Аналіз практики застосування інституту відшкодування моральної шкоди у сфері трудових правовідносин виявив проблеми, які суттєво порушують права та інтереси роботодавців. На це вказують автори законопроектів 12175 та 12176 про внесення змін до Цивільного кодексу та інших законів про порядок відшкодування моральної школи. Про це повідомляє портал Стіна.
Серед авторів законопроєкту – народні депутати Микола Стефанчук, Іван Калаур, Олександр Мережко, Михайло Радуцький та інші.
Новим проєктом закону пропонується змінити статтю 268 ЦК, згідно з якою позовна давність не поширюється на вимогу про відшкодування збитків, завданих каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю.
А саме, встановити, що позовна давність не поширюється лише на майнові вимоги, а щодо моральної шкоди – тут уже діятиме обмеження за строком для подання позову.
Також у Кодексі законів про працю депутати пропонують виписати, що наявність встановленої належним чином вини працівника виключає стягнення моральної шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я чи смертю працівника, на його користь чи користь осіб, визначених цивільним законодавством.
Як зазначають автори, є проблема зі стягненням з роботодавця моральної шкоди за ушкодження здоров’я працівника (нещасні випадки, які визнаються пов’язаними з виробництвом) за відсутності вини роботодавця, встановленої в установленому порядку.
Позиція судів у своїй полягає у обгрунтуванні покладання боргу по відшкодуванню моральної шкоди з допомогою роботодавця, лише підставі зв’язку нещасних випадків із виробництвом, крім відсутності винних осіб.
«Водночас важливе правове значення для таких відносин має наявність чи відсутність вини саме працівника, яке має бути врегульовано на нормативному рівні та впливати на можливість стягнення з роботодавця моральної шкоди за пошкодження здоров’я працівника. У таких обставинах пропонується встановити, що моральні збитки не відшкодовуються на користь самого працівника або осіб, визначених цивільним законодавством, за наявності провини виключно потерпілого працівника в разі нещасного випадку на виробництві» – зазначають депутати.
«Проведений аналіз практики застосування інституту відшкодування моральної шкоди у сфері трудових правовідносин виявив проблеми, які суттєво порушують права та інтереси роботодавців та негативно впливають на забезпечення справедливого балансу інтересів працівників та роботодавців у цій сфері.
Йдеться, зокрема, про відсутність обмежень строку позовної давності щодо вимог про відшкодування моральної шкоди.
Жінка, яка робила ремонт будинку, зробила захопливе відкриття, виявивши цілі двері, які були приховані попередніми…
Українці, які опинилися в Польщі через повномасштабну війну, зможуть отримати тимчасовий документ, т.з. "сірий паспорт". Це…
В основному, ми викликаємо поліцію у випадках, коли порушуються наші права, і ми вимагаємо захисту.…
На Харківщині планують посилити мобілізацію військовозобов'язаних, яка є обов'язковою під час дії воєнного стану в Україні.…
На тлі запуску Росією нової балістичної ракети, яку Путін назвав "Орєшніком", протягом останньої доби в…
Китайські вчені завершили перший етап будівництва найпотужнішої у світі центрифуги в Ханчжоу – амбітного проєкту, спрямованого…