В Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. У соцмережах активно обговорюють теми бронювання та відстрочок. Є інформація, що за певних умов представники ТЦК та СП можуть мобілізувати чоловіків, які заброньовані за критично важливими підприємствами, пише breaking.znaj.ua.
Відомо навіть про випадки, коли суд відмовляв у позові таким громадянам, аргументуючи це тим, що саме на військовозобов’язаних, які мають право на відстрочку чи бронювання, покладено обов’язок своєчасно інформувати ТЦК та СП про наявність таких підстав.
Український юрист та адвокат Таміла Алексік заявила в ефірі одного з телеканалів, що така проблема справді існує.
За словами адвоката, така проблема стала дуже актуальною, коли встановили двомісячний термін для оновлення облікових даних – з 16 травня по 16 липня.
“Мій клієнт був заброньований підприємством, але коли поїхав у відрядження у Львівську область, там його зупинили працівники ТЦК, і оскільки даних про бронювання чоловіка у спеціальному обліку не було, його доставили до військкомату. Там він дуже швидко пройшов ВВК та був оформлений у військову частину”, – розповідає адвокат.
Вона додає, що пізніше працівника-новобранця забрав керівник підприємства на підставі наявного у нього бронювання. Але у чоловіка тепер є проблема, тому що він уже отримав статус військовослужбовця – відповідно за СОЧ (самовільне залишення частини) проти нього відкрито кримінальне провадження.
Адвокат пояснює, що всі заброньовані громадяни мають перебувати на спецобліку, а інформація про них має з’являтися у системі “Оберіг”.
“Всі заброньовані громадяни повинні перебувати на спеціальному обліку, але з якихось невідомих причин туди потрапляють не всі. Таке часто траплялося на початку війни, а зараз таких випадків побільшало. Тобто коли є список заброньованих працівників за певним підприємством, але в ТЦК цей список, затверджений та узгоджений на рівні Міноборони, з якихось причин не передали і на спецобліку людей зі списку немає”, – розповідає Таміла Алексік.
Через такі “нестиковки” і трапляється, що заброньовані працівники потрапляють у неприємні ситуації, коли їх перевіряють представники ТЦК, а даних про бронювання в системі “Оберіг” про них немає.
“Тому громадянам потрібно керуватися правилами військового обліку, затвердженими Кабміном. А саме – положенням, яке передбачає, що у разі зміни військово-облікових даних, сам військовозобов’язаний повинен повідомити про це ТЦК та СП. Тобто, якщо особа заброньована і має відповідні підтверджуючі документи, воно має протягом 7 днів надати цю інформацію до ТЦК та написати відповідну заяву”, – пояснює Таміла Алексік.
Адвокат зазначає, що найкращий варіант – зробити це самостійно, відвідавши військкомат, бо, на жаль, система спецобліку не зовсім нормально працює.
“Тому і виходить, що військовозобов’язаний законно заброньований підприємством, а дані про нього в системі відсутні. Такий чоловік може йти вранці на роботу, а його зупиняють працівники ТЦК. Якщо громадянин не має документів, що підтверджують бронювання, то може дійти до того, що його завезуть у військкомат і швидко оформлять у військову частину. Такі ситуації, на жаль, трапляються часто”, – зазначає адвокат.
Таміла Алексік додає, що якщо дійде до того, що заброньований чоловік уже потрапив до військової частини, тоді його адвокату треба буде доводити, що людину забрали до ТЦК незаконно, а також незаконно оформили до військової частини. Це дуже стомлюючий процес.
“У досудовому порядку нічого вирішити, на жаль, не можна, бо людина вже оформлена як військовослужбовець, це, до речі, добре знають у ТЦК. Навіть якщо чоловік принесе документи про те, що він був заброньований, він не зможе залишити військову частину. А якщо зробить це самовільно – отримає кримінальне провадження”, – зазначає Таміла Алексік.
Адвокат підтверджує, що суди відмовляють позивачам, які мали бронювання та були мобілізовані, оскільки керуються вже згаданим положенням про те, що військовозобов’язаний повинен самостійно повідомити ТЦК про своє бронювання до того, як набуде статусу військовослужбовця.
Саме тому адвокат радить самостійно повідомляти ТЦК та СП про зміну персональних даних.
“Якщо людина має документ про бронювання, то слід надати її особисто в ТЦК, де дані гарантовано вносять до системи спецобліку. Також за працівника це можуть зробити представники її підприємства, але варто перевірити, чи справді все виконано належним чином”, – пояснює Таміла Олексик.
До речі, якщо не повідомити ТЦК про наявність бронювання за 7 днів, то є ризик отримати протокол за порушення мобілізаційного законодавства та відповідний штраф (від 17 000 до 25 500 грн.)
“Якщо людина не зможе прийти до ТЦК самостійно, тобто варіант надіслати документи про бронювання поштою або кур’єром – рекомендованим листом з описом. Головне, щоб була відмітка про те, що документи надані у семиденний термін, щоб уникнути адміністративної відповідальності. Все це гарантовано отримають у ТЦК, а людині потрібно буде туди прийти, щоб отримати від них відповідь”, – робить висновок Таміла Алексік.
У Швейцарії церква задля експерименту замінила у сповідальні священника на цифровий аватар Ісуса. Завдяки штучному інтелекту він…
Як стало відомо, що в Україні пенсіонери можуть користуватися пільгами на сплату земельного податку, але вони не поширюються на…
Продукти першої необхідності помітно подорожчали під тиском інфляції та інших факторів, а деякі торгові точки…
Згідно з недавнім аналізом Financial Times, мобілізаційний резерв України становить близько 3,7 млн чоловіків віком від 25…
В Україні почастішали випадки штрафування водіїв вживаних автомобілів, привезених зі США. Причина криється в технічних…
Останніми днями схоже, що у Москві з'явилася ще одна божевільна звичка. Після вечірніх лякалок Путіна,…