Європейська асоціація охорони природи (EOCA) оголосила голосування за найкращий проект зі збереження територій та об’єктів дикої природи. Проєкт «Врятувати Долину нарцисів», поданий ГО «Дунайсько-Карпатська Програма», єдиний серед українських проєктів, що потрапив у фінальний етап у номінації «Місця дикої природи».
Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомляє пресслужба громадської організації, пише Експерт.
Загалом до голосування у трьох номінаціях («Вода», «Ліси» та «Місця дикої природи») було відібрано 17 із понад 250 проєктів з усього світу. Переможець у голосуванні в кожній із номінацій отримає фінансування для реалізації проєктних завдань.
«Кліматичні зміни в Долині нарцисів призвели до зниження рівня зволоженості території та природної повеневої динаміки, що стимулювало експансію кущів і дерев, виникнення пожеж і зменшення популяцій більшості червонокнижних видів, включаючи нарцис. Без проведення природоохоронних заходів, включаючи традиційне косіння та випас худоби, ця територія може безповоротно втратити свою цінність», — каже к. б. н., с. н. с. Богдан Проць, керівник ГО «Дунайсько-Карпатська Програма», зав. відділом Державного природознавчого музею НАН України.
Директор Карпатського біосферного заповідника Микола Рибак, каже, що Карпатський біосферний заповідник охороняє багато унікальних екосистем, які включають, зокрема, найбільші у світі букові праліси, величезні карстові печерні системи з ендемічною троглобіонтофауною, високогірні постльодовикові ландшафти з озерними та болотними комплексами тощо. Але попри це Долина нарцисів є чи не найбільшою цінністю цієї природоохоронної території, адже це останній у світі прихисток для рівнинної популяції нарцису вузьколистого.
«Збереження Долини нарцисів стикається з величезними проблемами. Глобальні кліматичні зміни, наслідки меліорації, занепад традиційного природокористування призводять до регулярного зменшення популяції нарцису. Без системних активних заходів врятувати її практично неможливо. Ці заходи включають широкий спектр дій, спрямованих на підвищення рівня ґрунтових вод, боротьбу із залісненням території, підтримку місцевого біорізноманіття тощо. І без серйозної фінансової та матеріально-технічної підтримки реалізувати їх практично неможливо. Тому ми покладаємо великі сподівання на цей проєкт і на підтримку громадськості!», — деталізує науковець.
У межах проєкту «Врятувати долину нарцисів» ГО «Дунайсько-Карпатська Програма» у співпраці з Карпатським біосферним заповідником планують відновити найбільш критичну частину Долини нарцисів, зокрема, підвищити рівень ґрунтових вод, відновити режим підтоплення, організувати скошування трави після плодоношення та регульований випас на ділянках, які не викошуються, видалення кущів і дерев а також забезпечити відновлення популяції нарцисів у районах, де вона була втрачена.
Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…
У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…
Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…
Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…
Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…
З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…