Трамп забрав в України одну з “найважливіших речей” від США, – BI

Рішення президента Дональда Трампа про припинення передачі розвідувальних даних вдарило по здатності України контролювати ситуацію на полі бою, залишивши її без можливості відстежувати масштабні пересування російських військ і підвищуючи вразливість до авіаударів, пише Business Insider.

Член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Сергій Рахманін заявив у коментарі виданню, що припинення США обміну розвідданими та обмеження доступу до супутникових знімків можуть суттєво послабити захист країни від російських ракетних атак. Це рішення також ускладнює відстеження переміщень російських військ і техніки.  

Можливість своєчасно виявляти зміни в розташуванні сил противника має вирішальне значення для побудови оборони. Розвідувальні дані та супутникові знімки також необхідні для завдання точкових ударів у глибокому тилу ворога. 

Раніше цього тижня офіційні представники США підтвердили, що Вашингтон припинив передавати розвіддані Києву. Це рішення було прийнято після того, як Трамп призупинив постачання військової допомоги Україні після суперечливої зустрічі в Овальному кабінеті з президентом Володимиром Зеленським.  

У п’ятницю адміністрація Трампа також заблокувала доступ українських акаунтів до супутникових знімків. Американська компанія Maxar, яка надавала ці дані Києву, підтвердила, що це рішення безпосередньо вплинуло на її діяльність.  

“Розвіддані – одна з найважливіших речей, які Україна отримала від Сполучених Штатів”, – сказав Рахманін.

Він також наголосив, що “найболючішим питанням” для Києва є втрата доступу до супутникових знімків:

“Це створює проблеми, зокрема в отриманні інформації про ракетні атаки. Це значно послаблює можливості системи ППО. Сполучені Штати надали інформацію, отриману із супутників, включаючи дані Maxar. 

Критичне значення

Компанія Maxar має контракт із системою Global Enhanced GEOINT Delivery (GEGD), яка дозволяє передавати комерційні супутникові знімки США союзникам та партнерам. В Maxar заявили, що уряд США тимчасово обмежив українські акаунти в GEGD.  

Національне агентство геопросторової розвідки, яке входить до складу Міністерства оборони США, підтвердило цей крок, заявивши, що він здійснений за розпорядженням адміністрації Трампа.  

Для України доступ до супутникових даних має критичне значення, оскільки вони використовуються для планування ударів, моніторингу російської військової активності та оцінки руйнувань інфраструктури. Водночас вони забезпечують міжнародну спільноту унікальними візуальними доказами того, що відбувається на полі бою.  

Хоча масштаби призупинення військової допомоги та розвідобміну з боку США залишаються незрозумілими, українські законодавці та урядовці, зокрема Рахманін, висловлюють сподівання, що український оборонний сектор та європейські партнери зможуть компенсувати деякі втрати.  

Раніше радник Зеленського Михайло Подоляк зазначив у коментарі BI, що скорочення американської допомоги може найбільше вплинути на протиповітряну оборону країни. Через нестачу ракет-перехоплювачів та обмеження розвідувальних можливостей українські міста можуть стати ще більш вразливими до російських атак.  

“Обмеження на розвідку є особливо проблематичним у протидії ракетним атакам, моніторингу Чорного та Азовського морів, а також відстеження переміщень військ і техніки в глибині російської території”, – підкреслив Рахманін.  

Тим часом аналітики Інституту вивчення війни застерігають, що Кремль, ймовірно, скористається цими обмеженнями, посиливши удари по українських містах. За офіційними даними, у ніч на суботу російські атаки забрали життя щонайменше 20 осіб.  

“Що стосується операцій на передовій і прифронтовій лінії, ми все ще можемо впоратися без підтримки США, але для більш стратегічних зусиль їхня роль залишається вирішальною”, – підсумував Рахманін.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Ціна «злетіла» в 2 рази: обов’язкова для всіх водіїв послуга різко подорожчала

Загальне зростання цін в Україні прискорилось. Особливо помітно це на прикладі вартості обов’язкової автоцивілки. Про…

1 хв. ago

РФ може почати новий наступ з Білорусі: чи є загроза для Києва від нових навчань ворога

Цієї осені на території Білорусі пройдуть спільні військові навчання з Росією. Головнокомандувач Збройних сил України…

9 хв. ago

На дні Антарктичного океану знайшли дивних істот, невідомих науці

Австралійські дослідники, які перебувають на борту криголама RSV Nuyina, під час дослідження морського дна поблизу льодовика Денман…

20 хв. ago

Як не втратити виплати: важливі зміни для пенсіонерів-переселенців

В Україні почав діяти новий механізм виплати пенсій для переселенців, українців за кордоном та на…

29 хв. ago

Для українців можуть назавжди скасувати роумінг в ЄС: нардепи ухвалили важливе рішення

Україна подолала останню перешкоду на шляху інтеграції в європейський ринок мобільних послуг. Тож країна ще сильніше…

36 хв. ago

Мобілізація жінок: чи прийме Україна ізраїльську модель війська у 2025 році

Питання залучення жінок до мобілізації в Україні не є критичним у 2025 році, проте чи…

44 хв. ago