Із великої діри на Сонці до Землі полетів швидкий сонячний вітер: дати геомагнітної бурі

Учені прогнозують, що високошвидкісний потік сонячного вітру, який вирвався з величезної корональної діри, стане причиною появи геомагнітних бур на Землі. Вони впливатимуть на нашу планету протягом кількох днів.

Про це пише IFLScience.

Космічний апарат Solar Dynamics Observatory зафіксував появу на Сонці величезної корональної діри, із якої вирвався потік плазми, що став частиною сонячного вітру. Цей високошвидкісний сонячний вітер уже досяг нашої планети, і у вівторок, 5 грудня, на Землі з’явилася помірна геомагнітна буря, яка чинитиме свій вплив протягом найближчих кількох днів.

Учені з Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США вважають, що через невелику потужність геомагнітної бурі на жодні негативні наслідки для роботи зв’язку, систем навігації та енергосистем очікувати не варто.

Корональні діри, хоча й мають страхітливий вигляд, мають нижчу температуру та щільність, ніж навколишня плазма на Сонці. Часто вони з’являються в полярних регіонах Землі, але іноді виникають і в інших ділянках Сонця.

Корональні діри, хоча й мають страхітливий вигляд, мають нижчу температуру та щільність, ніж навколишня плазма на Сонці

У цих дірах магнітне поле приблизно у 2,5 тисячі разів сильніше, ніж магнітне поле Землі, та навіть вище, ніж в інших регіонах Сонця. Через сильне магнітне поле магнітний тиск збільшується, тоді як навколишній атмосферний тиск зменшується. Це призводить до зниження температури плазми порівняно з навколишнім середовищем через те, що сильне магнітне поле заважає переміщенню гарячішої плазми з надр нашої зірки.

За словами вчених, поява таких величезних корональних дір разом зі збільшенням кількості сонячних плям свідчить про те, що пік активності Сонця дійсно настане раніше, ніж очікувалося.

Різна активність Сонця проявляється протягом сонячних циклів, які тривають 11 років. У цей час існують періоди низької активності, або сонячний мінімум, і високої активності, або сонячний максимум.

Попередні прогнози показували, що максимум активності Сонця в новому циклі, який розпочався 2019 року, має настати в середині 2025 року. Але кілька досліджень, проведених цього року, показали, що насправді сонячний максимум настане в січні 2024 року, і висока сонячна активність спостерігатиметься до жовтня. Це означає, що кількість сонячних плям зросте, зокрема буде більше корональних дір.

Унаслідок цього частіше відбуватимуться викиди енергії та плазми із Сонця в космос, і якщо вони досягатимуть Землі, то геомагнітні бурі різної потужності наступного року стануть дуже частим явищем.

Ольга Степанова

Recent Posts

Варшава відреагувала на погрози Росії щодо бази ПРО США

Американська база протиракетної оборони у Редзіково на півночі Польщі має виключно оборонний характер, а якщо…

6 хв. ago

Чоловік збирається з’їсти банан за 6,2 млн доларів

Криптовалютний підприємець Джастін Сан витратив понад 6 мільйонів доларів на банан, приклеєний скотчем до стіни…

17 хв. ago

Чи запустить Путін “Орешник” по Києву: дали оцінку

У випадку запуску по Києву новітньої ракети середньої дальності "Орешник" є велика ймовірність, що її зіб'ють.…

22 хв. ago

Укрзалізниця запускає нові маршрути до Європи

збільшується кількість поїздів до Варшави. Як передає "Хвиля", про це повідомив віце-прем'єр-міністр з відновлення - міністр розвитку громад…

24 хв. ago

Папа Франциск зарахує першого міленіала до лику святих

Католицька церква незабаром здобуде свого першого святого міленіалу. Ним стане 15-річний італійський підліток, який помер…

25 хв. ago

Ризик серцево-судинних захворювань пов’язали з формою серця

Дослідження британських науковців виявило, що форма серця безпосередньо пов’язана з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, розширюючи межі…

36 хв. ago