НБУ вимагає жорсткого контролю за грошовими переказами людей і бізнесу

Національний банк України посилює контроль за фінансовими транзакціями в країні, продовжуючи прагнення до ще більш суворого регулювання.

Починаючи з 1 жовтня 2024 року, запроваджено обмеження для громадян на p2p-перекази, що не можуть перевищувати 150 тисяч гривень на місяць в межах одного банку. Однак на цьому НБУ не зупинився. Цього тижня регулятор надіслав нове розпорядження, яке зачіпає вже небанківські платіжні системи.

Йдеться про власників платіжних терміналів самообслуговування (ПТКС), маркетплейсів із власними фінансовими компаніями, як-от Rozetka з Rozetka Pay, а також таких поштових операторів, як “Нова пошта” з його фінансовим сервісом NovaPay.

Цей документ став доступним для журналістів видання “Страна”.

У ньому регулятор каже, що під час своїх перевірок переконався, що небанківські фінустанови, які займаються платежами, масово (говориться “про численні випадки”) порушують правила фінмоніторингу. Тобто не проводять фінансовий моніторинг партнерів та клієнтів, які регулярно відправляють та отримують платежі через них. А саме – не проводять того, що влада називає “належною перевіркою клієнтів”.

НБУ хоче, щоб небанківські платіжники перевіряли своїх клієнтів та партнерів у рамках фінмоніторингу так само суворо, як і банки, ретельно контролюючи їх. Перший етап: провести детальне анкетування про розмір доходів, джерело коштів, сутність діяльності та багато іншого. Підкріпити відомості відповідними документами. Другий етап – ретельно контролювати свої платіжні операції та уважно стежити за їх природою/розміром/напрямком. Третій етап – блокувати грошові проведення та розривати відносини, у разі виникнення будь-яких відхилень від споконвічно заявлених параметрів, наприклад, за сумою. Скажімо, ви заявили поточний дохід на рівні 50 тисяч гривень та про плани проводити регулярні платежі до 70 тисяч гривень, і раптом почали надсилати/отримувати по 100 тисяч грн без жодних пояснень.

Нацбанківці відчитали небанківських платіжників, і дали зрозуміти, що ті не виконують, отже, правила фінмоніторингу. І, таким чином, дозволяють оминати обов’язкові процедури партнерам/клієнтам.

НБУ вимагав від платіжників негайно запустити жорсткий фінмоніторинг щодо партнерів та клієнтів, які регулярно відправляють та отримують через них платежі. Дав їм час на виконання вимог, але скільки саме – не уточнив. При цьому пригрозив, що вживе заходів щодо фінкомпаній-порушників: від багатомільйонних штрафів до відкликання ліцензії. І у фінансових компаніях досить серйозно поставилися до погроз регулятора.

“По суті, ми отримали попередження, щоб потім під час перевірок НБУ міг сказати, що “ми ж вас попереджали”. Перед тим як почнуть карати. Тож фінмоніторинг точно посилимо, і поки що думаємо, як саме це зробити, щоб не відштовхнути партнерів і клієнтів. Їм доведеться заповнювати анкети, подавати більше інформації (у тому числі фінансової) про себе та свою діяльність.

Які саме нові процедури та обмеження запровадять – власники небанківських платіжних систем поки не говорять, документ НБУ лише вивчають.

Коломієць Надія

Recent Posts

“Я залишаюся оптимістом”: генерал Годжес оцінив можливості РФ після захоплення Вугледару

Попри окупацію Вугледара та інших населених пунктів на Донеччині, російські окупанти не зможуть досягти стратегічної мети, адже…

2 хв. ago

Бізнесмену довелося втікати від офіціанта, якому він залишив великі чайові: подробиці

У Франції італійця переслідував офіціант одного з місцевих закладів через те, що той залишив йому…

10 хв. ago

Експерт з уживаних автомобілів розповів, що потрібно обов’язково зробити під час продажу машини

Популярний продавець старих автомобілів дав важливу пораду, яка може допомогти водіям отримати значно більше грошей…

19 хв. ago

На уроки після повітряних тривог: чи варто відправляти дітей до школи – думка експерта

Нейробіолог Петро Чорноморець зазначає, що стрес та виснаження після повітряних тривог серйозно впливають на здатність…

28 хв. ago

Школярі вивчатимуть сучасні пісні на уроках літератури: “Стефанію” мають знати напам’ять

Українська шкільна освіта продовжує інтегрувати сучасні культурні елементи у навчальні програми, зокрема через військово-патріотичні пісні.…

36 хв. ago

Українців зроблять некрасивими: ціни на косметику злетять наполовину

Ціни на косметику внутрішніх виробників в Україні зростуть на 20-50% через гармонізацію із законами ЄС.…

43 хв. ago