Новини

Українцям почали присилати рахунки за електроенергію з передоплатою

Що за авансові платежі з’явились у рахунках за електроенергію, і як чинити в цьому випадку клієнтам, роз’яснив адвокат.Енергокомпанії зараз переживають не найкращий свій період. У тому числі — через велику заборгованість клієнтів “за світло”. Дехто з українців, користуючись тим, що під час війни заборонено позбавляти населення комунальних послуг, взагалі перестав платити за комуналку. Щоправда, багато хто не платить з об’єктивних причин – через те, що платити немає чим. Таким чином, лише компанії YASNО, яка обслуговує столичний та деякі інші регіони, станом на 1 травня 2023 року споживачі заборгували 1,7 млрд гривень.

При цьому компанії знайшли своєрідний вихід із ситуації. Вони почали розсилати клієнтам рахунки за електроенергію з передоплатою, а заразом надсилають і листи із зазначенням авансового платежу.

Орієнтовну вартість цієї “енергії майбутнього” визначають, виходячи із середньомісячного обсягу споживання того чи іншого клієнта. Природно, ця “взята зі стелі” цифра може не збігтися з реальною. Тоді наступного місяця клієнту зроблять перерахунок з урахуванням реального обсягу споживання.

“Ви маєте заборгованість за спожиту електроенергію за особовим рахунком номер… у розмірі 866,75 грн. з урахуванням очікуваного споживання на липень. Сплатіть рахунок протягом трьох днів”, – поділилася змістом такого листа одна із клієнток YASNО.

Причому, як очевидно з листа, компанія не просить внести передоплату, а звертається до клієнта у наказовому способі – “сплатіть”.

Чи законні такі вимоги з боку енергокомпаній?

У принципі, нічого незаконного в таких проханнях енергетиків (так-так, саме проханнях, а не вимогах) немає, кажуть юристи. Компанія має право попросити клієнта внести авансовий платіж за електрику. Але при цьому клієнт має право відмовити компанії в передоплаті її послуг і заплатити лише за той обсяг енергії, який він уже витратив.

“Тобто споживач повинен платити виключно за спожиту електроенергію, відповідно, борг виникає виключно за спожиту та неоплачену електроенергію. При цьому споживач електроенергії може внести передоплату за електроенергію (фактично — оплату вперед), проте це не вважатиметься боргом”, — каже адвокат Дмитро Лазебний.

А записувати плату за майбутнє споживання клієнту в борг не лише неетично, а й незаконно, каже юрист. Та очевидно енергокомпанії йдуть на такий крок у розрахунку на те, що клієнти не розбиратимуться, звідки взявся такий борг, і заплатять відразу запропоновану суму. Втім, за сьогоднішнього тотального зубожіння українців навряд чи таких клієнтів буде багато.

Ольга Степанова

Recent Posts

Житло, виплати та медичне страхування: що зміниться для українських біженців в Чехії

Українці можуть перебувати в Чехії за безвізовим режимом (до 90 днів) або отримати тимчасовий захист…

56 секунд ago

У Канаді обіцяють Трампу завдати ударів у відповідь

Кандидатка на посаду прем’єр-міністра Канади Христя Фріланд заявила, що завдасть удар у відповідь, якщо президент…

9 хв. ago

Соратниця Порошенка, яку вже судили за погрози Зеленському, знову спровокувала скандал

Заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук звернулася до лідера фракції «Європейська солідарність» Петра Порошенка. Причиною цьому стали образливі…

17 хв. ago

На першого заступника міністра охорони здоров’я готувався замах: подробиці

У Києві поліція та Служба безпеки України викрили пару, яка готувала вбивство першого заступника міністра охорони здоров’я.…

34 хв. ago

«Зеленський — жертва ідеології», В’ятрович — «брехун»: у Польщі жорстко висловилися про Волинську трагедію

Депутат та віцеспікер польського Сейму Пьотр Згожельський висловив сумнів щодо дозволу України на ексгумацію жертв…

41 хв. ago

Стало відомо, якими словами Байден завершив останній робочий день

Президент США Джо Байден у свій останній робочий день заявив, що «нікуди не йде». Про це пише The Economic…

50 хв. ago