Categories: Новини

Назвали 5 найкращих бойових літаків США у 2024 році

Зі зростанням напруженості у відносинах між США і Китаєм збільшується ймовірність майбутнього збройного конфлікту. Американські літаки мають цілу низку складних і унікальних можливостей, проте Пекін останнім десятиліттям стрімко модернізує свої ВПС.

Пропонуємо переклад статті Майї Карлін про п’ятірку найкращих бойових літаків у строю Повітряних сил США.

У воєнній доктрині США наріжним каменем є завоювання і підтримання переваги в повітрі.

Пентагон вклав мільярди доларів у розробку передових літаків для кожного відомства, і США вже кілька десятиліть мають перевагу в повітрі над своїми супротивниками.

Незважаючи на те що останніми роками суперники, включно з Китаєм і Росією, модернізували свій авіаційний потенціал, деякі американські платформи ВПС і ВМС залишаються одними з найкращих літаків у світі.

F-22 Raptor

F-22 Raptor – перший у світі винищувач п’ятого покоління, який будь-коли здіймався в небо, – вважається найбільш передовою платформою, яка нині перебуває на озброєнні.

Raptor став першим діючим винищувачем, який об’єднав в одній платформі стелс, надманевреність, суперкрейсерський політ і злиття даних датчиків. У 1997 році цей найвідоміший винищувач ВПС здійснив свій перший політ і продовжує вражати любителів авіації понад два десятиліття потому.

Зменшений радіолокаційний переріз “Раптора” і два турбогвинтові двигуни F119 зі змінною тягою — мабуть, головні переваги винищувача. Завдяки можливості зміни тяги і перенаправляти потік енергії, що дає змогу літаку виконувати свої знамениті акробатичні трюки, Raptor може перемогти будь-який інший винищувач у доґфайті.

У плані озброєння F-22 може нести дві ракети класу “повітря-повітря” AIM-9 Sidewinder у двох внутрішніх бічних відсіках, а також шість ракет класу “повітря-повітря” з радіолокаційним наведенням AIM-120 AMRAAM або 2 AIM-120 AMRAAM і дві GBU-32 JDAM у центральному відсіку.

F-35 Joint Strike Fighter

Новітній американський винищувач п’ятого покоління F-35 Lightning II, безсумнівно, є найбажанішим тактичним літаком у всьому світі.

Іноземні військові жадають роздобути у свої руки грізний і непомітний винищувач, який, по суті, втілює в собі функції трьох літаків на одній платформі.

Спочатку Joint Strike Fighter був розроблений для заміни F/A-18 і AV-8B Harrier Корпусу морської піхоти США, F/A-18 ВМС США і A-10 і F-16 ВПС США. Залежно від варіації, цей універсальний винищувач може робити все, що завгодно, включно зі зльотом і посадкою звичайним способом і посадкою на авіаносець.

Lightning II найбільш відомий своїм “режимом звіра”. Звісно, винищувач може брати боєприпаси і на зовнішні підвіси, що перетворює машину на “бомбовоз”. Однак режим “звіра” знижує непомітність винищувача.

У режимі “стелс” F-35 обмежений озброєнням, яке він може нести всередині фюзеляжу, захищеного від радарів. Проте у режимі “звіра” F-35 може нести майже вчетверо більше боєприпасів, використовуючи зовнішні кріплення, які витримують майже 10 тонн озброєння. Незважаючи на те що Lightning II – відносно новий винищувач, на експорт було поставлено понад 900 літаків, що свідчить про величезну популярність цього винищувача в усьому світі.

B-2 Spirit

Хоча стелс-бомбардувальнику B-2 Spirit компанії Northrop Grumman уже понад 30 років, ця стратегічна платформа залишається потужною силою в небі. Планер через його застарівання згодом замінять на новіший і досконаліший B-21 Raider, проте на сьогоднішній день цей літак є найгрізнішим бомбардувальником у всьому світі.

З моменту своєї появи на озброєнні під час Холодної війни B-2 встиг показати себе в численних бойових операціях у найрізноманітніших місцях – від Лівії та Косово до Іраку й Афганістану.

