Трудові відносини між працівником та роботодавцем в Україні регулюються відповідним законодавством. Іноді під час працевлаштування працівнику пропонують пройти випробувальний термін.
Фахівці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці розповіли, скільки часу може тривати випробувальний строк на роботі.
У Держпраці зазначили, що випробувальний термін при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців. Вони додали, що до випробувального строку не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.
Відповідні норми прописані у статті 27 Кодексу законів про працю України.
Під час війни багато українців були змушені покинути свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО) або виїхали за кордон. Нагадаємо, як правильно діяти роботодавцю, якщо його працівник змінив місце проживання.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…