Новини

Українцям почали присилати рахунки за електроенергію з передоплатою

Що за авансові платежі з’явились у рахунках за електроенергію, і як чинити в цьому випадку клієнтам, роз’яснив адвокат.Енергокомпанії зараз переживають не найкращий свій період. У тому числі — через велику заборгованість клієнтів “за світло”. Дехто з українців, користуючись тим, що під час війни заборонено позбавляти населення комунальних послуг, взагалі перестав платити за комуналку. Щоправда, багато хто не платить з об’єктивних причин – через те, що платити немає чим. Таким чином, лише компанії YASNО, яка обслуговує столичний та деякі інші регіони, станом на 1 травня 2023 року споживачі заборгували 1,7 млрд гривень.

При цьому компанії знайшли своєрідний вихід із ситуації. Вони почали розсилати клієнтам рахунки за електроенергію з передоплатою, а заразом надсилають і листи із зазначенням авансового платежу.

Орієнтовну вартість цієї “енергії майбутнього” визначають, виходячи із середньомісячного обсягу споживання того чи іншого клієнта. Природно, ця “взята зі стелі” цифра може не збігтися з реальною. Тоді наступного місяця клієнту зроблять перерахунок з урахуванням реального обсягу споживання.

“Ви маєте заборгованість за спожиту електроенергію за особовим рахунком номер… у розмірі 866,75 грн. з урахуванням очікуваного споживання на липень. Сплатіть рахунок протягом трьох днів”, – поділилася змістом такого листа одна із клієнток YASNО.

Причому, як очевидно з листа, компанія не просить внести передоплату, а звертається до клієнта у наказовому способі – “сплатіть”.

Чи законні такі вимоги з боку енергокомпаній?

У принципі, нічого незаконного в таких проханнях енергетиків (так-так, саме проханнях, а не вимогах) немає, кажуть юристи. Компанія має право попросити клієнта внести авансовий платіж за електрику. Але при цьому клієнт має право відмовити компанії в передоплаті її послуг і заплатити лише за той обсяг енергії, який він уже витратив.

“Тобто споживач повинен платити виключно за спожиту електроенергію, відповідно, борг виникає виключно за спожиту та неоплачену електроенергію. При цьому споживач електроенергії може внести передоплату за електроенергію (фактично — оплату вперед), проте це не вважатиметься боргом”, — каже адвокат Дмитро Лазебний.

А записувати плату за майбутнє споживання клієнту в борг не лише неетично, а й незаконно, каже юрист. Та очевидно енергокомпанії йдуть на такий крок у розрахунку на те, що клієнти не розбиратимуться, звідки взявся такий борг, і заплатять відразу запропоновану суму. Втім, за сьогоднішнього тотального зубожіння українців навряд чи таких клієнтів буде багато.

Ольга Степанова

Recent Posts

Буквально випарували проблему: вчені розробили новий спосіб переробки пластику

Такі пластмаси, як поліпропілен і поліетилен, є серйозною проблемою для довкілля, оскільки їхнє розкладання займає…

2 хв. ago

Плани змінилися: жінка виграла 500 тисяч доларів, скасувавши свою відпустку

Трейсі Вербовскі з Каукауліна (штат Мічиган, США) розповіла, що несподівана зміна планів на вихідні призвела…

3 хв. ago

У Самарській області РФ підірвали залізничний міст

У Самарській області Росії стався вибух на залізничній колії. Як наслідок, є руйнування — рух поїздів зупинено.…

10 хв. ago

Навіщо в СРСР клеїли газети під шпалери: унікальний ретро-лайфхак

Ті, хто хоч раз міняв радянські шпалери на більш сучасні, знає: під ними можна виявити…

26 хв. ago

Відключення світла 29 вересня: чи будуть застосовуватися обмеження

Завтра, 29 вересня, заходи обмеження споживання не прогнозується. Світло буде. Про це повідомляє “Укренерго”. Водночас людей знову…

35 хв. ago

Стало відомо, яка їжа робить людей тупішими

Дослідження показують, що деякі види їжі можуть негативно впливати на когнітивні функції та загальне здоров'я…

47 хв. ago