З червня 2023 року по червень 2024 року температура повітря та води на поверхні океану була в середньому на чверть градуса Цельсія вищою за рекорди, встановлені лише кілька років тому. Але вже в липні 2024 року температура повітря була трохи нижчою, ніж у попередньому липні (на 0,04°C, з мінімальним відривом), згідно з даними Служби зміни клімату ЄС Copernicus, повідомляє ScienceAlert. Тож можна говорити про закінчення смуги рекордної спеки.
Що буде далі? Наразі ж ймовірний сценарій полягає в тому, що глобальні температури будуть коливатися в районі 1,4°C протягом кількох років, доки наступна подія Ель-Ніньо не підштовхне потепління вище 1,5°C. Це може статися на початку 2030-х років. Паризька угода про зміну клімату зобов’язала світ докласти всіх зусиль для обмеження глобального потепління до 1,5°C. Але перехід відбувається недостатньо швидко, а нові інвестиції в нафтові вишки та газові родовища все ще продовжуються.
Заголовки про рекордні глобальні температури, ймовірно, повернуться. Втім людство має працювати над тим, щоб врятувати себе і планету.
Глобальне потепління не відбувається плавно – на цьому шляху є злети й падіння. Нині ця смуга рекордної спеки скінчилася. Проте це не зменшує зростаючої загрози зміни клімату через нестримне спалювання викопного палива в промислових масштабах. Ця тенденція продовжуватиме підвищувати температуру планети, доки людство не стабілізує клімат.
Поступово теплішою стає і зима. Так, найтепліша глобальна температура повітря, зареєстрована в грудні 2023 року, була на 1,78°C вищою за середню температуру грудня доіндустріального періоду і на 0,31°C вищою за попередній рекорд.
За більшою частиною злетів і падінь стоїть явище Ель-Ніньо – це реорганізація води на величезних просторах Тихого океану, що підвищує температуру повітря на всій поверхні Землі, а не лише над океаном. Умови Ель-Ніньо мають тенденцію повторюватися через три-сім років, на зміну йому приходить Ла-Нінья, з тенденцією до зниження глобальної температури.
Тепла фаза Ель-Ніньо цього циклу почалася рік тому, досягла свого піку приблизно в кінці 2023 року і зараз має нейтральну тенденцію, тому смуга спекотних рекордів припинилася. Крім того, Сонце перебуває у фазі свого 11-річного циклу сонячних плям і випромінює трохи більше енергії на Землю. Це також сприяло спекотним рекордам.
Оскільки зараз Тихий океан, швидше за все, повернеться до умов Ла-Нінья, глобальні температури знижуватимуться, але, ймовірно, не до рівнів, які спостерігалися до 2023-2024 років. Велика подія Ель-Ніньо б’є нові рекорди та встановлює вищу норму для глобальної температури. Так, в роки Ель-Ніньо часто спостерігається масова смертність на рифах по всьому світу, риба гине, а корали намагаються адаптуватися до екстремальних температур. Так виглядає загрозлива тенденція зміни клімату. Люди теж відчувають це на собі – через лісні пожежі, аномальні урагани та зливи, нечувану спеку.
Голлівудська зірка виховує шістьох дітей – 23-річного Меддокса, 20-річного Пакса, 19-річну Захару, 18-річну Шайло і 16-річних…
Ракета "Орєшнік", якою Росія вдарила по Дніпру 21 листопада, є абсолютно новою розробкою, а не…
Під час воєнного стану в Україні багато військовозобов’язаних стикаються з питанням, чи можуть їм виписати…
У Київському районному відділі поліції Одеси після корпоративного застілля поліцейський-розвідник вистрілив у колегу. Про це…
Верховна Рада вже планує, скільки грошей їй потрібно на 2025 рік. Комітет схвалив проект бюджету,…
Українська армія готується до серйозних змін. Генеральний штаб ЗСУ працює над реформою, яка pvsybnm традиційну…