Несподіваний прогноз: як зміниться населення України після війни

В Україні третій рік триває війна, тож не дивно, що рівень смертності збільшується, заявив Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ.

В інтерв’ю ТСН.ua він зазначив, що чисельність населення України скорочується з 1993 року.

“Зараз ця тенденція дещо прискорилася. Особливо в 2022 році, за рахунок міграції, чисельність населення впала в Україні дуже сильно. В подальшому ми теж прогнозуємо, що вона буде потроху скорочуватися. Темпи цього скорочення залежать від тривалості війни та від того, наскільки ми зможемо проводити активну демографічну політику у частині зменшення смертності та підвищенні рівня народжуваності”, – пояснює Олександр Гладун.

Демограф запевняє, що у післявоєнний період, головна задача України буде полягати у стабілізації чисельності населення, щоб воно не скорочувалося великими темпами.

Він зазначив, що смертність висока, але підрахунку не підлягає.

Статистика, яку наводять народні депутати жахає: з січня 2024 року по червень включно в Україні народилося 87 655, а померло 250 972 громадян.

“В Україні кількість новонароджених та померлих реєструє Міністерство юстиції, але тільки на підконтрольній території. Тому цю статистику неможливо порівняти ні з 2021, 2022 та 2023 роками, бо лінія фронту постійно рухається та підконтрольна територія змінюється. Тому порівнювати ці дані в абсолютних числах некоректно”, – зауважує Олександр Гладун.

Схожа ситуація і з народжуваністю в Україні. Те, що вона у нас дуже занизька – факт. Для підрахунку, фахівці використовують “сумарний показник народжуваності” – скільки дітей в середньому народить одна жінка протягом репродуктивного періоду.

“Для того, щоб не відбувалося скорочення чисельності населення за рахунок природного чинника, треба, щоб 100 жінок в Україні народжували приблизно 210-220 дітей. Для різних країн – різні показники. В Україні у 2019 році сто жінок народжували 116 дітей. Тобто вдвічі менше, ніж потрібно. До речі, на цей процес теж дуже сильно вплинув коронавірус, хоча рівень народжуваності і до пандемії був не надто високий. А під час війни, він ще більше скоротився”, – розповідає Олександр Гладун.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Більше не вигідно: чиновники вигадали новий платіж для тих, у кого автономне опалення

Попри те, що багато українців встановили у своїх квартирах індивідуальне опалення, це не звільняє їх…

20 хв. ago

“Привоз” приголомшив: в Одесі продають “золоту” черешню

На легендарному одеському ринку "Привоз" з’явилася перша цього сезону черешня — і одразу стала справжньою сенсацією. За…

28 хв. ago

Світло буде по годинах: українців попередили про нові графіки відключень електрики

Влітку в українській енергосистемі може утворитися дефіцит. Причина – стабільної генерації, що працює 24 на…

39 хв. ago

Найбільш високооплачувані вакансії в Києві: кому готові платити від 65 тисяч

Станом на квітень 2025 року найбільш високооплачувані вакансії в Києві охоплюють доволі широкий спектр професій. За даними…

48 хв. ago

Названо небезпеку сонцезахисних кремів, про яку ви навіть не здогадувалися

Сонцезахисні засоби стають все популярнішими - статистика свідчить про щорічне зростання їхнього використання. Але деякі…

56 хв. ago

ТЦК готує хвилю покарань для «обмежено придатних», які не пройшли ВЛК

Вже у червні територіальні центри комплектування можуть розпочати масштабну хвилю штрафів. Хто з чоловіків перебуває…

1 годину ago