Новини політики

Міжнародні партнери зачекались конкретних результатів боротьби з корупцією в Україні – ЗМІ

Останніми днями жваво обговорювались кадрові зміни в керівництві НАБУ та їхні наслідки.

Йдеться про призначення Семена Кривоноса, який до цього очолював Державну інспекцію архітектури та містобудування, директором НАБУ.  Про це пише видання Site.ua

Службова кар’єра Кривоноса не є безхмарною. Її початок тісно ув’язаний з підтримкою Міхеля Саакашвілі, а призначення на посаду керівника НАБУ, вочевидь, відбулось за підтримки Офісу президента. Про останнє свідчать деталі того, як був організованій і проходив фінал конкурсного відбору кандидата на посаду директора НАБУ, про що багато писалось і говорилось.  Втім, попри всі  сумніви, факт того, що НАБУ нарешті отримала керівника, можна вважати позитивним сигналом для західних партнерів України.

Адже  антикорупційна вертикаль (НАБУ, САП і ЦПК) тепер зможе працювати у повну силу та більш скоординовано співпрацювати з іншими спецпідрозділами, які в структурах  СБУ, МВС, і БЕБ борються з корупцією і в яких також нещодавно завершилась ротація керівництва. 

Експерти відзначають, що президенту Зеленському вдалось подолати наслідки скандалу з відставкою Баканова та перетворити СБУ в ефективну структуру. Голова СБУ Василь Малюк, який позбувся приставки в.о. у своїй посаді, вважається професійним і досвідченим кадровим службовцем.

Міністерство внутрішніх справ також має нового керівника Ігоря Клименка.  Втім заслугою радше його попередника —  міністра Монастирського, який трагічно загинув,  стало те, що МВС вдалось позбутись впливів  Авакова. Останній зараз з тривогою очікує висновків щодо причин катастрофи в Броварах,  яка стала причиною  гибелі Монастирського, тому що одною з версій трагедії є несправність гелікоптера, партія яких, нагадаємо, була закуплена саме з ініціативи Авакова. 

Що ж стосується  директора БЕБу Вадима Мельника, то це нова антикорупційна структура і новий керівник. БЕБ  розпочав роботу лише у вересні 2021 року, тому стійкого негативного ставлення до його діяльності поки не помічено. Проте БЕБ також стало об’єктом критики та скандалів. Наприклад, БЕБ звинувачується в тому, що воно блокує роботу великих підприємств та інвесторів, порушуючи їхні права та створюючи ризики для бізнесу. 

Однак й негативних сигналів для західних партнерів України не бракує. І стосуються вони перед усім зловживань та корупції у провідних державних компаніях, а також міжнародних проєктах, які реалізує держава. 

З останнього значну стурбованість наших міжнародних партнерів викликала справа про зловживання службовим становищем ексголовою правління «Нафтогазу» Коболєва.  Також негативний шлейф тягнеться від повідомлень про можливу корупцію серед керівництва Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури, адже це впливає на ситуацію з продовженням дії зернового  коридору. Світова спільнота розв’язанню проблеми продовольчої безпеки приділяє так само багато уваги, як й іншим глобальним викликам, а саме: забезпеченню енергетичної безпеки чи подоланню наслідків зміни клімату.  

Приводом для її занепокоєння  стало  розкриття СБУ великої афери на Одеській митниці з зерном, що вивозиться зерновим коридором, яке сталось на початку цього року. Це зерно не обліковувалось і, відповідно, податки не сплачувались. Щоб заплутати держоргани, підприємці перепродували зерно через кілька посередницьких компаній. З’ясувалося, що в афері брали участь 370 компаній.

Спостерігачі тут же згадали, що Генпрокуратура України раніше, у 2020-2021 роках вже виявляла інтерес до розслідування діяльності на ринку експорту зерна компаній, які мінімізували податки, приховуючи доходи в офшорах.  Всі ці компанії, як виявилось,  афілійовані до заступника міністра інфраструктури Юрія Васькова. Останній, як стверджують автори, в такий спосіб контролює 90% ринку експорту українського зерна. Лише десята частина доходів цих компаній від експорту зерна залишається в Україні.

Звинуваченнями в корупції на адресу заступника міністра Юрія Васькова зацікавився FinCEN, підрозділ міністерства фінансів США, який розслідує відмивання грошей та фінансові злочини. При цьому американці окрім експорту зерна перевірятимуть чиновника також на предмет можливих корупційних дій в питаннях приватизації портів, а також атестації та оформлення документів для моряків.

Антикорупційним службам в Україні потрібно не просто активізувати свою роботу, а показати реальний результат. Для світової спільноти, яка підтримує Україну, новини с антикорупційного фронту нашої держави є так само важливими, як і новини про успіхи української армії. Саме вони переконливо доводять платникам податків в їхніх країнах, що масштабна фінансова та інша допомога, яку отримує Україна, не є марною і використовується за призначенням. 

Ольга Степанова

Recent Posts

Величезна бутафорія: що хотів показати Путін, запустивши нову ракету по Дніпру

Концепцію ракет середньої дальності Росія успадкована ще в СРСР. Ракети "Орешник", одну з яких росіяни…

2 хв. ago

Західна ППО протримається 2-3 місяці: Залужний оцінив готовність Європи до війни

Західний світ не готовий до широкомасштабної війни, такої як зараз в Україні. Про це заявив…

11 хв. ago

“Ще одна бравада Кремля”: The Washington Post проаналізувала залякування ракетною атакою “Орешником”

Нещодавня атака російською системою "Орешник" по Дніпру викликала серйозні побоювання серед західних союзників України. Як…

12 хв. ago

Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків

В Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. З'явилася інформація,…

20 хв. ago

“Їх ніщо не стримує”: експерт оцінив ймовірність ядерної атаки РФ

Росію ніщо не стримує від ядерного удару по Україні, заявив військовий експерт, головний редактор Defense…

28 хв. ago

Україна отримала дозвіл на використання ракет SCALP для ударів по території Росії

Франція надала Україні дозвіл на застосування крилатих ракет SCALP для ударів по об'єктах на території…

34 хв. ago