НБУ вимагає жорсткого контролю за грошовими переказами людей і бізнесу

Національний банк України посилює контроль за фінансовими транзакціями в країні, продовжуючи прагнення до ще більш суворого регулювання.

Починаючи з 1 жовтня 2024 року, запроваджено обмеження для громадян на p2p-перекази, що не можуть перевищувати 150 тисяч гривень на місяць в межах одного банку. Однак на цьому НБУ не зупинився. Цього тижня регулятор надіслав нове розпорядження, яке зачіпає вже небанківські платіжні системи.

Йдеться про власників платіжних терміналів самообслуговування (ПТКС), маркетплейсів із власними фінансовими компаніями, як-от Rozetka з Rozetka Pay, а також таких поштових операторів, як “Нова пошта” з його фінансовим сервісом NovaPay.

Цей документ став доступним для журналістів видання “Страна”.

У ньому регулятор каже, що під час своїх перевірок переконався, що небанківські фінустанови, які займаються платежами, масово (говориться “про численні випадки”) порушують правила фінмоніторингу. Тобто не проводять фінансовий моніторинг партнерів та клієнтів, які регулярно відправляють та отримують платежі через них. А саме – не проводять того, що влада називає “належною перевіркою клієнтів”.

НБУ хоче, щоб небанківські платіжники перевіряли своїх клієнтів та партнерів у рамках фінмоніторингу так само суворо, як і банки, ретельно контролюючи їх. Перший етап: провести детальне анкетування про розмір доходів, джерело коштів, сутність діяльності та багато іншого. Підкріпити відомості відповідними документами. Другий етап – ретельно контролювати свої платіжні операції та уважно стежити за їх природою/розміром/напрямком. Третій етап – блокувати грошові проведення та розривати відносини, у разі виникнення будь-яких відхилень від споконвічно заявлених параметрів, наприклад, за сумою. Скажімо, ви заявили поточний дохід на рівні 50 тисяч гривень та про плани проводити регулярні платежі до 70 тисяч гривень, і раптом почали надсилати/отримувати по 100 тисяч грн без жодних пояснень.

Нацбанківці відчитали небанківських платіжників, і дали зрозуміти, що ті не виконують, отже, правила фінмоніторингу. І, таким чином, дозволяють оминати обов’язкові процедури партнерам/клієнтам.

НБУ вимагав від платіжників негайно запустити жорсткий фінмоніторинг щодо партнерів та клієнтів, які регулярно відправляють та отримують через них платежі. Дав їм час на виконання вимог, але скільки саме – не уточнив. При цьому пригрозив, що вживе заходів щодо фінкомпаній-порушників: від багатомільйонних штрафів до відкликання ліцензії. І у фінансових компаніях досить серйозно поставилися до погроз регулятора.

“По суті, ми отримали попередження, щоб потім під час перевірок НБУ міг сказати, що “ми ж вас попереджали”. Перед тим як почнуть карати. Тож фінмоніторинг точно посилимо, і поки що думаємо, як саме це зробити, щоб не відштовхнути партнерів і клієнтів. Їм доведеться заповнювати анкети, подавати більше інформації (у тому числі фінансової) про себе та свою діяльність.

Які саме нові процедури та обмеження запровадять – власники небанківських платіжних систем поки не говорять, документ НБУ лише вивчають.

Коломієць Надія

Recent Posts

283 000 грн: в Україні британський кіт коштує, як новий автомобіль

На спеціалізованих порталах, зокрема на популярному сайті OLX, часто публікуються оголошення про продаж елітних порід тварин, що…

3 хв. ago

Штрафи для українських водіїв за радіо: кому та де загрожує покарання до 13 тис. грн

В Україні багато хто здивується, що за користування радіо у власному автомобілі можуть стягувати штрафи.…

10 хв. ago

З чим носити піджак у 2025 році: стильні “луки” від Дорофєєвої та Єфросиніної на кожен день

Піджак - це не просто класика, а один з головних трендів 2025 року. У новому…

19 хв. ago

Часу до 5 лютого: українці зобов’язані пройти ВЛК, інакше мають заплатити 17 тисяч гривень, хто має прийти

Військовозобов'язані громадяни України, які мають статус "обмежено придатних до військової служби", зобов'язані до 5 лютого…

28 хв. ago

Зарплати президентів. Скільки отримує Дуда, Зеленський, Шольц та інші світові лідери

Зарплата президента США вважається найвищою, хоча її сума не переглядалась вже понад декілька років. Президент…

36 хв. ago

«Військові небезпечні». Працівниця столичного хостелу відмовилася обслуговувати офіцерів ЗСУ

У столичному хостелі Hostel Vshokoladi відмовилися обслуговувати групу, у складі якої був речник Військово-морських сил…

45 хв. ago