Spirit був розроблений для подолання протиповітряної оборони і залишається єдиною платформою, здатною застосовувати великокаліберну зброю класу “повітря-земля” в конфігурації “стелс”.

На думку ВПС, поєднання технологій малопомітності Spirit з високою аеродинамічною ефективністю і великим корисним навантаженням дає літаку значну перевагу перед найближчими конкурентами-бомбардувальниками. Низька помітність B-2 зумовлена поєднанням зменшених інфрачервоних, акустичних, електромагнітних, візуальних і радіолокаційних сигнатур.

Ці сигнатури ускладнюють виявлення, відстеження і ураження B-2 складними оборонними системами. Багато моментів процесу забезпечення малопомітності залишаються засекреченими, проте можна з упевненістю сказати, що цьому сприяють композитні матеріали, спеціальні покриття і конструкція крила B-2.

B-21 Raider

Raider, який стане першим компонентом модернізації американських сил ядерного стримування вартістю трильйон доларів, за очікуваннями, самотужки забезпечить панування американських збройних сил у повітрі. За словами міністра оборони Ллойда Остіна, розроблена компанією Northrop Grumman платформа зможе нести як звичайні, так і ядерні озброєння, що дасть їй “перевагу на десятиліття вперед”.

Подібно до винищувача F-35 Joint Strike Fighter, Raider працюватиме як “повітряний центр обробки даних”. Багато подробиць, пов’язаних із B-21 Raider, залишаються засекреченими.

B-52 Stratofortress

Хоча парк літаків B-52 ВПС США перебуває в експлуатації вже майже 70 років, ця грізна платформа продовжує залишатися основою флоту бомбардувальників. Навіть з урахуванням того, що в перспективі до них додасться B-21 Raider, Stratofortress, як і раніше, слугуватиме серйозним стримувальним фактором для Китаю та інших супротивників США.

Бомбардувальник має почесний послужний список: він брав участь у війні у В’єтнамі, операції “Буря в пустелі”, Другій війні в Перській затоці та Афганістані. Нинішній B-52 може пролетіти майже 14,5 тис. км без дозаправки. Поряд із можливостями доставки ядерної зброї, він може запускати крилаті ракети в автономному режимі.

Очікується, що ця дуже стара платформа літатиме в небі до 2050-х років.

Оскільки напруженість у відносинах між США і Китаєм продовжує зростати, шанси на майбутній збройний конфлікт збільшуються. Американські літаки мають цілу низку складних і унікальних можливостей, проте Пекін в останнє десятиліття стрімко модернізує свої ВПС. США більше не є єдиним виробником літаків п’ятого покоління, що робить наступне покоління літаків ще важливішим.

Лисенко Катерина

Recent Posts

Величезна бутафорія: що хотів показати Путін, запустивши нову ракету по Дніпру

Концепцію ракет середньої дальності Росія успадкована ще в СРСР. Ракети "Орешник", одну з яких росіяни…

7 секунд ago

Західна ППО протримається 2-3 місяці: Залужний оцінив готовність Європи до війни

Західний світ не готовий до широкомасштабної війни, такої як зараз в Україні. Про це заявив…

9 хв. ago

“Ще одна бравада Кремля”: The Washington Post проаналізувала залякування ракетною атакою “Орешником”

Нещодавня атака російською системою "Орешник" по Дніпру викликала серйозні побоювання серед західних союзників України. Як…

10 хв. ago

Дають лише 3 дні: в Україні змінилися правила повісток поштою, що це змінює для чоловіків

В Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. З'явилася інформація,…

18 хв. ago

“Їх ніщо не стримує”: експерт оцінив ймовірність ядерної атаки РФ

Росію ніщо не стримує від ядерного удару по Україні, заявив військовий експерт, головний редактор Defense…

26 хв. ago

Україна отримала дозвіл на використання ракет SCALP для ударів по території Росії

Франція надала Україні дозвіл на застосування крилатих ракет SCALP для ударів по об'єктах на території…

33 хв. ago