Новини суспільства

У серпні українці святкують Медовий Спас: історія і традиції свята

Відоме народне прислів’я попереджає: «Прийшли Спаси – готуй припаси». І в ньому прихована вікова життєва мудрість: літо закінчується, настав час наповнювати засіки. У народі ці свята здавна пов’язували з господарськими турботами, що припадають на цей час. Зараз же ці дати нерозривно пов’язані з християнством, адже Спас – свято, присвячене Спасителю, а саме Ісусу Христу. Тому в ці свята віряни несуть освячувати кошики з традиційними смаколиками до церкви, як символ того, що перший урожай треба приносити Богові і лише після цього споживати самим.

На які дати припадають свята у 2023 році

Перший Спас – Медовий (або Маковія) – святкується 14 серпня. Вважалося, що саме до цієї дати стільники у вуликах вже наповнені вщерть, і пасічники розпочинають збір меду. Лише у медовий Спас за традицією дозволялося їсти вже освячений церквою мед. Хмільний мед пили на бенкетах, на його основі виготовлялося безліч прекрасних безалкогольних напоїв, медові пряники та горіхи. Вважалося, що мед має особливу силу і придатний для лікування багатьох хвороб. Крім того, 14 серпня – день пам’яті семи старозавітних мучеників Маккавеїв. Народна традиція об’єднала його з давнім обрядом проводів літа, який називається «Маккавей». Тому в цей день у стравах, які подаються до святкового столу, обов’язково повинен бути мак. 

Другий Спас – Яблучний – відзначається 19 серпня. Цього дня відбувається освячення нового врожаю яблук. На яблучний Спас збирають стиглі яблука і ласують ними вперше після освячення в церкві. Багато людей вірять, що в Преображення Господнє яблука стають магічними і якщо з’їсти цього дня плід, а перед цим загадати бажання, то воно обов’язково здійсниться. 

Третій Спас – Горіховий – відзначається 29 серпня. Саме 29 серпня в народі було прийнято розпочинати збирання лісових горіхів, а напередодні пекти хліб, пироги та паляниці з борошна нового врожаю, щоб зранку раніше освятити свіжу випічку в церкві. Тому третій Спас називали Горіховим та Хлібним. З цього дня християнам дозволяли їсти горіхи нового врожаю. Хлібним Спасом називають свято тому, що напередодні відзначалося Успіння Пресвятої Богородиці, з яким пов’язувалося закінчення жнив хлібів. Всі три Спаси дуже шановані свята в Україні. У них поєдналися звичаї та традиційні обряди язичницької культури народних свят та християнських церковних. 

Отож, цьогоріч святкування відбуватиметься за звичними датами. Проте, нагадаємо, що Православна церква України (ПЦУ) на Архієрейському соборі в Києві ухвалила рішення про перехід на новий календар. Відповідно до зміни календаря, ПЦУ відзначатиме Різдво 25 грудня, а не 7 січня. Таким чином наступного року в Україні низка православних свят також дещо посунуться у календарі. Зокрема, це стосується й Спасів: за новим календарем ПЦУ, з 2024 року ці дати зміняться наступним чином:

  • Медовий Спас — 1 серпня,
  • Яблучний Спас — 6 серпня
  • Горіховий Спас — 16 серпня.
Ольга Степанова

Recent Posts

Темна пляма та запах: у Сеймі помітили повторне забруднення, яке прямує до Десни

Річка Десна у Чернігівській області поступово оживає після появи отруйної плями, яка прийшли з річки Сейм через…

1 годину ago

В банку чи під матрацом: українцям пояснили, де надійніше зберігати заощадження

В умовах нестабільної економічної ситуації через війну багато українців побоюються, що їхні банківські депозити можуть…

2 години ago

Нардеп пригрозив чоловікам без повістки арештом майна: “Навіть і знати не буде”

Нардеп від "Слуги народу" Ігор Фріс попередив про можливі серйозні проблеми через неправильно оформлені повістки,…

2 години ago

Рвонула відразу після старту: з’явилися нові фото з місця вибуху ракети “Сармат”

Російська ракета "Сармат" після вибуху залишила великий кратер діаметром 62 метри, судячи із супутникових знімків…

2 години ago

Українських чоловіків хочуть повернути додому: нова ініціатива від однієї з країн ЄС

В Нідерландах розглядають способи для повернення українців призовного віку до їхньої батьківщини. На даний момент…

2 години ago

Маск обіцяє запустити 5 місій на Марс у найближчі два роки

Компанія SpaceX планує у найближчі два роки запустити "близько п’яти" безпілотних місій на Марс за…

2 години ago