Чому молоко в Радянському Союзі продавалося в трикутних паперових пакетах

Той, хто  застав Радянський Союз пам’ятає, як у гастрономах продавали молоко у дивному на сьогодні трикутному пакуванні.

 Молоко в той час можна було купити на розлив, розливали його звичайно по бідонах, в пляшках, які потім можна було помити та здати до пункту приймання склотари та в паперових пірамідках. Мабуть, це був найпростіший варіант і найзручніший — трикутники об’ємом півлітра коштували 16 копійок, щоб налити молоко у склянку, треба було відрізати верхній куточок пакування.

Походження трикутних пакетів

Молоко у трикутниках випускалося у СРСР від 1950-х років до кінця 1980-х. Концепція упаковки молока у трикутні контейнери була запропонована шведським винахідником Еріком Валленбергом у 1944 році. Існує легенда, що якось Валленберг прочитав статтю про магічну суть єгипетських пірамід. Автор статті — хімік і за сумісництвом містик, а згодом фантаст Жак Бержье  стверджував, що саме завдяки формі пірамід всередині  в них відбувається консервація часу, і продукти здатні зберігатися в первозданному вигляді.  Журналісти, опублікувавши пропозицію — порадили спати в тетраедрі для поліпшення здоров’я і загального омолодження. Еріком Валленбергом висунув ідею, що така форма дозволить краще зберігати молоко завдяки геометричним властивостям тетраедра.

У 1951 році шведською фірмою Tetra Pak було розпочато масове виробництво цієї упаковки. Фахівці з Tetra Pak не тільки придумали відповідну форму упаковки, а й інші технологічні нюанси, зокрема, спосіб упаковки рідини в картон і герметизацію упаковки, припаяли до картону тонкий шар поліетилену, завдяки чому пакети стали абсолютно вологостійкими.

Упаковка “Тетра Класік”, так офіційно називалися “пірамідки” вперше вийшла у масове виробництво у 1952 році. СРСР офіційно купив технологію та кілька ліній виробництва у Tetra Pak. 

Переваги та недоліки трикутної упаковки

Не зважаючи на певні переваги такого пакування — трикутні контейнери можна було легко утилізовані, вони були досить зручними, дозволяли легко наливати  молоко, займали мало місця в холодильнику, на відміну від тієї ж пляшки, але вони часто протікали. Одним з основних недоліків трикутних пакетів також була проблема з якістю склеювання швів. Крім того, трикутники займали більше місця під час транспортування, що значно збільшувало транспортні витрати. Тому у Європі швидко відмовилися від “пірамідок”.

Спеціальна тара для трикутних пакетів

З часом трикутні пакети набули статусу своєрідного символу радянської епохи. Трикутні пакети також часто використовувалися в рекламі та на різних заходах, що посилювало їх присутність у суспільній свідомості. Упаковка стала не просто засобом зберігання, а символом епохи, елементом, що впливав на повсякденні звички та ритуали людей. 

Романчук Микола

Recent Posts

Зарядна станція за копійки: нова схема обману шахраїв

Міністерство внутрішніх справ України попередило громадян про нову схему шахрайства, пов'язану з підготовкою до зимового…

9 хв. ago

Ліквідувати комісії та скасувати медогляд: яку реформу готує Міноборони для призовників

Міністерство оборони готує нову реформу для призовників. У відомстві планують ввести електронний кабінет, ліквідувати комісії та скасувати…

6 години ago

На одній із вулиць Кропивницького припинено вивіз сміття через курйозну причину

У Кропивницькому компанія «Екостайл», що займається вивезенням сміття, припинила обслуговувати контейнерний майданчик на вулиці Полтавській, 28…

6 години ago

Небезпечні одинаки. Названо найлютішого хижака на Землі, окрім людини

Наша планета є домівкою для величезної кількості живих істот: деякі з них здатні мирно ділити…

6 години ago

Найнебезпечніший птах на Землі: живі динозаври 2 метри заввишки й вагою 76 кг бігають планетою

Наша планета є домівкою для величезної кількості живих істот: деякі з них заворожують, інші розчулюють, а…

6 години ago

Не чіпали понад 100 років: блогер побував у замку, власник якого загинув на “Титаніку”

Міський дослідник і блогер під нікою deserted_places побував усередині замку у Франції, який був занедбаний…

6 години ago