Рада підтримала законопроєкт, який дозволить корупціонерам відкупитись від покарання

Верховна Рада у четвер, 18 липня, у першому читанні ухвалила законопроєкт №11340, який дозволить корупціонерам офіційно відкупитися від покарання в обмін на угоду зі слідством. “Ціна питання” – від 204 тисяч грн до 204 млн грн. Антикорупційні органи вважають, що документ не відповідає вимогам законодавства й містить корупціогенний фактор.

Про це повідомив народний депутат від “Голосу” Ярослав Железняк. Він додав, що за документ проголосував 231 нардеп.

“Попри ризики на які вказали НАБУ, САП, Антикорупційний комітет… Коаліція протягнула через зал перше читання”, – написав нардеп.

Вже відомі “розцінки” на відкуп від покарання, які пропонує законопроєкт. “Альтернативні” способи вирішення кримінально-правових конфліктів такі:

  • від 204 тисяч грн до 2,04 млн грн – у разі вчинення кримінального проступку;
  • від 2,057 млн до 20,4 млн грн – у разі вчинення нетяжкого злочину;
  • від 20,417 млн до 102 млн грн – у разі вчинення тяжкого злочину;
  • від 102 млн грн до 204 млн грн – у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Як пояснювала “Судово-юридична газета”, 17 липня цей законопроєкт Кабміну рекомендував схвалити Комітет ВР з питань правоохоронної діяльності. Прийняття закону про удосконалення порядку укладення угод зі слідством для викриття “дрібнішими” корупціонерами більш високопоставлених хабарників є частиною вимог міжнародних партнерів.

“Простими словами… кожен учасник топкорупційного злочину включно з організатором зможе просто відкупитися, запропонувавши будь-яку суму в обмін на угоду зі слідством. Не обов’язковим буде навіть повне відшкодування завданої шкоди чи збитків. Інститут угод зі слідством має існувати і дійсно потребує вдосконалення. До прикладу, на сьогодні у законодавстві немає можливості зменшити особі міру покарання, якщо особа співпрацюватиме зі слідством і допоможе викрити інших співучасників чи співорганізаторів злочину. Таким чином, підозрюваний чи обвинувачений часто не має мотивації йти на угоду зі слідством шляхом викриття своїх поплічників. Це, безумовно, потрібно змінювати. Однак паралельно неприпустимо створювати корупційні дірки, що сприятимуть суттєвому зменшенню відповідальності за топкорупцію“, – заявила голова антикорупційного комітету ВР Анастасія Радіна.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура теж прокоментувала законопроєкт. САП погодилася з висновком Радіної.

“Йдеться про передбачену вказаним законопроєктом можливість узгодження за угодою про визнання винуватості менш суворого покарання, ніж передбачено санкцією статті Кримінального Кодексу, у тому числі за особливо тяжкий корупційний злочин, без обов’язкового викриття іншої особи у вчиненні злочину. Ми вважаємо, що така норма законопроєкту не відповідає меті укладання угод про визнання винуватості, які мають сприяти викриттю організаторів злочинів через співпрацю з іншими співучасниками. На нашу думку, викриття організаторів корупційного кримінального правопорушення має бути невід’ємною умовою укладання таких угод”, – заявили у САП.

Важливо наголосити, що законопроєкт пройшов тільки перше читання. Коли документ будуть розглядати в другому читанні – невідомо. Також не виключення, що нардепи можуть внести зміни у сумнівні норми закону. Після другого читання законопроєкт потрапляє на підпис до президента Зеленського, який його може відхилити.

Ольга Степанова

Recent Posts

Cуд анулював шлюб пари через дві таємниці дружини: що вона приховувала

Суд у Китаї анулював шлюб на вимогу чоловіка, який дізнався, що його дружина приховала історію…

7 хв. ago

У Києві затримали чергову керівницю МСЕК. Які послуги вона надавала чоловікам

У Києві викрили голову міжрайонної МСЕК, яка допомагала чоловікам отримати інвалідність. Правоохоронці повідомили їй про…

15 хв. ago

Майбутній король Норвегії висловився про арешт його пасинка, якого звинувачують у насильстві

Майбутній король Норвегії – кронпринц Гокон – прокоментував арешт його пасинка Маріуса Хойбі – позашлюбного…

22 хв. ago

Як з 1 грудня зміняться тарифи на газ і скільки доведеться платити українцям

Після літнього підвищення тарифів на електроенергію українців хвилює питання, чи підніматиметься ціна на газ з приходом зими.…

31 хв. ago

Який мобілізаційний резерв України: The Financial Times назвало цифру

Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від…

40 хв. ago

У Росії погрожують завдати ядерний удар по Алясці

Генерал-лейтенант ЗС РФ Андрій Гурульов заявив, що Росія може використати тактичну ядерну зброю для удару…

48 хв. ago