Categories: Новини

Афера на 2 млн доларів: в Україні ФОП не поставив військовим 600 дронів, за які взяв гроші

В Україні
спалахнув скандал через дрони для армії. Майже 600 безпілотників не потрапили на передову. Волонтерів обманули майже на 2 мільйони гривень і через це вони звернулись до поліції. 

Про це йдеться у сюжеті кореспондента ТСН Олександра Романюка. 

Як ФОП “Матякіна О.О.” здобув довіру серед волонтерів

Волонтери з усієї України замовляли дрони для військових, але так їх і не отримали. Усіх об'єднує один факт – вони купували безпілотники у ФОП “Матякіна О.О.”

Волонтери розповіли, що на початку літа вони дізнались про компанію, яка привозила дрони для ЗСУ, ціни були нижчі ринкових.  Реквізити для оплати – офіційні. Більше того, компанія навіть вигравала тендери, які успішно виконувала.

Волонтерки Раміна Дадашева та Оксана Борисюк кажуть, що спочатку ФОП їм доставив дрони, які ті у нього купили. Інформація про надійного постачальника ширилася серед військових і волонтерів. Бо чимало стосунків у допомозі українському війську базуються на довірі та рекомендаціях.

Саме так про ФОП “Матякіна” дізналася і волонтерка Ані Саакян. Cпочатку сама зробила кілька успішних замовлень. Радила компанію іншим. А потім представники ФОПа запропонували їй долучитись і допомагати із обробкою замовлень. Бо, мовляв, самі не могли прийняти таку кількість. За допомогу пообіцяли невелику комісію, яку волонтер одразу переказувала на дрони для ЗСУ.

Успішних замовлень лише через Ані було більше тисячі. Загалом ФОП “Матякіна” нібито поставив більше 5 тисяч дронів. Нові клієнти до компанії приходили один за одним. Не в останню чергу завдяки довірі до волонтерів.  Більшість покупців були певні, що за компанією стоять саме вони, хоча кошти весь час йшли на рахунки ФОП “Матякіна”. Більше того, оплата за дрони також йшла і на кілька інших ТОВ, у криптовалюті, готівці та через електронні системи. Однак сумнівів ні у кого не було, бо дрони приходили і так справді нерідко працюють волонтерські покупки. Так тривало до кінця літа, коли із поставками почалися затримки.

Затримки у постачанні дронів

Волонтерці Оксані Борисюк два дрони видали майже через два місяці після замовлення.

“Поки я чекала свої, замовила ще 9 дронів – вони вже були за кошти військових і волонтерів. Тому що ті військові, які отримали – просили купити їм дешевше”, – каже вона. 

Ці 9 безпілотників вартістю 650 тисяч гривень вона чекає досі. Інша волонтерка Єлизавета Каневська замовляла дрон за 200 тисяч гривень для батька подруги коштом благодійного фонду. ЇЇ поставка затрималася нібито через “проблеми на митниці”. Пізніше ж з'явилася нова версія, що партія нібито повернеться до Польщі і дрони можна буде забрати там.

“Я запропонувала їх забрати, бо саме збиралась у Польщу. Але потім виявилось, що і у Польщі дронів теж немає”, – каже Єлизавета. 

Оскільки всі покупці не спілкувались між собою, то і не здогадувались, що проблема масова. Але при цьому замовлення ФОП “Матякіна” приймав справно.

Волонтерка почала здогадуватись, що її використали шахраї

Згодом Ані Саакян, яка допомагала оформляти замовлення, написала пост, що її ім'я могли використати у шахрайській схемі.

“Я в усі можливі способи намагалася допомогти з поставкою, а потім я зрозуміла, що мене водять за ніс. А потім я вожу за ніс усіх. Але оскільки у замовників був контакт лише зі мною, то в них виникли питання лише до мене”, – каже Ані Саакян. 

Покупці об'єдналися у групу і з'ясувалося – станом на листопад ФОП “Матякіна” не поставила понад 600 безпілотників на суму більше 2 мільйони доларів. Частина цих коштів була офіційно переказана на рахунки ФОПу, інші – були у готівці, крипті тощо. Утім і ця сума може бути не фінальною, бо постраждалі постійно додаються.

Хто стоїть за ФОП “Матякіна”: що кажуть ці підприємці

За ФОП “Матякіна” стоять три людини. Його власниця – Олеся Матякіна, яка давно проживає за кордоном. Підприємці – Ірина Приступа та Назар Ткаченко, які приймали замовлення від імені ФОПа.

Вони на зв'язку із потерпілими. На питання “де дрони?” – озвучують одну версію. Мовляв, в усьому винен постачальник, такий собі Володимир Харченко. Він нібито прийняв у компанії велику партію дронів і не зміг ввести її до України. Гроші виведені на його криптогаманець, а сам він – зник.

