Вугледар довелося залишити через тотальне панування Росії в повітрі, вважає військовий оглядач Олександр Коваленко. Дев’ять місяців захисники міста провели під постійними бомбардуваннями з боку ворога — це зробило втрату міста неминучою.
Чому ми не змогли відстояти Вугледар?
Саме це питання ставлять найчастіше і ставитимуть ще кілька днів. Втомився на нього відповідати, тому напишу для розуміння.
У нинішніх умовах втрата Вугледара була неминучою, хоча запобігти їй можна було. Але не все залежало в цій ситуації тільки від нас.
Вирішальна битва за Вугледар почалася не 20 вересня 2024 року, коли передові підрозділи РОВ по трасі 0532 впритул підійшли до східної частини міста, а набагато, набагато раніше. Січень 2023-го — початок наступу на Новомихайлівку та формування північного флангу з виходом через Костянтинівку на трасу 0532.
Дев’ять місяців тому РОВ почали наступ, метою якого був вихід на 0532 і, фактично, до Вугледара. Саме тоді битва й почалася.
У ворога була кількісна перевага в особовому складі, техніці, артилерії, але ключову роль зіграла авіація. Домінування тактичної авіації в повітряному просторі та відсутність ефективної протидії призвело до того, що лінії оборони, рубежі, позиції щодня засипали не тільки реактивними снарядами та ствольною артою, а й КАБами та НАРами.
Дев’ять місяців РОВ методично перемелювали наші позиції і повзли до своєї мети — до 0532, втрачаючи десятки тисяч солдатів, тисячі одиниць техніки, але маючи беззаперечний і дієвий козир — авіацію.
Коли почалася генеральна битва за Вугледар, місто буквально стирали з лиця землі ударами КАБ, 24/7, воно стало епіцентром застосування цих засобів ураження. Утримання жодної з локації в місті не уявлялося можливим за настільки інтенсивних ударів 250, 500 і 1 500-кілограмовими бомбами.
Змогли б відстояти Вугледар? Так. Якби російська авіація виявилася недієздатною і боялася б сунутися в наш повітряний простір, або частина її бойових літаків, Су-25, наприклад, просто фізично не змогли б долітати до лінії зіткнення. Якби російським літакам довелося злітати з авіабаз на території Росії за межами 300-кілометрової зони від кордону з Україною, то 80% ударних засобів, задіяних в українському повітряному просторі, просто до нього не долітали б! Можливість оперування в такому радіусі залишалася б здебільшого у Су-34 і Су-35, водночас із неповним бойовим навантаженням.
Якби РОВ позбулися 80% підтримки своєї авіації, то сьогодні ми б обговорювали на окупацію Вугледара, а те, як РОВ успішно збагачують своїми тілами Калинів кар’єр або як загрузли біля Широкої балки…
Але з добре всім відомих причин цього не сталося, а безкарне панування тактичної авіації РОВ триває.
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці “Думки” несе автор.
Верховна Рада України нещодавно продовжила воєнний стан і загальну мобілізацію до 7 лютого 2025 року.…
Єлизавета, 21-річна позашлюбна дочка Путіна, живе в Парижі, просить називати себе Луїзою і отримала французький…
Проблема з тим, що ЗСУ втрачає багато людей на війні, криється в їхній не завжди…
Один удар гіперзвуковою балістичною ракетою "Орешник" з ядерним зарядом здатний повністю знищити Київ. З такою…
Попри війну, яку розпочала Росія, українці продовжують отримувати пенсії та звертатися за їх призначенням. Кожного року в…
Омбудсман України Дмитро Лубінець запропонував надати відстрочку від мобілізації для чоловіків, які раніше були незаконно…