Чому ми часто прокидаємося о 4-й ранку: лікар пояснила основні причини

Багато хто стикається з несподіваним пробудженням о 4-й ранку, дивлячись у темряву без відчуття сонливості.

Як пише The Independent, організм зазвичай виходить з фази глибокого сну через 4-5 годин після засинання, що робить нас вразливими до ранкових пробуджень. За словами Лізи Артіс, заступниці гендиректора The Sleep Charity, після переходу в “легкий сон” прокинутися значно легше, особливо для тих, хто лягає спати близько 11 вечора.

Гормони

Сон контролюється внутрішнім біоритмом або циркадним ритмом, що включає цикл сон-неспання. Артіс зазначає, що до процесу регуляції сну залучені гормони, такі як мелатонін, що сприяє засинанню, та кортизол, який, навпаки, підтримує стан неспання. Лікарка Маріям Х. Малік із Pall Mall Medical рекомендує перед сном читати книгу, слухати музику чи медитувати, а також уникати екранів за дві години до сну, оскільки синє світло пригнічує вироблення мелатоніну.

Дієта

Споживання кофеїну, важкої їжі, алкоголю та цукру, а також дефіцит магнію та вітамінів групи B можуть негативно впливати на сон, каже Малік. Особливо солодка та багата на вуглеводи їжа викликає коливання рівня цукру в крові, що заважає якісному сну. Краще обирати перекуси, багаті на білок і магній, наприклад, варені яйця, сир, гарбузове насіння, шпинат, темний шоколад, кеш’ю, куряче м’ясо або індичку.

Потреба в сечовипусканні

Багато хто помічає, що прокидається приблизно в один і той самий час для відвідування туалету. Лікарка радить обмежити кількість рідини за дві години до сну і спорожнити сечовий міхур перед відпочинком, щоб мінімізувати нічні перерви.

Вік і життєві зміни

З віком сон стає менш стабільним, оскільки циркадний ритм змінюється, знижується вироблення мелатоніну, додаються медикаментозні препарати. У жінок цей процес посилюється під час перименопаузи, коли зниження рівня естрогену й прогестерону може призвести до таких симптомів, як нічна пітливість і жар.

Стрес і занепокоєння

Стрес часто стає головною причиною проблем зі сном. Згідно з дослідженням Bupa Health Clinics, у Великій Британії 32 мільйони людей прокидаються о 4:05 ранку через переживання щодо здоров’я. Малік рекомендує записувати свої хвилювання в щоденник перед сном, що допоможе зменшити навантаження на нервову систему й сприятиме спокійнішому відпочинку.

Ковальчук Світлана

Recent Posts

Доктор Смерть будує нову капсулу для евтаназії після смерті американки

Творець сумнозвісної «капсули самогубства» Sarco, відомий австралійський лікар і активіст Філіп Нічке, якого медіа називають…

3 хв. ago

Цукерберг кидає виклик Google: Meta створює власну AI-пошукову систему

Meta вирішила розірвати багаторічну залежність від Google та Microsoft і офіційно оголосила про початок розробки…

12 хв. ago

Трамп заради перемоги на виборах вліз у сміттєвоз

Експрезидент США Дональд Трамп попрацював водієм сміттєвоза у межах своєї передвиборчої кампанії. Про це повідомляють американські ЗМІ. Зазначається, що…

19 хв. ago

Німеччину охопила хвиля страйків на заводах Volkswagen та BMW

Масштабні акції протесту охопили Німеччину, вивівши на вулиці тисячі працівників промислових гігантів Volkswagen та BMW.…

21 хв. ago

Зеленський готує народ до неминучих переговорів з РФ: що на це вказує

Однією із версій того, навіщо президент Володимир Зеленський оприлюднив план перемоги у Верховній Раді було…

27 хв. ago

Путін націлився забрати ще на одну область: де РФ готується до масованих штурмів з бронетехнікою

Останнім часом найгарячіше було на Донеччині, де російські війська ціною неймовірних втрат, але просуваються вперед.…

31 хв. ago