ТСН зв'язалася з власницею ФОПу Олесею Матякіною. Вона твердить: до покупки дронів узагалі не мала стосунку.

Право на користування ФОПом за невеликий відсоток прибутку передала двом своїм знайомим та іншим фігурантам справи – Ірині Приступі та Назарові Ткаченку.

На Волині ТСН знайшла Ірину Приступу – вона підприємиця. Каже, із Олесею Матякіною справді співпрацювала, але була лише менеджером. Її версія – вона лише приймала замовлення від людей, переказувала гроші на рахунок ФОПа та видавала дрони. 

“Вона каже, наскільки я чула по ЗМІ, що є якісь там доручення на користування ФОПом, що ФОП був в оренді – ні, це неправда, доручення на користування ФОПом я не мала. Я ці кошти не отримувала ні на власні рахунки, ні готівкою. Абсолютно. Так, через мене замовляли люди. Я особисто віддавала в своїй студії в Ковелі, але я кошти не брала”, – каже Ірина Приступа. 

ТСН також намагалась поспілкуватись із підприємцем Назаром Ткаченком: спочатку він погодився на зустріч, проте потім відмовився. 

Жоден із фігурантів справи не показав чіткого документа про існування поставки чи квитанцій, куди були виведені гроші. Тож покупці уже взагалі мають сумнів, чи існували централізовані партії дронів.

Дрони купували в українських компаній

Виявилось, що частину дронів ФОП купував в українських компаній дорожче, аніж за них платили покупці і скидали постаждалим фото підробних накладних.

У головному слідчому відділі поліції кажуть – саме так нерідко виглядають фінансові піраміди. Це коли спочатку товар продають за відносно низькою ціною, працюючи собі у мінус. Заробляють репутацію, потім збирають велике замовлення і зникають. 

Що далі?

Представники ФОПа обіцяють розробити потерпілим план відшкодування. Дехто із волонтерів вже навіть отримав свої кошти. Олеся Матякіна твердить, що це її власні заощадження. Але повернута сума – це трохи більше 4 мільйонів гривень, що в десятки разів менше зниклих 2 мільйонів доларів. 

Нині у десятки відділків поліції вже написані заяви на сам ФОП, Олесю Матякіну, Ірину Приступу та Назара Ткаченка. Дехто написав заяву і на волонтерку Ані Саакян, яка співпрацювала із ФОПом і не побачила можливої афери.

Самі фігуранти справи також заявляють, що нібито звернулися до поліції. Утім наразі ТСН бачила лише копію заяви Ірини Приступи, яка вимагає спростувати недостовірну інформацію щодо можливого порушення нею закону. 

Хто вкрав гроші – постачальник, ФОП чи хтось інший? з'ясовуватимуть правоохоронці. Утім, кажуть волонтери, навіть якщо винних піймають, а гроші повернуть – це не виправить головної проблеми. Нині постраждалі нерідко власним коштом купують дрони, які потрібні були бійцям “на вчора”. Проте чимала кількість безпілотників досі не потрапили на передову. А втрачений час, як і життів захисників, повернути буде неможливо.

▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН 20:00 за 1 грудня 2023 року | Новини України

Нагадаємо, чому новонародженим дітям загиблих військових не виплачують компенсації

tsn.ua

Ольга Степанова

Recent Posts

Де в Україні найрозумніші школярі. Топ-5 міст за результатами НМТ

Порталом Osvita.ua був оприлюднений рейтинг обласних центрів України за результатами національного мультипредметного тесту 2024 року.…

5 години ago

Персональна тренерка Іванки Трамп назвала п’ять вправ для ідеальної фігури

Іванка Трамп, донька кандидата в президенти США від республіканців Дональда Трампа, у свої 42 роки…

5 години ago

Звідки береться ком у горлі та, як із ним боротися

Популярний в Україні лікар Євген Комаровський розповів, що таке ком у горлі, та у кого він виникає. За…

5 години ago

Акули дедалі частіше нападають на людей: учені пояснили, у чому причина

Кількість нападів акул на людей за останні десятиліття неухильно зростає, пише Bild. Так, за статистикою Міжнародного архіву нападів…

5 години ago

Стало відомо, коли червоні магнітні бурі припинять лупити по Землі

У п'ятницю, 20 вересня триває магнітна буря силою у сім балів. Геомагнітний шторм червоного рівня небезпечності, що…

5 години ago

“Показники зростають з місяця в місяць”: в Україні набирає обертів добровільна мобілізація

Щомісяця в Україні добровільно мобілізуються в середньому 6,5 тисяч громадян. Про це 20 вересня заявив Уповноважений представник Міністерства оборони…

5 години ago