Categories: Погода

Аномальне тепло: як це позначиться на врожаї озимих та садах

Аномальне тепло може погано позначитися на озимині. Найбільш уразливі рослини зі слабким розвитком, посіяні не в оптимальні терміни, а в жовтні-листопаді. Вони не розкущилися, і несподівана спека може негативно на них вплинути. Про це AgroPortal.ua розповів незалежний експерт з агротехнологічних питань, керівник компанії Art FieldS Олексій Сергієнко.

Посіви пшениці під загрозою

Надто рання та тепла весна може погано позначитися на озимині. Найгірше рослинам зі слабким розвитком, посіяні не в оптимальні терміни, а в жовтні-листопаді. Про це розповів незалежний експерт з агротехнологічних питань, керівник компанії Art FieldS Олексій Сергієнко.

«Тож це може призвести до втрати урожайності навіть за наявності вологи», – зазначив він.

Також, на його думку, тепла погода звужує вікно для посівних робіт.

Хоча щодо посівних робіт є різні думки. Керівниця відділу агрометеорології Гідрометцентру України Тетяна Адаменко розповіла, що для посівних робіт зараз дуже сприятливий момент, оскільки у ґрунті багато вологи. Завдяки теплій погоді він трохи підсохне, і техніка зможе вийти у поля. 

Садам тепло не нашкодить

На думку Сергієнка, сади можуть постраждати, якщо раннє тепло зміниться заморозками. 

«У квітні траплялися приморозки, і до -10°С бувало навіть у третій декаді травня. Це означає можливе пошкодження дерев, які рано відновлюють вегетацію, — насамперед абрикосів і персиків. Слива та яблуня в таких ситуаціях страждають менше», – зазначив він.

Вчені Університету штату Нью-Йорк в Олбані та Нанкінського університету інформаційних наук та технологій у Китаї пояснили виникнення аномально спекотної погоди. Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі Science Advances, танення арктичного льоду сприяє посиленню амплітуди Ель-Ніньо.

Поєднання моделювання клімату та даних спостережень показало, що нинішня взаємодія арктичного морського льоду з атмосферою знижує силу Ель-Ніньо на 17% порівняно зі сценарієм, у якому арктичний лід втрачено. Водночас кількість морського льоду, яка зберігається протягом арктичного літа, вже скоротилася на 12,2%. І прогнозується, що до 2040 року регіон може пережити перше літо без льоду.

Нагадаємо, у Києві у неділю, 31 березня, зафіксували рекорд максимальної температури повітря і рекордну середньодобову температуру повітря. Як повідомила Центральна геофізична обсерваторія імені Бориса Срезневського, за даними спостережень, 31 березня у столиці максимальна температура повітря досягла 25,3°С, що на 2,9°С вище попереднього рекордного показника для цього дня 1968 року.

Середньодобова температура повітря виявилась найвищою за час проведення спостережень для цього дня і склала 16,9°С, що перевищило попередній рекордний показник 1968 року на 1,6°С.

За багаторічними показниками така температура повітря відповідає 23 травня.

Раніше повідомлялося, що до України прийшов пил із Сахари. Він може бути небезпечним для людей з респіраторними захворюваннями, осіб похилого віку та дітей. Як зазначають синоптики, хвиля тепла із західного Середземномор’я, яка принесла в нашу країну аномально високі температури повітря останніми днями, захопила ще й пил із Сахари. Українцям порадили зачиняти вікна, тому що пил може бути шкідливим для людей з распіраторними захворюваннями, осіб похилого віку та дітей. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Що про людину говорить взуття: психолог назвав “сигнали”

Наступного разу, коли ви виходитиме з дому, уважніше подивіться на своє взуття – воно може…

6 хв. ago

Податкові перевірки 2025: кому загрожує інспекція та як уникнути моніторингу

Контролюючий орган може здійснювати як документальні перевірки бізнесу, так і позапланові. Податкова щомісяця навідується до сотень великих…

15 хв. ago

Силова мобілізація у Житомирі: у ТЦК пояснили дії військових

У Житомирі трапився скандал з працівниками ТЦК — відео конфлікту поширюється мережею інтернет. У Житомирському…

23 хв. ago

Українцям надають до 20 тисяч гривень грошової допомоги: як отримати виплати

Родини з дітьми з інвалідністю чи особами з інвалідністю з дитинства, які проживають у Кривому…

30 хв. ago

Спустошать ваш гаманець: експерти назвали 3 найбільш ненадійні великі кросовери

Більшість водіїв хочуть, щоб їхні автомобілі були дуже надійними та рідко виходили з ладу. Проте автовиробникам не…

39 хв. ago

Польща почала своє розслідування щодо голови Хмельницької МСЕК Крупи

Польща завела кримінальне розслідування щодо голови Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, однак передала його в НАБУ.…

48 хв. ago