Розмови про підвищення податків через брак грошей у бюджеті ходять не перший місяць. При цьому Верховна Рада знайшла можливість збільшити зарплати помічникам народних депутатів. Сума не астрономічна, але в умовах війни рішення викликає багато запитань. Розповідаємо, чиїм коштом збільшать зарплати держслужбовцям.
Верховна Рада України ухвалила постанову, що збільшує зарплати помічникам народних депутатів. Тепер на утримання штату витратять 132,6 тисяч гривень на місяць, раніше сума становила 88,4 тисяч гривень. Згідно із законодавством, кожен депутат може найняти за трудовим договором до чотирьох помічників.
Провівши елементарні обчислення, отримуємо, що на одного помічника на місяць витратять 33 150 гривень. З одного боку, сума невелика, але з іншого — в умовах тотальної нестачі грошей у бюджеті через витрати на оборону і постійне бажання влади підвищувати податки, постанова може виглядати неетично.
Станом на 17 липня в парламенті з 450 залишився 401 депутат. На 1 липня 2024 року загальна чисельність помічників народних депутатів дев’ятого скликання становила 4388 осіб. За строковим трудовим договором працює 1053, ще 3335 осіб — на громадських засадах. Підсумкова сума витрат на повний штат помічників — близько 54 млн гривень на місяць.
Відповідно до закону України “Про статус народного депутата України”, депутат має право мати до 31 помічника. Фонд оплати праці поширюється лише на тих, хто працює за трудовим договором.
Відмова від збільшення зарплати помічникам призведе до “втрати стійкості системи супроводу законотворчого процесу та ускладнить утримання професійного персоналу”, пояснили ініціативу автори документа.
Опитані народні депутати запевняють, що гроші на збільшення оплати праці помічникам знайшли завдяки економії витрат на зарплати 49 депутатам, які склали повноваження. По суті, говорити про додаткове навантаження на український бюджет не доводиться, розповідає Фокусу перший заступник голови Комітету з питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Ради Сергій Євтушок.
За законом помічники, які працюють за трудовим договором і отримують зарплату, не можуть займатися іншими видами діяльності. Для чотирьох помічників їхній вид заробітку є основним.
Крім цього, важливо враховувати збільшення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму в Україні. Коефіцієнти за всіма зарплатами для держслужбовців автоматично стали більшими, запевняє політик.
“Без додаткового навантаження на бюджет, у межах перерахунку кошторису видатків на апарат Верховної Ради ми вирішили збільшити фонд утримання помічників”, — коментує він.
За словами Євтушка, кваліфікованого фахівця зараз важко знайти. Умови роботи помічників також нелегкі: графік ненормований, часто доводиться вночі працювати через авральний режим функціонування парламенту під час війни. Часті блекаути накладають додаткові складнощі.
“Доводиться розбиратися з матеріалами вночі перед засіданням, усе треба відпрацювати, підготувати експертні висновки, підняти потрібну літературу”, — пояснює політик
Ініціатор постанови, голова Комітету Ради з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова підрахувала, що фонд оплати праці помічників нардепів у 6-8 разів менший за зарплати працівників апарату парламенту.
“Оплата держслужбовців ВРУ на одному з найвищих рівнів у країні і майже вдвічі вища, ніж в Офісі президента або будь-якому міністерстві. Ухвалена постанова не збільшує бюджет, а лише перерозподіляє кошти від “олігархів” у держслужбі на користь тих, хто працює в патронатній службі”, — повідомляє нардеп.
Умови звільнення в патронатній службі не передбачають попереджень, відсутні багато видів компенсацій, приміром, за інтенсивність праці, робочий графік понад 40 годин на тиждень і майже повну відсутність відпустки.
Джерела Фокусу в парламенті підтверджують умови роботи патронатної служби нардепів на “пташиних правах”. Звільняються помічники простою заявою, їхні трудові права не захищаються, і поновитися на роботі через суд вони не можуть.
“Деякі особи готові доплачувати за отримання посвідчення помічника, оскільки можна безперешкодно входити в комітети, міністерства і вирішувати свої питання. Періодично різні особи цікавляться, як можна потрапити в позаштатні помічники”, — підкреслює співрозмовник.
Голова Центру “Ейдос”, політолог Віктор Таран, який пропрацював помічником народного депутата в період з 1998 по 2002 роки за президентства Леоніда Кучми, вважає, що нічого так дорого не обходиться державі, як “дешеві чиновники”. Наслідок економії на зарплатах — погані управлінські рішення і відсутність реальних фахівців у держсекторі.
“Приватні компанії пропонують набагато вигідніші умови досвідченим юристам, а постанова підвищує винагороди до рівня трохи більше ніж 600 доларів з вирахуванням податків. Потрібно зрозуміти, що без якісних помічників проєкти рішень, аналіз законів та інша депутатська діяльність практично обнулиться”, — зауважує фахівець.
Як каже Таран, депутату доведеться шукати інші джерела доходів на утримання кваліфікованого штату помічників. Гідний рівень зарплати для помічників, за оцінками Тарана, стартує від 1 000 доларів. За таких умов у відповідальних за формування законодавства не з’явиться спокуса вносити пункти з корупційними ризиками.
“Зарплати депутатів у країнах Європи стартують від 5 тисяч євро, а їхніх помічників — від 800 до 1200 євро. Якщо в Україні буде хоча б 600 доларів, це вже крок уперед. Суспільству важливо продемонструвати підзвітність і прозорість витрат: хто, що, де, куди і як”, — підсумовує політолог.
Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…
Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…
Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…
На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…
В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…
Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…