Різні люди можуть відчувати страх і занепокоєння по-різному, те ж саме стосується й опису відчуттів, які виникають, коли нам страшно. В одних з’являється біль у грудях, в інших — біль у животі. Але традиційно довгий час вчені розглядали тільки мозок як місце, де зароджується і таїться страх. Чому ж люди відчувають його всім тілом? Психіатр Араш Джаванбахт з Університету Вейна, США, пояснює, як страх діє на мозок і тіло та який вплив на тіло чинить занадто сильне занепокоєння.Про це пише ScienceAlert.
Страх і мозок людини
Є кілька ділянок у мозку людини, які беруть активну участь в обробці страху. Коли виникає небезпека, і ви починаєте боятися, сенсорні сигнали спочатку передаються в мигдалеподібне тіло. Це невелика ділянка мозку, яка розташована поряд з вухами. Саме тут відбувається оцінка поточної ситуації та з’являється реакція на неї. Тобто людина розуміє, чи потрібно рятуватися, чи варто все сприймати більш спокійно. І така реакція виникає дуже швидко.
Еволюція зробила так, що мигдалеподібне тіло розвинулося таким чином, щоб сигнали обходили ділянки мозку, які беруть участь у логічному мисленні, і можуть безпосередньо впливати на фізичні реакції.
Гіпокамп розташований поруч із мигдалеподібним тілом і тісно пов’язаний із ним. Він бере участь у запам’ятовуванні того, що є небезпечним для вас, а що — ні. Наприклад, якщо людина дивиться на лева, що гарчить у зоопарку, то їй стає страшно, але гіпокамп блокує страх, тому що лев не становить загрози.
Префронтальна кора головного мозку, розташована над очима, здебільшого бере участь у когнітивних і соціальних аспектах обробки страху. Тобто, людина може боятися змію доти, доки не дізнається, що вона не отруйна і не загрожує людині.
Хоча префронтальна кора регулює емоції, вона також може навчити людину боятися і все залежить від вашого соціального оточення. Тобто, ви можете не боятися зустрічі з керівництвом доти, доки колега не розповість вам про те, що існує загроза звільнення. Якщо мозок вирішує, що страх виправданий у цій конкретній ситуації, він активує різні нейронні та гормональні зв’язки для того, щоб людина могла швидко підготуватися до потрібних дій.
Страх і тіло людини
Водночас мозок готує організм людини до того, що можуть виникати сильні фізичні навантаження, якщо, наприклад, вам потрібно втекти. Моторна кора головного мозку посилає швидкі сигнали в м’язи, щоб підготувати їх до швидких рухів.
У легенях сигнали симпатичної нервової системи розширюють дихальні шляхи і часто збільшують частоту та глибину дихання. Тому, коли людині страшно, може виникнути задишка. Також ці сигнали сповільнюють роботу шлунка та кишківника і зменшують приплив крові, щоб зберегти кисень і поживні речовини для серця та мозку. Тому виникає дискомфорт у ШКТ.
Усі ці дискомфортні відчуття в тілі передаються як сигнали назад у мозок, який їх обробляє. Острівцева частка є частиною мозку, яка бере участь у свідомій обробці болю та інших неприємних відчуттів у тілі. Префронтальна кора мозку також опрацьовує ці сигнали і людина відчуває або заспокоєння, адже немає нічого страшного в тому, що відбувається з тілом, або ж навпаки виникає ще більше відчуття тривоги, якщо проблема серйозна.
Ці відчуття іноді можуть створити колообіг наростаючої тривоги, оскільки вони змушують мозок сильніше боятися ситуації через неприємні відчуття в тілі. Хоча відчуття страху і тривоги зароджується в мозку, його можна відчувати всім тілом, адже мозок змінює функції організму.
Наступного дня після удару міжконтинентальною балістичною ракетою по Дніпру Путін виступив із відеозверненням, під час якого жодного…
Леонардо Ді Капріо потрапив у незручну ситуацію, коли проігнорував традиційну церемонію прийому на Фіджі. Нещодавно актор…
На українських дорогах все частіше можна помітити автомобілі з номерними знаками серії "DI". Це пов'язано…
Російське видання підрахувало, скільки вагонів знадобиться, щоб розмістити усіх росіян в одному потязі. Довжина такого складу…
Росія на чолі з володимиром путіним розпочали війну проти України далеко не для того, щоб…
У столиці продовжують готуватися до можливих загроз: Київська міська військова адміністрація разом із військовими, поліцією…