Україна та Європейський Союз влітку 2024 року розпочали довгу, рутинну та детальну роботу в режимі “24/7”. Вивчається відповідність України тисячам конкретних правил та вимог ЄС у різних сферах. Це, а не попередні сім політичних умов, які передували початку переговорів, і є реальна оцінка відповідності країни критеріям членства.
Всі двосторонні переговори Україна-ЄС по всіх напрямках вкладені в певний календар 2024-25 років. Про це в інтерв’ю РБК-Україна, опублікованому 2 вересня, розповіла віцепрем’єр-міністерка України Ольга Стефанішина.
“Переговори відкриваються кластерами, це означає по 6-7 розділів, відповідно до напрямку. У 2025 році ми точно почнемо переговори по кластеру “фундаментальні правила”. Це блок, без якого неможливо говорити про будь-які політичні рішення”, – зазначила міністерка.
Вона пояснила, що України треба бути готовою юридично стати частиною єдиного ринку. Також треба відповідати політичним критеріям верховенства права.
“Це робота, яка триває зараз і 2025 рік може бути відзначений тим, що ми перейдемо до етапу вже фіналізації переговорних позицій по всім розділам”, – каже Стефанішина.
За її визнанням, “це звичайно дуже важко”, тому що до цього Україна з ЄС говорили лише про політичні критерії. Стефанішина нагадала, що перед початком переговорів, коли треба було виконати сім вимог Євросоюзу, “цим жила вся країна, всі гілки влади”. А зараз, коли почалася детальна робота, “7 вимог перетворилися на 7777”.
“В публічній площині, можливо, все не відчувається, але це тисячі й тисячі сторінок правової роботи, це сотні й тисячі директив і регламентів, які зараз аналізуються державними органами, це десятки зустрічей, які відбуваються прямо зараз. Тобто вся державна машина сьогодні залучена”, – наголосила віцепрем’єр-міністерка України.
Вона пояснила, що насправді максимально тяжкий етап переговорів відбувається саме зараз, коли й Україна, і Європейський Союз “визначають наші прогалини, де ми ще не дотягуємо”, формується обсяг зобов’язань. За її словами, це навіть не стільки переговорний процес, скільки порівняння систем.
“Тому власне уряд і створив 36 переговорних груп для того, щоб правильно організувати, скоординувати цей процес. І ми свою спроможність вибудовуємо. Така спроможність формується в Європейській комісії”, – наголосила Стефанішина.
Міністерка підкреслила, що деякі рішення на шляху до ЄС Україна вже ухвалила. Перше – це побудова нових добросусідських відносин із сусідніми країнами.
“Це Польща, Словаччина, Угорщина, Чехія, Румунія та інші країни. Мені дуже сподобалося, як президент Володимир Зеленський говорив про спілкування з президентом Анджеем Дудою, у нас складні сторінки в історії, у них зараз досить непросте політичне становище, дуже бурхливе політичне життя, але взагалі сам факт того, що президент запросив саме президента Дуду, він приїхав. і обговорив усі ці речі, це підіймає на якийсь вищий інтелектуальний порядок денний, який є над емоціями, над проблемами сьогодення. Це принцип побудови всіх відносин, це стосується й Угорщини та Словаччини”, – навела Стефанішина приклад.
Вона додала, що Україна, безперечно, тепер розуміє, що “дружба, підтримка підтримкою, а інтереси кожної економіки – це чисто робота”. При цьому Україна – найбільша країна Європи, з одним із найзаможніших ринків, якій зберіг свою функціональність навіть за умов війни, вже третій рік. Це величезна перевага, величезна конкурентоспроможність.
“І ми заходимо на ринок насамперед у ринок Східної Європи, як ціла команда. Ми фактично будемо як третя команда на полі”, – зазначила вона.
Стефанішина зазначає, що терміни залежать від завершення війни, від нашої перемоги. Але її особисте завдання – створити умови, що дозволяють ухвалити політичне рішення будь-якої миті. Це величезна робота. І це стосується також переговорів.
“За кращого політичного, геополітичного розкладу ми не можемо бути в змозі прийняти політичне рішення. І моє завдання, щоб до початку 2025 року, ми створили передумови для ухвалення політичних рішень, пов’язаних із членством. Це відкриття всіх переговорних розділів, визначення обсягу зобов’язань, розуміння, що ми вже в процесі, ось наше домашнє завдання. І так само щодо НАТО це запрошення України до НАТО. Це два інструменти, що дозволяють ухвалити рішення у будь-який момент”, – підсумувала Стефанішина.
У грудні 2023 року Європейська Рада рекомендувала розпочати з Україною офіційні переговори про вступ до ЄС. Це сталося попри ультиматуми від Угорщини. Наприкінці квітня цього року президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна виконала всі необхідні умови для реального початку перемовин щодо вступу до Євросоюзу. Очільник держави тоді наголосив, що тепер свої зобов’язання має виконати сторона ЄС.
Європейська комісія 7 червня оцінила, що Україна та Молдова виконали всі передумови для початку офіційних переговорів. Виконавча влада ЄС вимагала від Києва заходів для боротьби з корупцією та впливом олігархів. Комісія також вимагала кращого захисту нацменшин, на чому наполягав Будапешт, через присутність в Україні угорської громади.
25 червня стартувала міжурядова конференція сторін, яка є першим етапом переговорів про вступ України до Євросоюзу. Стефанішина заявила, що Україна планує повністю підготуватися до вступу до ЄС до 2030 року.
Нагадаємо, в ЄС хочуть змінити порядок вступу нових країн. У зв’язку з цим, Україна може отримати низку переваг.
Ймовірно, у липні 2024 року мав розпочатися скринінг – підготовчий процес до основної частини переговорів. Під час двосторонніх зустрічей Україна представить рівень наближення свого законодавства до права ЄС за 35 переговорними главами. Цей етап завершиться звітом Єврокомісії про відповідність законодавства України праву ЄС за кожною з глав. Такий процес триває не менш як рік, але, за словами європейських високопосадовців, з Україною та Молдовою він може закінчитися раніше.
Після скринінгу стартує перший блок переговорів з глав 23 (судова система та основні права) і 24 (правосуддя, свобода і безпека). Його мета полягає у тому, щоб кандидати ухвалили європейське законодавство і забезпечили його повне дотримання при вступі в блок. Звершиться ж переговорний процес тільки після закриття всіх переговорних глав, згрупованих у 6 тематичних блоків за 35 переговорними розділами: основи процесу вступу до ЄС, внутрішній ринок, конкурентоспроможність, зелений порядок денний, ресурси та сільське господарство і, нарешті, зовнішні відносини. Україні необхідно буде впровадити значну кількість реформ для гармонізації законодавства країни з ЄС.
Останній етап передбачає завершення переговорів, надання Єврокомісією фінальної оцінки прогресу України та ратифікацію угоди про вступ до ЄС Європарламентом, Радою ЄС, парламентами усіх країн-членів. Києву потрібно буде узгодити всі розбіжності з 27 країнами-членами євроспільноти, адже рішення має бути консенсусним.
У неділю, 19 січня, в Україні очікується хмарна погода з проясненнями. Синоптики прогнозують невеликий мокрий…
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…