які наголошують, наскільки важливо висипатися і мати якісний сон.…

54 хв. ago

З яким взуттям носити джинси: стилістка дала цінні поради

Джинси – це найпопулярніша річ в гардеробі кожної дівчини, втім різні фасони потребують різного взуття,…

58 хв. ago

Суд видав ордер на арешт Леменова. Активіст заявив, що мобілізувався добровільно

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області дозволив затримання антикорупційного активіста, засновника організації State Watch Олександра Леменова, через…

1 годину ago