Categories: Погода

Більшу частину Європи скують люті морози: вчені заговорили про кліматичний колапс, який стрімко наближається

Колапс у системі течій Атлантичного океану, які регулюють глобальний клімат, може відбутися значно швидше, ніж передбачали науковці. Вчені підкреслюють, що це “погана новина для кліматичної системи та людства”, адже припинення циркуляції цих течій може змінити погоду в усьому світі, а для Європи наслідки можуть бути катастрофічними.

Проте, наразі вчені не можуть передбачити, наскільки швидко це може статися. Про це повідомляє Euronews. Вчені розробили індикатор раннього попередження про порушення атлантичної меридіональної циркуляції (AMOC) на основі комп’ютерної моделі.

AMOC – це величезна система океанічних течій, що транспортує теплу воду, вуглець і поживні речовини на північ через Атлантичний океан, де вода охолоджується і занурюється в глибину. AMOC допомагає розподіляти енергію по всій планеті, переміщаючи тепло через океан, як конвеєр, і регулюючи наш клімат.

Тепла вода, більш солона через випаровування, тече поверхнею океану на північ, утримуючи Європу м’якшою, ніж вона була б за інших умов. Коли ця вода охолоджується, вона тоне, оскільки висока солоність збільшує її щільність. Потім вона тече назад у південну півкулю по дну океану.

Проте дослідження минулих епізодів різкого похолодання в Європі за останні 100 000 років показують, що танення крижаних покривів може послабити AMOC через зміни солоності та температури.

Прісна вода зменшує солоність та щільність води на поверхні океану. Це означає, що менше поверхневої води тоне, потенційно сповільнюючи потік течії.

Голландська команда використала суперкомп’ютер, щоб провести найточніше моделювання та знайти попереджувальні ознаки цього “переломного моменту”. Вони виявили, що повільне зниження солоності води може призвести до раптового колапсу менш ніж за 100 років.

Зазначено, що до цього моменту переломна точка AMOC була лише “теоретичною концепцією”, і автори дослідження відзначають “дивовижну” швидкість, з якою відбувався перелом у їхньому моделюванні.

Головний автор дослідження, Рене ван Вестен, також відзначає, що наразі недостатньо даних, щоб зробити остаточні висновки про потенційний майбутній колапс AMOC. Для розробки чітких часових рамок потрібні додаткові дослідження, включаючи моделювання зростання рівня вуглекислого газу та глобального потепління.

“Ми можемо лише сказати, що ми рухаємося до переломного моменту, і що крах AMOC можливий”, – зазначив Рене ван Вестен.

Якщо ж система течій справді зруйнується, то кліматичні наслідки можуть бути майже незворотними для людства. Це призвело б до серйозних глобальних кліматичних змін, а країни Європи зазнала б основного удару.

У деяких частинах Європи температура може знизитися аж до 30 градусів. В середньому модель передбачає охолодження на 10°C у Лондоні та на 15°C у Бергені. Автори звіту стверджують, що “немає реалістичних адаптаційних заходів, які можуть впоратися з такими швидкими змінами температури”.

Температури на південній півкулі також піднімуться разом із змінами вологості та сезонними коливаннями в тропічних лісах Амазонки. Це також може призвести до зменшення опадів і підвищення рівня моря на один метр у прибережних районах Європи, що призведе до затоплення багатьох прибережних міст.

Ольга Степанова

Recent Posts

Чехія отримує більше від українських біженців, ніж витрачає на них: дані Мінпраці

Станом на кінець третього кварталу 2024 року Чехія відзначає позитивні тенденції у соціально-економічній інтеграції українських…

6 хв. ago

Скільки росіян воює проти України: розвідка поновила дані

Сухопутна частина російського угруповання, що бере участь у бойових діях проти України, становить майже 580…

14 хв. ago

В Україну можуть повернути ядерну зброю — The New York Times

Кілька західних чиновників обговорюють повернення ядерної зброї в Україну як частину обговорень щодо гарантій безпеки для країни. Це…

34 хв. ago

Без боргів і з великою зарплатою: набувають чинності нові правила бронювання від мобілізації

Зміни у правилах бронювання з 1 грудня значно зміняться, тому отримати броню буде не так все й…

42 хв. ago

Удар “Орєшніка”: Україні немає чим відповісти на цей клас зброї, – NYT

Удар міжконтинентальною ракетою по Дніпру був спробою Росії послати Україні та Заходу максимально потужний сигнал. Однак…

49 хв. ago

Афера на сотні мільйонів гривень: що не так зі встановленням сонячних батарей

В Києві масштабують проєкт підготовки до зими в умовах нестачі електроенергії — встановлюють сонячні панелі…

58 хв. ago