Новий “поділ світу”: Трамп може таємно домовитися з Путіним і Сі Цзіньпіном

Ситуація у світі значною мірою залежатиме від рішень глобальних лідерів, зокрема президента США Дональда Трампа, кремлівського диктатора Володимира Путіна та президента Китаю Сі Цзіньпіна.

Якщо заглибитися у їхню мотивацію та ідеї, що ними керуються, можна побачити не стільки конфлікт ідеологій, скільки подібність у стилі мислення. Таку думку висловив ексголовний редактор Handelsblatt Global, автор The Economist та оглядач Bloomberg Андреас Клут у своєму матеріалі.

За його словами, Путін і Сі Цзіньпін очікують, що з Трампом їм вдасться укласти угоду про розподіл світу на сфери впливу – щось на кшталт домовленостей Ялтинської конференції 1945 року між президентом США Франкліном Рузвельтом, лідером СРСР Йосипом Сталіним та прем’єр-міністром Великої Британії Вінстоном Черчиллем.

Тоді Рузвельт прагнув переконати Сталіна прийняти новий світовий порядок, який забороняє імперіалістичну агресію, а також погодитися на створення Організації Об’єднаних Націй. Він досяг цього, але лише формально.

Фактично ж він та Черчилль погодилися на поділ Європи, який дозволив Сталіну встановити контроль над Центральною та Східною частиною континенту.

Якщо Трамп укладе подібну угоду з китайським і російським лідерами, це буде пакт імперіалістів, заснований не на цінностях, а на принципі “правий той, у кого сила”, де примус стане нормою.

Якщо ж вони не дійдуть згоди щодо розподілу впливу, це може призвести до конфлікту між їхніми країнами. Проте в будь-якому разі постраждають менші держави, що опинилися між ними.

Клут зазначає, що під час Холодної війни американські та радянські лідери керувалися протилежними ідеологіями – з одного боку свобода та капіталізм (лібералізм), з іншого – різні форми марксизму-ленінізму. Однак навіть у таких умовах світ залишався відносно стабільним.

Сьогодні ж Трамп, Путін і Сі Цзіньпін керуються не ідеологіями, а простими інстинктами – жагою влади та прагненням домінування, яке включає територіальну експансію. Через це сучасний світ значно небезпечніший, ніж у часи Холодної війни.

Раніше США активно стримували відродження неоімперіалізму, який втілює Сі Цзіньпін в Азії, а Путін – у Східній Європі.

Однак американська винятковість поступово слабшає. Це стало особливо помітно, коли Трамп вдруге склав присягу. Він уже почав тиснути на Данію, вимагаючи передати США Гренландію, на Панаму – через прагнення “повернути” Панамський канал, а також на Канаду, яку він вважає потенційним 51-м штатом.

Коломієць Надія

Recent Posts

Небензя накинувся на Європу з образами та сказав, коли закінчиться війна в Україні

Як заявив постійний представник РФ при ООН Василь Небензя, прихід до влади представників Республіканської партії…

7 хв. ago

Спадщину просто заберуть: у 2025 році не врятує навіть заповіт

Заборгованість по аліментах, яка утворилася за життя платника, не анулюється після його смерті, а переходить…

21 хв. ago

Учені знайшли новий вид небезпечного хижака розміром з леопарда, який жив 30 млн років тому

Палеонтологи відкрили новий вид хижака розміром з леопарда, який міг мешкати в лісах Єгипту близько 30 мільйонів…

30 хв. ago

Україна з 1 березня ризикує залишитися без бензину: у Раді пояснили причину

З 1 березня 2025 року робота всіх АЗС може бути зупинена. Про це повідомила народна…

38 хв. ago

Новий стрибок ціна на головний продукт: яйця стануть “золотими”

Українські споживачі можуть зіткнутися із новим зростанням цін на яйця, проте експерти припускають, що ситуація…

43 хв. ago

Українцям назвали тариф на світло з 1 березня: скільки доведеться заплатити за кіловат

Українцям розповіли, яким буде тариф на електроенергію з 1 березня і скільки доведеться платити за 1…

51 хв. ago