Новини

Японія запустила найбільший у світі термоядерний реактор

У Японії було запущено найновіший і найбільший у світі реактор термоядерного синтезу JT-60SA в Японії. Цей реактор використовує магнітні поля від надпровідних котушок для утримання іонізованого газу у вакуумній камері у формі пончика з метою стимулювання злиття ядер водню та вивільнення енергії. Машина, заввишки чотири поверхи, здатна утримувати плазму, нагріту до 200 млн градусів Цельсію, протягом приблизно 100 секунд. Про це пише Science.

«Цей успіх доводить світові, що реактор виконує свою основну функцію», – заявив менеджер проекту Fusion for Energy Сем Девіс. Однак потрібно ще два роки, щоб JT-60SA почав виробляти плазму, необхідну для фізичних експериментів.

JT-60SA надаватиме підтримку ITER, найбільшому міжнародному реактору термоядерного синтезу, що на стадії будівництва у Франції. У свою чергу, ITER спиратиметься на технології та експлуатаційний досвід, які пройдуть тестування на JT-60SA.

Угода, викладена в угоді між Японією та ЄС ще 2007 року, передбачала модернізацію старого японського реактора JT-60,  який працював із середини 1980-х років. Будівля JT-60 була збережена, поки реактор перебудовувався від основи догори за нерозголошену вартість.

Реактор JT-60SA, висотою 15,5 метра, вдвічі менший за розмірами, ніж французький ITER. Незважаючи на численні затримки та проблеми у проекті, такі як землетрус у Тохоку у 2011 році та коротке замикання у 2021 році, команда JT-60SA продовжує працювати над реалізацією своїх цілей.

Однак реактор має обмеження: в експериментах використовуватиметься тільки водень і його ізотоп дейтерій, а не тритій – радіоактивний ізотоп водню, який вважається найбільш ефективним для виробництва енергії.

До 2050 року Японія також планує побудувати DEMO – демонстраційну електростанцію, яка стане проміжним етапом від досліджень JT-60SA та ITER до комерційного термоядерного синтезу.

Ольга Степанова

Recent Posts

Заради айкосів: Гетманцев хоче позбавити бюджет України мільярдів гривень та пошити в дурні МВФ

На засіданні Робочої групи податкового комітету щодо законопроєкту N11090 22 листопада його голова народний депутат Данило…

8 хв. ago

Дрони більше не потрібні? Уряд повертає корупційну практику бронювання військовозобов’язаних

Є речі, які дуже схожі на саботаж, диверсію і зраду. "Схожі", бо важко повірити, що…

15 хв. ago

Для нового контрнаступу українській армії потрібно мобілізувати майже 2 мільйони людей

Щоб наступати Україні необхідно провести масову мобілізацію, залучивши до армії не менше двох мільйонів людей.…

24 хв. ago

Покарають навіть тверезих: водіїв попередили про хитрощі поліції з алкотестером

Поліцейські на дорогах повинні стежити за дотриманням закону, але, на жаль, деякі з них самі…

33 хв. ago

«Кирдик» не долару, а рублю: стало відомо, чому так стрімко впала валюта РФ

Ефект від останніх економічних кроків Кремля, зокрема, введення санкцій на валютні операції та "ядерних" заяв,…

41 хв. ago

Росіяни можуть прорвати фронт будь-якої миті: у ЗСУ гострий брак піхоти

Російські війська активізували наступальні дії поблизу Покровська. Окупанти використовують безперервні штурми та чисельну перевагу. Українські…

46 хв. ago