Вода в морі солона, а в річках — прісна: чому природа вирішила саме так

Вода у морях і океанах – це не просто рідина, а справжній коктейль з мінералів, що перетворює її на солоний еліксир життя. Чому ж морська вода солона, а річкова — прісна? Якщо ви колись задавалися цим питанням, ось що насправді відбувається.

Перш за все, все починається з гір та дощів. Дощова вода, насичена вуглекислим газом, стає трохи кислою. Ця слабка кислота допомагає розчиняти породи, змиваючи мінерали, такі як натрій та хлор, з земної поверхні. Далі вода з розчиненими мінералами збирається в річках і несе їх до океанів. Коли натрій і хлор зустрічаються, утворюється звичайна кухонна сіль. І саме вона з часом осідає в океанах, перетворюючи їх на солоний суп, який ми всі так добре знаємо.

А як щодо води в річках? Чому ж вона залишається прісною? Річкова вода постійно оновлюється в рамках глобального водного циклу: вона випаровується, потім випадає у вигляді опадів і знову тече до океанів. Тож солі просто не встигають накопичуватися до такої міри, як у морській воді.

Ще один фактор солоності морів — це підводні вулкани. Так-так, десь там, під водою, вулкани потроху випускають у воду все більше іонів, додатково підсипаючи мінерали до морського «рецепту». А коли океанська вода випаровується під пекучим сонцем, вона залишає сіль позаду. В результаті океани стають ще солонішими, тоді як річки продовжують залишатися прісними.

Середній рівень солоності морської води складає близько 35 грамів солі на літр. Але солоність може суттєво варіюватися залежно від того, де ви зануритеся у воду. У Балтійському морі солоність ледь сягає 7-8‰ через приплив прісної води з річок. А ось у Червоному морі солоність може підстрибнути до 40‰, бо тут немає жодних річок, що приносили б прісну воду, а температура постійно підвищує випаровування.

Якщо ж говорити про замкнуті водойми, такі як Мертве море, то тут солоність доходить до неймовірних 260-300‰, що в рази перевищує океанську. Саме через цю неймовірну солоність Мертве море стало «мінеральною ванною» для тих, хто шукає лікувальні властивості.

А тепер про головне: чи можна пити морську воду? Категорично ні. Наш організм просто не здатен справитися з таким обсягом солі. Щойно ви почнете пити морську воду, тіло спробує вивести зайву сіль, забираючи при цьому вологу з клітин. Це призведе до ще більшого зневоднення, а далі — запаморочення, слабкість і навіть ризик летальних наслідків.

Романчук Микола

Recent Posts

Куди поїхати на Різдво: найкращі ярмарки Європи 2024

У Європі стартують різдвяні ярмарки — казкові локації, які щороку приваблюють мільйони туристів. Глінтвейн, ароматний…

3 години ago

На монетах можна розбагатіти: які копійки оцінюються майже у 40 000 грн

Деякі українські монети можна продати за десятки тисяч гривень через їхні колекційні особливості. Наприклад, майже…

3 години ago

Від фалоса до “гівенця” за 200 тисяч доларів: 5 найгірших пам’ятників світу

Коли комусь подобаються мистецькі вироби, а комусь ні – це цілком нормально. Однак якщо більшість…

3 години ago

Мільйонерка з МСЕК розплакалась під час апеляції: що вирішив суд

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила під вартою скандальну керівницю Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяну Крупу.…

3 години ago

Пісторіус відмовився балотуватися на посаду канцлера Німеччини

Міністр оборон ФРН Борис Пісторіус вирішив не висувати свою кандидатуру на посаду федерального канцлера на…

4 години ago

Видаляли здорові зуби заради стилю: ритуал тайванців, від якого мороз по шкірі

Видалити собі здорові зуби заради краси – звучить як сценарій фільму жахів? А ось давні…

4 години ago