10 вересня, за прогнозом, забруднена вода в річці Десна досягне Києва. Найбільшою проблемою є те, що водою з Деснянської водозабірної станції забезпечується більшість мешканців столиці. Йдеться про майже всі райони – у Київводоканалі кажуть про 60% споживачів. Втім, у Міндовкілля заспокоюють: там кажуть, що рух забруднення Десни в напрямку Києва в межах Чернігівщини сповільнюється.
Про наближення отруйної плями до Києва повідомляє український Гідрометцентр на своєму сайті. В розділі про гідрологічний режим водних об’єктів фахівці повідомляють: станом на 9 вересня на Десні (пост Макошине Чернігівської обл.) та її притоці, Сеймі (пост Мутин Сумська обл.) “утримується забруднення води”. Більше за те, брудна вода вже дісталася безпосередньо Чернігова.
“На Десні (пост Чернігів) спостерігається поява забруднюючих вод: присутній специфічний запах, вода мутного темного кольору, факти загибелі риби”, – стверджують в Гідрометцентрі.
В тих населених пунктах, де отруйна пляма на воді вже пройшла, розповідають, що її не сплутати ні з чим. Заражена ділянка води стає чорною, на плесі виникає масляниста плівка, піна та чорний осад. Через пару годин після того, як пляма доходить до певної ділянки, там починає вмирати риба – їй просто немає, чим дихати, і вона або шукає заплави, де вода чистіше, або, що найчастіше, просто спливає на поверхню і викидається на берег у безнадійній спробі знайти кисень.
“А по собі отруйна пляма залишає зелений слиз – а на дно осідає чорна тягуча рідина, схожа на розплавлену смолу”, – каже жінка на відео, знятому на березі ріки Сейм в Сумській області.
Ріка Сейм, а за нею – і Десна в тих місцинах, де забруднена вода вже пройшла, лишивши по собі порожні мертві води, оголошені зоною екологічного лиха. Загалом на Сумщині та Чернігівщині загинуло вже 24 тони риби, кажуть у державних органах. А в тих місцинах, куди пляма ще не дісталась, з побоюванням чекають на її появу.
“В нас поки все нормально, люди навіть забронювали відпочинок на наступні вихідні. Ми ж їх попереджаємо, що купатись не можна буде, бо вже офіційно є заборона від влади області на такі активності – але люди не зважають, кажуть, аби ріка була під боком. А що риба буде вмирати… Це трагедія, потім всю ріку доведеться зариблювати. Нормальні рибини, такі, щоб можна було ловити, не порушуючи екосистему, виростуть лише за 3-4 роки. Що буде з нашою базою – питання відкрите. Ми лише сподіваємось на диво”, – кажуть Інформатору на базі відпочинку “Деснянська” що в Чернігівській області.
Важливо розуміти: забруднення не є чимось токсичним. Риба помирає не від того, що її чимось отруєно, а від нестачі кисню у воді. Про це кажуть фахівці, і пояснюють – проблема сталася через скид забруднюючих речовин біологічного характеру (тобто без шкідливих і токсичних речовин).
“Ситуація почалася з Сумської області, де зі сторони РФ було здійснено скид. Ми для себе так розуміємо, що з цукрового заводу, бо були проаналізовані деякі космічні знімки, які ми маємо змогу продивитися у зв’язку з війною, і побачили, звідки пішла чорна забруднена вода”, – розповів Ігор Зубович, т.в.о. голови Держекоінспекції, в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Але небезпека для киян все одно існує. Адже, за даними від Київводоканалу, 60% споживачів столиці отримує воду саме з Деснянської водозабірної станції – через неї й пройде масна пляма. За прогнозами Гідрометцентру, вона може бути в столиці вже 10 вересня. Купатися, рибалити та пити воду просто з річки на Київщині заборонено ще з минулого тижня. Але що буде з питною водою в кранах – питання.
“Найбільш серйозна проблема – це водозабір Києва. Ми відібрали проби води, передали їх на водоканали, вони їх проаналізували. І є розуміння: якщо вода навіть буде така сама забруднена, як на Чернігівщині, де ми її тільки відібрали – то вони її перероблять. Можливо, знадобиться трошки більше реагентів”, – каже Ігор Зубович.
Щоправда, надбанням громадськості став лист-доручення від директорки Департаменту охорони здоров’я Києва Валентини Гінзбург про термінове оновлення запасів питної та технічної води у Києві. Їх мають оновити із розрахунку на 5 діб – саме стільки, ймовірно (або трохи менше), забруднена вода рухатиметься в межах водозабірної станції. Разом з тим, у Київводоканалі запевняють: зможуть впоратися із забрудненням.
Одразу зауважимо: столиця у порівняній безпеці – одразу з деяких причин. Як і розповідав Інформатору директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, будь-яке забруднення рано чи пізно розчиняється – а саме вода діє, як універсальний розчинник.
“До Києва річка проходить півтори області. Уявіть, скільки ж бочок цієї рідини мали б скинути до річки росіяни, щоб вона не розчинилася у Десні до мінімуму – а це велика річка”, – казав нам Борейко ще на початку трагедії.
Офіційно влада стверджує: так, забруднення ще не розчинилося, але вже не таке агресивне. За словами В’ячеслава Чауса, голови Чернігівської обласної військової адміністрації, в Десні такої великої кількості мертвої риби, як було в річці Сейм, вже немає. А відтак, є надія на те, що, доки пляма дійде до Києва, вона стане ще менш шкідливою для навколишнього середовища. Це діє й для самого Чернігова (це місто, на відміну від Києва, не забирає воду з Десни для пиття).
“В нас є надія, що трохи вище за течією, ніж Чернігів, в русло впадає річка Снов – тобто, буде ще природна аерація. Відповідно, вода насичується киснем, і це дозволяє боротись з забрудненням”, – каже Чаус в ефірі “Єдиних новин”.
А Київ у ще більш вигідному становищі. Річ у тім, що між Черніговом та Києвом в Десну впадає ще низка менших приток: річка Золотинка біля однойменного населеного пункту, річка Старуха, ріки Борова, Рудка, Жеведь, Махнея (і всі вони – тільки у Чернігівській області). На Київщині до них долучаються річки Рать, Гончарівка, Любич. Проблема в тому, що Київщиною Десна тече лише декілька десятків кілометрів – відтак, до столиці брудна вода дійде впродовж доби від моменту, коли вона перетне кордон регіону.
“Але ми бачимо, що рух забруднення набагато сповільнився, а в деяких місцях – навіть зупинився. А в деяких місцях вже й розпорошується, тобто, забруднення вже не таке концентроване. Сподіваємося, що якщо якоюсь мірою забруднення дійде до водозабору, зокрема, у Київській області, то очисні споруди водоканалів справляться з цим забрудненням”, – повідомила Світлана Гринчук, міністерка захисту довкілля та природних ресурсів.
В основному, ми викликаємо поліцію у випадках, коли порушуються наші права, і ми вимагаємо захисту.…
На Харківщині планують посилити мобілізацію військовозобов'язаних, яка є обов'язковою під час дії воєнного стану в Україні.…
На тлі запуску Росією нової балістичної ракети, яку Путін назвав "Орєшніком", протягом останньої доби в…
Китайські вчені завершили перший етап будівництва найпотужнішої у світі центрифуги в Ханчжоу – амбітного проєкту, спрямованого…
Громадянин Британії здійснив підпал лондонської комерційної нерухомості, яке пов'язане з Україною. За це він отримав…
21 листопада Департамент культури, ЗМІ та спорту (DCMS) Великої Британії опублікував свій щорічний звіт, в якому…