Трудові відносини між працівником та роботодавцем в Україні регулюються відповідним законодавством. Іноді під час працевлаштування працівнику пропонують пройти випробувальний термін.
Фахівці Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці розповіли, скільки часу може тривати випробувальний строк на роботі.
У Держпраці зазначили, що випробувальний термін при прийнятті на роботу, якщо інше не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох місяців. Вони додали, що до випробувального строку не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.
Відповідні норми прописані у статті 27 Кодексу законів про працю України.
Під час війни багато українців були змушені покинути свої домівки та стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО) або виїхали за кордон. Нагадаємо, як правильно діяти роботодавцю, якщо його працівник змінив місце проживання.
На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…
В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…
Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…
Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…
Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…
У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…