Із великої діри на Сонці до Землі полетів швидкий сонячний вітер: дати геомагнітної бурі

Учені прогнозують, що високошвидкісний потік сонячного вітру, який вирвався з величезної корональної діри, стане причиною появи геомагнітних бур на Землі. Вони впливатимуть на нашу планету протягом кількох днів.

Про це пише IFLScience.

Космічний апарат Solar Dynamics Observatory зафіксував появу на Сонці величезної корональної діри, із якої вирвався потік плазми, що став частиною сонячного вітру. Цей високошвидкісний сонячний вітер уже досяг нашої планети, і у вівторок, 5 грудня, на Землі з’явилася помірна геомагнітна буря, яка чинитиме свій вплив протягом найближчих кількох днів.

Учені з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США вважають, що через невелику потужність геомагнітної бурі на жодні негативні наслідки для роботи зв’язку, систем навігації та енергосистем очікувати не варто.

Корональні діри, хоча й мають страхітливий вигляд, мають нижчу температуру та щільність, ніж навколишня плазма на Сонці. Часто вони з’являються в полярних регіонах Землі, але іноді виникають і в інших ділянках Сонця.

Корональні діри, хоча й мають страхітливий вигляд, мають нижчу температуру та щільність, ніж навколишня плазма на Сонці

У цих дірах магнітне поле приблизно у 2,5 тисячі разів сильніше, ніж магнітне поле Землі, та навіть вище, ніж в інших регіонах Сонця. Через сильне магнітне поле магнітний тиск збільшується, тоді як навколишній атмосферний тиск зменшується. Це призводить до зниження температури плазми порівняно з навколишнім середовищем через те, що сильне магнітне поле заважає переміщенню гарячішої плазми з надр нашої зірки.

За словами вчених, поява таких величезних корональних дір разом зі збільшенням кількості сонячних плям свідчить про те, що пік активності Сонця дійсно настане раніше, ніж очікувалося.

Різна активність Сонця проявляється протягом сонячних циклів, які тривають 11 років. У цей час існують періоди низької активності, або сонячний мінімум, і високої активності, або сонячний максимум.

Попередні прогнози показували, що максимум активності Сонця в новому циклі, який розпочався 2019 року, має настати в середині 2025 року. Але кілька досліджень, проведених цього року, показали, що насправді сонячний максимум настане в січні 2024 року, і висока сонячна активність спостерігатиметься до жовтня. Це означає, що кількість сонячних плям зросте, зокрема буде більше корональних дір.

Унаслідок цього частіше відбуватимуться викиди енергії та плазми із Сонця в космос, і якщо вони досягатимуть Землі, то геомагнітні бурі різної потужності наступного року стануть дуже частим явищем.

Ольга Степанова

Recent Posts

Тест ДНК розкрив секрет: у Британії переплутали немовлят пів століття тому

У одній із лікарень Великої Британії в 1967 році випадково переплутали двох новонароджених. Про медичну…

3 хв. ago

Google “засвітив” розташування військових систем ЗСУ: реакція України

Google оновив знімки на картах, через що випадково "засвітив" розміщення військових систем України. Керівник Центру…

9 хв. ago

Це 100 пенсій за місяць: чиновникам НКРЕКУ і АМКУ платять просто божевільні зарплати

Рівень заробітної плати в державних органах України демонструє величезну різницю між зарплатами чиновників та середнім…

45 хв. ago

“Нам потрібно 500 тисяч”: Костенко б’є на сполох – мобілізації просіла

Темпи мобілізації в Україні знижуються, що викликає занепокоєння у керівництва країни. Про це повідомив секретар…

55 хв. ago

ВЛК каже “придатний”, але армія не бере: адвокат пояснює, що робити

Іноді трапляється, що військово-лікарська комісія (ВЛК) визнає особу придатною до військової служби, але через стан…

1 годину ago

Експерти назвали шапку, яка личить усім жінкам: яка модель у тренді

У зимовий сезон шапка стає не тільки засобом захисту від холоду, а й важливою деталлю…

1 годину ago