Після початку повномасштабного вторгнення Росії в нашу державу велика кількість людей – особливо жінок із дітьми – виїхали за кордон. На літо багато хто повернувся до власних домівок, однак зараз черги на кордонах знову б’ють рекорди.Про те, як виїхати з України разом із дитиною та не мати проблем з документами, розповідаємо далі в матеріалі.
Хто може вивезти неповнолітню дитину за кордон
Дитині до 16 років дозволити виїхати з України прикордонники можуть лише у супроводі дорослого. В умовах воєнного стану це можуть бути:
батькиодин із батьків – мати чи батько (на час воєнного стану нотаріальна згода другого з батьків не потрібна)родичі дитини – бабуся, дідусь, повнолітні брат чи сестра, мачуха або вітчим (без нотаріальної згоди батьків, але за наявності документів, які підтверджують родинні зв`язки)опікунитреті особи, яким батьки дали на це дозвіл (за наявності нотаріальної або засвідченої органами піклування згоди батьків)Трапляються випадки, коли один із батьків офіційно забороняє виїзд дитини за кордон. У такій ситуації нотаріальна згода другої сторони (оригінал) необхідна.
Які документи необхідні
Зазвичай, плануючи подорож, варто збирати з собою всі документи, що можуть стати у пригоді. Якщо ви з дитиною плануєте перетинати державний кордон, під рукою мають бути перш за все:
свідоцтво про народження (дитини)закордонні паспорти (дитини й дорослого)Якщо дитина виїздить з одним із батьків, дехто рекомендує мати при собі також:
свідоцтво про реєстрацію шлюбупаспорт громадянина України (дорослого)паспорт громадянина України – ID-картку (дитини)У випадку, коли дитина перетинає кордон із родичами, мають бути документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про народження тощо).
Коли дитина може виїхати за кордон самостійно
Згідно з чинним законодавством, право на вільний (самостійний) виїзд за межі країни мають особи 16 років та старше. У такому віці дітям не потрібні додаткові дозволи від батьків чи інші супровідні документи.
Для перетину кордону 16-річній особі бажано мати при собі повноцінний пакет документів (на всі випадки життя):
паспорт громадянина України (ID-картку)ідентифікаційний код (довідку про присвоєння індивідуального податкового номера (ІПН)свідоцтво про народженнязакордонний паспортвізу (за потреби)Головне – завчасно підготуватися і скласти все найцінніше в одному зручному та безпечному місці, щоб ніде нічого не загубити.
Чи можуть не пустити додому
Статтею 1 закону України “Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України” передбачено, що громадянин нашої держави ні за яких обставин не може бути обмежений у праві на в’їзд додому.
Тож всі побоювання, що через якісь проблеми особу можуть не пропустити назад в Україну, не мають під собою жодних підстав.
У 2024 році Росія стала єдиним експортером вугілля до Китаю, поставки якого впали. І покращення…
Правоохоронці затримали головного психіатра ЗСУ, який за час повномасштабної війни РФ проти України розбагатів на…
Заява президента США Дональда Трампа про плани експортувати більше нафти й газу з Америки може…
Розмір пенсії в Україні визначається за формулою У 2025 році українська пенсійна система передбачає нарахування…
На тлі чуток про можливе розлучення королівської родини Великої Британії - герцогині Меган Маркл та принца…
Президент Сполучених Штатів Америки (США) Дональд Трамп підписав наказ про смертну кару. Генеральному прокурору доручено…