Вода в морі солона, а в річках — прісна: чому природа вирішила саме так

Вода у морях і океанах – це не просто рідина, а справжній коктейль з мінералів, що перетворює її на солоний еліксир життя. Чому ж морська вода солона, а річкова — прісна? Якщо ви колись задавалися цим питанням, ось що насправді відбувається.

Перш за все, все починається з гір та дощів. Дощова вода, насичена вуглекислим газом, стає трохи кислою. Ця слабка кислота допомагає розчиняти породи, змиваючи мінерали, такі як натрій та хлор, з земної поверхні. Далі вода з розчиненими мінералами збирається в річках і несе їх до океанів. Коли натрій і хлор зустрічаються, утворюється звичайна кухонна сіль. І саме вона з часом осідає в океанах, перетворюючи їх на солоний суп, який ми всі так добре знаємо.

А як щодо води в річках? Чому ж вона залишається прісною? Річкова вода постійно оновлюється в рамках глобального водного циклу: вона випаровується, потім випадає у вигляді опадів і знову тече до океанів. Тож солі просто не встигають накопичуватися до такої міри, як у морській воді.

Ще один фактор солоності морів — це підводні вулкани. Так-так, десь там, під водою, вулкани потроху випускають у воду все більше іонів, додатково підсипаючи мінерали до морського «рецепту». А коли океанська вода випаровується під пекучим сонцем, вона залишає сіль позаду. В результаті океани стають ще солонішими, тоді як річки продовжують залишатися прісними.

Середній рівень солоності морської води складає близько 35 грамів солі на літр. Але солоність може суттєво варіюватися залежно від того, де ви зануритеся у воду. У Балтійському морі солоність ледь сягає 7-8‰ через приплив прісної води з річок. А ось у Червоному морі солоність може підстрибнути до 40‰, бо тут немає жодних річок, що приносили б прісну воду, а температура постійно підвищує випаровування.

Якщо ж говорити про замкнуті водойми, такі як Мертве море, то тут солоність доходить до неймовірних 260-300‰, що в рази перевищує океанську. Саме через цю неймовірну солоність Мертве море стало «мінеральною ванною» для тих, хто шукає лікувальні властивості.

А тепер про головне: чи можна пити морську воду? Категорично ні. Наш організм просто не здатен справитися з таким обсягом солі. Щойно ви почнете пити морську воду, тіло спробує вивести зайву сіль, забираючи при цьому вологу з клітин. Це призведе до ще більшого зневоднення, а далі — запаморочення, слабкість і навіть ризик летальних наслідків.

Романчук Микола

Recent Posts

У ТЦК заявили, що воювати не можуть: причина розлютила українців, особливо тих, кого “бусифікували”

Верховна Рада пропонує розформувати ТЦК, а працівників відправити на фронт. Проте речник Полтавського обласного територіального…

2 хв. ago

Київ не витрачатиме кошти на новорічні локації: як пройде святкування

Київ не витрачатиме бюджетні кошти на новорічні локації, утім можливе облаштування новорічної ялинки на Софійській…

10 хв. ago

Байден зустрівся з Трампом у Білому домі: про що говорили

Президент США Джо Байден прийняв у Білому домі новообраного президента Дональда Трампа, що стало першою…

18 хв. ago

У Польщі літак забув 42 пасажирів в аеропорту

Незвичайний інцидент стався в Міжнародному аеропорту Катовіце-Пижовіце, де рейс компанії Ryanair вилетів без 42 пасажирів.…

27 хв. ago

Україна хоче, щоб Британія готувала їй кадри для роботи чиновниками, зокрема міністрами та президентом

Україна та Велика Британія обговорюють можливість щорічно навчати у королівстві 5-7 тисяч українських студентів, щоб…

36 хв. ago

Тисяча від Зеленського: у Раді сказали, у кого заберуть гроші, щоб провести виплати

На анонсовану президентом Володимиром Зеленським виплату по 1 000 гривень кожному українцю з 1 грудня…

44 хв. ago