Україна та США підписали угоду про гарантії безпеки: що вона передбачає

Президент США Джо Байден та президент України Володимир Зеленський підписали у четвер,13 червня, 10-річну двосторонню угоду про безпеку, спрямовану на посилення захисту України від російських загарбників. Угода була підписана на полях саміту G7 в Італії. У тексті документа зазначається, що вона має стати кроком на шляху до можливого членства України в НАТО.

Про це повідомляє Reuters. В угоді також йдеться про те, що у разі збройного нападу чи загрози такого проти України вищі посадові особи США та України зустрінуться протягом 24 годин, щоб обговорити заходи реагування та визначити, які додаткові потреби в обороні необхідні Україні.

Відповідно до угоди, Сполучені Штати знову заявляють про свою підтримку захисту Україною її суверенітету та територіальної цілісності на тлі відновлення наступу Росії на східному фронті України, пише видання. 

“Для забезпечення безпеки України обидві сторони визнають, що Україні потрібні значні військові сили, надійні можливості та стійкі інвестиції в її оборонно-промислову базу, які відповідають стандартам НАТО”, – йдеться у тексті.

Також там зазначається, що Сполучені Штати мають намір надати довгострокову матеріальну допомогу, допомогу у навчанні та консультуванні, забезпеченні, розвідці, безпеці, оборонній промисловості та іншому для розвитку українських сил безпеки та оборони, які здатні захистити суверенну, незалежну, демократичну Україну та стримування майбутньої агресії.

Зазначимо, раніше американські ЗМІ повідомляли, що безпекова угода України і США не буде ратифікована Конгресом, тому будь-який наступний президент Сполучених Штатів зможе за бажання з неї вийти.

Нагадаємо, що українська влада розпочала переговори з Вашингтоном щодо укладення угоди ще минулого року. Однак, процес був тимчасово призупинений через труднощі в Конгресі США, який не міг ухвалити законопроект про допомогу Україні. Після схвалення проекту обговорення поновилися. Президент Володимир Зеленський зазначав, що Київ працює над створенням найсильнішої угоди, яка охоплює збройну, фінансову та політичну підтримку. Він підкреслив, що цей документ є “безпрецедентним”, відображаючи лідерство Сполучених Штатів у підтримці України.

Що таке гарантії безпеки

Підписання двосторонніх угод про гарантії безпеки з Україною підтверджує, що певна країна бере на себе зобов’язання надавати допомогу. Це може включати озброєння, фінансову допомогу, співпрацю, створення спільних виробництв і обмін розвідданими. Ці добровільні зобов’язання стають обов’язковими для країн, які підписують такі угоди, забезпечуючи постійну допомогу Україні протягом визначеного періоду. Хоча угоди мають подібності, кожна країна може вибирати напрямок підтримки відповідно до своїх можливостей.

Перед цим Україна підписала відповідні угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, а також Португалією та Бельгією, яка виділить військової допомоги на €977 млн та поставить 30 винищувачів F-16. Угода з США мала бути укладена 13 червня до саміту НАТО, який відбудеться у липні-2024.

Загалом, в межах цієї декларації Україна вже уклала угоди з низкою країн, зокрема членами G7. Також йдеться про 16 країн, які зобов’язалися укласти подібні угоди в майбутньому, згідно з інформацією The Washington Post. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Однокімнатна квартира у Львові чи трикімнатна в Харкові: ціни на оренду здивують

Аналітики  ЛУН та Work.ua дослідили, скільки середньостатистичний українець витрачає на оренду житла в різних містах.…

8 хв. ago

Якщо ви все-таки влипли: штрафи від ТЦК здиратимуть по-новому, але обіцяють знижку

Міністерство оборони України продовжує модернізувати додаток "Резерв+", додаючи до нього нові можливості, що полегшують взаємодію…

17 хв. ago

Меркель назвала головну проблему Трампа: при чому тут Маск

Колишній канцлер Німеччини Ангела Меркель вважає небезпечною майбутню роль мільярдера Ілона Маска в адміністрації новообраного…

26 хв. ago

Путін може застосувати ядерну зброю лише за однієї умови – Клімкін

Використання Російською Федерацією ядерної зброї є малоймовірним, але можливим. Таку думку висловив у коментарі на YouTube-каналі LIGAnet…

34 хв. ago

У Росії багатодітна родина планує назвати дитину на честь ракети «Орєшнік»

Багатодітна родина із Набережних Челнів готова назвати свого п’ятнадцятого спадкоємця Орєшнік або Орєшніца – на…

43 хв. ago

Нардеп Гончаренко спростував здобутки Укрнафти, озвучені Президентом

Під виглядом "успіху" Укрнафти демонструються фактично результати роботи двох підприємств (Укрнафта і Укртатнафта) під управлінням…

52 хв. ago