Очікуються нові ракетні атаки України по об’єктам критичної інфраструктури. Через них українці на деякий час можуть залишитись без світла та води.Цинічні атаки окупантів по об’єктах критичної інфраструктури позбавляють українців базових речей, серед яких електроенергія та водопостачання. Тому у Центрі стратегічних комунікацій розповіли, як підготуватись до можливої відсутності води, пишуть «Економічні новини«.
Як підготувати запас води
Одній дорослій людині на день потрібно 1,5-2 л питної води, а також 10-12 л води для приготування їжі та для гігієни. Для надзвичайних ситуацій мінімальний запас має бути щонайменше на 3 дні.
Де знайти питну воду:
• Придбати у магазині. Ліпше закупити п’ятилітрові бутлі;
• Набрати в бюветі. Але перед вживанням її потрібно кип’ятити щонайменше 10 хвилин.
Упевніться, що у вас є запас води для себе та родини щонайменше на 72 години.
Обов’язково позначайте ємності бірками: «Вода знезаражена для пиття», «Вода для технічних потреб», «Вода для господарських потреб».
Якщо немає фасованої бутильованої питної води, використовуйте питну воду з колодязів, шахтних криниць, пунктів розливу питної води (зокрема пересувних), якщо такі є, та з бюветів. Їх адреси шукайте на сайті місцевого водоканалу.
Якщо вода в кранах відсутня довго або ви не зробили запаси заздалегідь, ось поради, які можуть допомогти.
Важливо: усі ці способи очистки води не дають 100 % гарантії, що вода буде безпечна, але вона все одно може врятувати від зневоднення.
Метод кип’ятінняДля пиття та приготування їжі прокип’ятіть воду з альтернативних джерел: колодязів, бюветів, пунктів розливу. Це ефективний метод її знезараження. Кип’ятити потрібно не менше 10 хвилин від моменту закипання. Але навіть при зберіганні її в чистій та добре закритій ємності термін придатності не перевищує однієї доби.
Фільтри для водиУже зараз придбайте кілька фільтрів для води й очищуйте воду з колодязів, бюветів додатково після кип’ятіння.
Туристичні таблетки для дезінфекції водиМожна продезінфікувати воду таблетками, що містять хлор, йод, діоксид хлору або інші дезінфекційні засоби. Такі таблетки можна придбати в туристичних магазинах, аптеках. Однак чітко дотримуйтеся інструкції щодо застосування.
Дезінфекція активованим вугіллямНа літр води треба 4-5 пігулок. Їх треба подрібнити, завернути в марлю й опустити в ємність з водою на 6-12 годин. Така знезаражена вода буде придатна до вживання не більше трьох діб.
Дезінфекція йодом
Увага! Перед застосуванням цього методу проконсультуйтеся зі своїм лікарем! Йод може бути небезпечними для вагітних жінок, людей з проблемами щитоподібної залози та тих, хто має алергію на йод.
На літр води — 3-4 краплі йоду. Після цього її треба пропустити через фільтр і почекати годину перед тим, як пити. Однак у воді відчуватиметься запах і присмак йоду. Пити таку воду довго не можна.
Дистиляція води за допомогою сонцяДистилюйте воду за допомогою сонячного перегону. Для цього над посудиною з водою натягніть прозору плівку і поставте так, щоб на неї світили сонячні промені. Під дією сонця і різниць температури на плівці збиратиметься конденсат води, що буде дистильованим, тобто очищеним. Далі треба зробити так, щоб краплі чистої води з плівки стікали в окремий чистий посуд – пляшку або горнятко. Можна використати обрізану одноразову соломинку або зігнуту вздовж пластину, через яку стікатиме очищена вода.
Фільтрація дощової води та води з відкритих водойм (екстрений спосіб)
Якщо ситуація критична, можна прокип’ятити річкову або озерну воду й пропустити її через фільтр, але тільки якщо це озеро чисте і якщо вода в регіоні не заражена радіаційним пилом. Не можна застосовувати цей метод до води з водойм, де вода застоюється або цвіте: така вода є середовищем для розмноження комах, бактерій та вірусів. Дощова вода теж небезпечна. Але якщо немає інших джерел, то і її теж можна пропустити через фільтр після кип’ятіння. Застосовувати цей спосіб можна, тільки коли ситуація критична: знайти придатну для пиття воду чи воду з колодязів чи бюветів і знезаразити її немає шансів, а пріоритет – виживання. В інших випадках уживати воду з відкритих водойм або дощову небезпечно. І можна використовувати її лише як технічну.
Не радимо використовувати метод очищення води сріблом. Він не є достатньо ефективним для знезараження, крім того, іони срібла можуть бути токсичними для організму й спричинити непоправну шкоду здоров’ю.
Де брати технічну воду
Якщо ситуація у вашому місті не критична, місцева влада й комунальні підприємства організовують розвезення води в райони, де відсутнє центральне водопостачання.
Водопостачання може бути у ваших знайомих з інших районів міста. Сконтактуйте з ними або в чатах інших районів міста з незнайомими людьми та попросіть про допомогу з водою.
Використовуйте як технічну воду з відкритих водойм, бажано з озер, де вона не застоюється. Якщо немає джерела, найкраще підійде річка чи озеро з чистою водою. Якщо технічна вода потрібна не для миття рук, а наприклад, для змивання унітазу, підійде вода з будь-яких водойм.
Для миття рук чи інших технічних потреб можна використовувати воду з бачка унітазу. Один бачок у середньому вміщує 6 літрів води.
Дощова вода. У деяких будинках встановлені злив через дах у спеціальні бочки або кран, через який можна зібрати дощову воду, що стікає з даху.
Узимку для отримання технічної води можна розтоплювати сніг з вулиці.
Злийте воду з бойлера, якщо він у вас є. Для цього спершу перекрийте подачу холодної води. Відкрийте запобіжний клапан, який розташований у нижній частині водонагрівача. Відкрийте змішувач у положенні “гаряча вода” і наберіть воду в тару.
Якщо ваш бойлер встановлений інакше, знайдіть інструкцію, як злити воду саме з вашої моделі.
Додатково знезаразити воду для використання як технічної можна методом відстоювання. Для цього вам знадобиться скляна або керамічна ємність, що закривається. Але в жодному разі не алюмінієва. Можна поставити воду на ніч, а вранці обережно процідити її через кілька шарів марлі, залишивши осад, що утворився на дні, непорушним. Однак для вживання така вода все одно буде непридатна.
Над Україною вкотре помітили пасажирський літак. За даними Flightradar24, російський авіалайнер потрапив у закритий авіаційний простір України…
Деякі українці ризикують у рази переплачувати за природний газ, навіть за мінімального споживання. У якому…
На Дніпропетровщині суд засудив пенсіонера до трьох років позбавлення волі за ухилення від мобілізації. Амур-Нижньодніпровський…
Ідея міністра фінансів Сергія Марченка про розкриття банківської таємниці в Україні має низку загроз. Таке рішення може…
Військовозобов'язаному синові народного депутата Петра Порошенка Олексію, нібито загрожує штраф через неявку за військовим порядком.…
Україна без підтримки США та НАТО не зможе зберегти свою незалежність після нападу Росії. Таку думку висловила колишня…