Categories: Інциденти

“Вогняний змій” мчить на всіх парах: потік магми під Ісландією рухається на надшвидкості (відео)

У листопаді минулого року ісландське рибальське містечко Гріндавік було евакуйоване в листопаді минулого року через збільшення кількості та інтенсивності землетрусів. Вчені також попередили про те, що під землею формувалася масивна магматична дамба, а тому передбачалося, що виверження може статися в будь-який момент, пише IFLScience.

Відтоді ісландський вулкан прокидався неодноразово, створюючи нові тріщини в землі та вихлюпуючи розпечену магму. Дослідники вже встановили, що довжина магматичної дамби в надрах Ісландії становила 15 кілометрів: цей тунель розколов землю під рибальським містом, а також поставив під загрозу місцевий геотермальний курорт, відомий у всьому світі.

Нові спостереження вчених показують, що магматична дамба в надрах Землі зовсім не є стабільною: вона подовжується і підіймається, ба більше, вчені виявили, що магма в цьому тунелі рухається з неймовірно високою швидкістю.

Оцінки дослідників свідчать про те, що швидкість магматичного потоку під Ісландією становила неймовірні 7400 кубічних метрів на секунду, для наочності, це можна порівняти із заповненням трьох олімпійських басейнів усього за секунду. Вчені відзначають, що це неймовірна швидкість потоку, яку вони також вважають “надшвидкістю”.

Зазначимо, що з 2021 року на півострові Рейк’янес, де розташоване рибальське містечко Гріндавік, сталося три виверження вулкана, проте під час минулих пробуджень вулкана швидкість потоку була приблизно в 30 разів нижчою, ніж цього разу.

Ще в грудні минулого року, коли відбулося перше виверження вулкана, вчені були занепокоєні тим, що нова вулканічна система більша, ніж попередні разом узяті. На жаль, вони мали рацію. 14 січня 2024 року відбулося друге виверження вулкана, внаслідок якого лава дісталася до міста. Наступне виверження сталося 8 лютого і відповідало першому виверженню — тобто відбулося далі від Гріндавіка.

Спостереження показують, що фонтани лави досягали 50-80 метрів у висоту, а висота шлейфу становила близько 3 кілометрів. Дані Метеорологічного бюро Ісландії (ІМО) також свідчать про утворення на Гріндавіку водоспаду тефри — пінистого матеріалу, що утворюється при швидкому охолодженні лави.

Також співробітники ІМО помітили темний шельф, що підіймається над однією з утворених тріщин. Передбачається, що його виникнення пов’язане із взаємодією магми з ґрунтовими водами, що призводить до невеликої вибухової активності, коли білий шлейф пари змішується з темним вулканічним шлейфом.

Ольга Степанова

Recent Posts

Ягідне морозиво: готуємо найпростіший літній десерт

Ягідне морозимо – це найпростіший літній десерт, який можна приготувати вдома. До його складу не…

23 хв. ago

Сестри-близнючки знайшли одна одну через 17 років після розлуки за допомогою соцмереж

У 2022 році грузинська студентка Елен Дейсадзе переглядала TikTok, коли натрапила на профіль дівчини Анни…

26 хв. ago

Шлюбні афери. Як в Україні викривають фіктивні союзи та карають винних

В Україні за останні декілька років зросла кількість фіктивних шлюбів. Найчастіше це пов'язано з тим, що…

29 хв. ago

Можуть зупинити на вулиці: що чекає на військовозобов’язаних в Україні з 16 липня

Після 16 липня в Україні – дати, коли стікає термін поновлення даних військовозобов'язаними у ТЦК…

31 хв. ago

Материв і бажав смерті: в Одесі тренер образив військового, але одразу поплатився

В Одесі фітнес-тренер обматерив військового, який служив у 53-й бригаді ЗСУ та побажав йому смерті.…

40 хв. ago

Україна по вуха у боргах перед МВФ: більше нас набрала лише одна країна

Борг перед МВФ, який має Україна, досяг майже 14 мільярдів доларів. На сьогодні це –…

43 хв. ago