Новини

Українцям почали присилати рахунки за електроенергію з передоплатою

Що за авансові платежі з’явились у рахунках за електроенергію, і як чинити в цьому випадку клієнтам, роз’яснив адвокат.Енергокомпанії зараз переживають не найкращий свій період. У тому числі — через велику заборгованість клієнтів “за світло”. Дехто з українців, користуючись тим, що під час війни заборонено позбавляти населення комунальних послуг, взагалі перестав платити за комуналку. Щоправда, багато хто не платить з об’єктивних причин – через те, що платити немає чим. Таким чином, лише компанії YASNО, яка обслуговує столичний та деякі інші регіони, станом на 1 травня 2023 року споживачі заборгували 1,7 млрд гривень.

При цьому компанії знайшли своєрідний вихід із ситуації. Вони почали розсилати клієнтам рахунки за електроенергію з передоплатою, а заразом надсилають і листи із зазначенням авансового платежу.

Орієнтовну вартість цієї “енергії майбутнього” визначають, виходячи із середньомісячного обсягу споживання того чи іншого клієнта. Природно, ця “взята зі стелі” цифра може не збігтися з реальною. Тоді наступного місяця клієнту зроблять перерахунок з урахуванням реального обсягу споживання.

“Ви маєте заборгованість за спожиту електроенергію за особовим рахунком номер… у розмірі 866,75 грн. з урахуванням очікуваного споживання на липень. Сплатіть рахунок протягом трьох днів”, – поділилася змістом такого листа одна із клієнток YASNО.

Причому, як очевидно з листа, компанія не просить внести передоплату, а звертається до клієнта у наказовому способі – “сплатіть”.

Чи законні такі вимоги з боку енергокомпаній?

У принципі, нічого незаконного в таких проханнях енергетиків (так-так, саме проханнях, а не вимогах) немає, кажуть юристи. Компанія має право попросити клієнта внести авансовий платіж за електрику. Але при цьому клієнт має право відмовити компанії в передоплаті її послуг і заплатити лише за той обсяг енергії, який він уже витратив.

“Тобто споживач повинен платити виключно за спожиту електроенергію, відповідно, борг виникає виключно за спожиту та неоплачену електроенергію. При цьому споживач електроенергії може внести передоплату за електроенергію (фактично — оплату вперед), проте це не вважатиметься боргом”, — каже адвокат Дмитро Лазебний.

А записувати плату за майбутнє споживання клієнту в борг не лише неетично, а й незаконно, каже юрист. Та очевидно енергокомпанії йдуть на такий крок у розрахунку на те, що клієнти не розбиратимуться, звідки взявся такий борг, і заплатять відразу запропоновану суму. Втім, за сьогоднішнього тотального зубожіння українців навряд чи таких клієнтів буде багато.

Ольга Степанова

Recent Posts

У Московській області ліквідовано керівника центру безпілотників Міноборони РФ

У місті Коломна Московської області РФ 27 вересня було знищено полковника російської окупаційної армії Олексія…

5 хв. ago

Після загибелі очільника “Хезболли” верховного лідера Ірану сховали в надійне місце

Верховного лідера Ірану аятолу Алі Хаменеї перевели у місце з посиленими заходами безпеки. Це відбулося…

9 хв. ago

Долар і бетон – не найкращий варіант: банкір зізнався, у що в Україні вигідно вкладати

Національний банк України ставить перед собою завдання, щоб депозити та облігації у гривнях залишалися привабливими…

22 хв. ago

Єдине правило мільярдера: як ставитися до грошей, щоб їх завжди було вдосталь

Журналісти називали цього мільярдера "багатієм зі смаками та уподобаннями бідняка", він зневажав розкіш і цінував…

34 хв. ago

З дня на день активізуються: у ЗСУ розповіли, де ворог готує штурми

Російські окупанти ретельно готуються до штурмів у районі Приютного на Запоріжжі. Речник Сил оборони півдня Владислав…

50 хв. ago

Страховка від “бойової повістки”: як краще подати до ТЦК документи на відстрочку

Військовозобов'язані подають до ТЦК документи на відстрочку від служби в армії кожні 90 днів. Зобов'язання…

1 годину ago