Вода в морі солона, а в річках — прісна: чому природа вирішила саме так

Вода у морях і океанах – це не просто рідина, а справжній коктейль з мінералів, що перетворює її на солоний еліксир життя. Чому ж морська вода солона, а річкова — прісна? Якщо ви колись задавалися цим питанням, ось що насправді відбувається.

Перш за все, все починається з гір та дощів. Дощова вода, насичена вуглекислим газом, стає трохи кислою. Ця слабка кислота допомагає розчиняти породи, змиваючи мінерали, такі як натрій та хлор, з земної поверхні. Далі вода з розчиненими мінералами збирається в річках і несе їх до океанів. Коли натрій і хлор зустрічаються, утворюється звичайна кухонна сіль. І саме вона з часом осідає в океанах, перетворюючи їх на солоний суп, який ми всі так добре знаємо.

А як щодо води в річках? Чому ж вона залишається прісною? Річкова вода постійно оновлюється в рамках глобального водного циклу: вона випаровується, потім випадає у вигляді опадів і знову тече до океанів. Тож солі просто не встигають накопичуватися до такої міри, як у морській воді.

Ще один фактор солоності морів — це підводні вулкани. Так-так, десь там, під водою, вулкани потроху випускають у воду все більше іонів, додатково підсипаючи мінерали до морського «рецепту». А коли океанська вода випаровується під пекучим сонцем, вона залишає сіль позаду. В результаті океани стають ще солонішими, тоді як річки продовжують залишатися прісними.

Середній рівень солоності морської води складає близько 35 грамів солі на літр. Але солоність може суттєво варіюватися залежно від того, де ви зануритеся у воду. У Балтійському морі солоність ледь сягає 7-8‰ через приплив прісної води з річок. А ось у Червоному морі солоність може підстрибнути до 40‰, бо тут немає жодних річок, що приносили б прісну воду, а температура постійно підвищує випаровування.

Якщо ж говорити про замкнуті водойми, такі як Мертве море, то тут солоність доходить до неймовірних 260-300‰, що в рази перевищує океанську. Саме через цю неймовірну солоність Мертве море стало «мінеральною ванною» для тих, хто шукає лікувальні властивості.

А тепер про головне: чи можна пити морську воду? Категорично ні. Наш організм просто не здатен справитися з таким обсягом солі. Щойно ви почнете пити морську воду, тіло спробує вивести зайву сіль, забираючи при цьому вологу з клітин. Це призведе до ще більшого зневоднення, а далі — запаморочення, слабкість і навіть ризик летальних наслідків.

Романчук Микола

Recent Posts

Анджеліна Джолі не дозволяє батькам Пітта спілкуватися з онуками

Скандали навколо зіркового експодружжя Бреда Пітта та Анджеліни Джолі не вщухають. Виявилося, що акторка не дозволяє бачитися його…

27 хв. ago

Медведєв погрожує передати технології ядерної зброї “ворогам США”

Головний рупор Кремля в соцмережах, заступник голови Ради безпеки РФ та колишній російський президент Дмитро…

36 хв. ago

Мобілізація без фронту: хто може потрапити до тилових частин

В Україні продовжуються військовий стан та мобілізація, а отже, чоловіки віком від 18 до 60…

44 хв. ago

Втома від війни. В Ізраїлі все більше резервістів не хочуть служити в армії – The Washington Post

В Ізраїлі посилюється втома від війни, кількість жертв зростає, а масштаби бойових дій розширюються. Про…

51 хв. ago

Російського генерала зняли з посади командувача угрупованням “Південь”: названо причину

Командувача угрупованням російських військ "Південь" генерал-полковника Геннадія Анашкіна звільнили з посади через неправдиві заяви про хід…

60 хв. ago

Росія намагається зробити “Шахеди” зі штучним інтелектом. The Guardian пояснило мету

Армія Російської Федерації намагається зробити "Шахеди" зі штучним інтелектом. Їх мета - створити рої безпілотників.…

1 годину ago