Українським біженцям у Польщі – приготуватись. Місцевий уряд планує серйозні зміни, зокрема скасування деяких популярних виплат.
Які пільги поляки хочуть скасувати, а які залишаться? А також про те, як різні країни Європи виборюють українських біженців – дивіться в ексклюзиві TSN.ua.
Польща скорочує допомогу українцям. Відповідне рішення про зміни до “Спецзакону про допомогу громадянам України у зв’язку з війною” опублікували на сторінці глави Канцелярії Ради міністрів Польщі 2 квітня. Варшава пропонує продовжити термін легального перебування українців у Польщі ще майже на рік, але є нюанс – пільги уріжуть. Зміни до закону почнуть працювати з 1 липня 2024-го і будуть відчутні для багатьох зміни.
Спочатку почнемо про те, чого точно боятися не варто! Українцям, швидше за все, продовжать тимчасовий захист до 30 вересня 2025 року, але знову ж таки зі змінами. Але все ж таки збережеться низка попередніх механізмів допомоги українським біженцям. Йдеться ось про що:
Отже, якщо ви користуєтеся цими механізмами, то вам переживати нема за що. Втім, ті зміни, які запланували поляки, вдарять по гаманцю більшість біженців і ось чому. У документі передбачено:
З цього моменту детальніше. Як дізналися журналісти ТСН.ua, ця реформа вдарить найбільше по поляках, які весь час отримували по “40 злотих на добу” – фінансову допомогу за те, що дали притулок біженцям з України. За словами представника відділу моніторингу та адвокації Українського дому Олександра Пестрикова, саме ця зміна точно вдарить навіть тих, хто про це міг і не підозрювати.
“Урядовці не до кінця розуміють масштаби використання програми “40+” неурядовими організаціями. З’ясувалося, що кожен другий будинок біженця, якими займаються громадські організації, фінансувався саме так. Обіцяють, що їх передадуть в управління воєводам, але який це матиме” вигляд , ніхто не знає”
Слід сказати, що у Польщі питання з українськими біженцями стають дедалі більш зарегульованими. І це не погано для самої Польщі, проте викликає деякі незручності для українців. Ось, наприклад, питання шкіл. У квітні стало відомо, що з вересня 2024 року всі українські школярі, які зараз перебувають у Польщі, мають ходити до польської школи. За даними ЗМІ, понад 60 тисяч українських дітей взагалі не охоплено освітою у Польщі. Варто сказати, що багато хто з них відвідує школу, але часто українську та дистанційно, особливо, якщо сім’я дитини з прифронтових регіонів, де очного навчання досі немає, або вона обмежена. У польському уряді, запевняють, що сприяти навчанню українських дітей просить саме Київ, зокрема для цього польська влада запропонує батькам та дітям навчатися українською.
“Українська сторона дуже зацікавлена в тому, щоб обов’язок відвідувати польські школи українськими дітьми було впроваджено. Зі свого боку вони пропонують співпрацю і ми скористаємося цією пропозицією. Велика частина цієї програми вже готова, чекаємо на узгодження закону і тоді офіційно проінформуємо про деталі”.
Попередньо відомо, що для дітей у польських школах запровадять спеціальні уроки української мови. Для цього працевлаштують вчителів з України, для них запропонують спрощену процедуру нострифікації дипломів.
Також попередньо відомо, що українські діти навчатимуть європейської інтеграції. У Міністерстві освіти вважають, що ці знання їм знадобляться у світлі майбутнього вступу України до Європейського Союзу. Пропозиція начебто непогана, але багатьом батькам, особливо тим, хто планує повернутися до України, хотілося б залишити дітей в українських школах онлайн.
У Дніпрі діти вирішили наслідувати тренди з мережі та налякати мешканців вибухами. Не зупинило їх…
Американський мільярдер і власник соціальної мережі Х Ілон Маск заявив, що блокування соціальної мережі TikTok у Сполучених…
У 2025 році пенсійна система України продовжує функціонувати за принципом індивідуального нарахування пенсійних виплат, що…
В умовах воєнного стану в Україні уряд робить кроки для захисту прав громадян, особливо тих, хто опинився…
Напередодні інавгурації Дональда Трампа було оприлюднено його новий офіційний портрет. І багатьом здалося, що на…
Начальник навчального центру професійної підготовки Управління державної охорони Максим Романчук дбає про безпеку перших осіб…