Знайдено панацею від отупіння: поліпшити роботу мозку здатна їжа

Те, що корисно для кишечника, може бути корисним і для мозку, дійшли висновку вчені. Перше подібне дослідження на близнюках виявило – щоденний прийом білкових і пребіотичних добавок може покращити результати тестів на пам’ять у людей старше 60 років, пише ScienceAlert. Цікаво, що той самий тест на зорову пам’ять і навчання використовується для виявлення ранніх ознак хвороби Альцгеймера.

Пребіотики – це неперетравлювані харчові продукти, які допомагають стимулювати кишкові мікроби. В подвійному сліпому дослідженні брали участь два відносно недорогі пребіотики рослинної клітковини, які доступні без рецепта в багатьох країнах світу. Перший – інулін – це харчові волокна класу фруктанів. Інші називаються фруктоолігосахаридами (ФОС) – це рослинні вуглеводи, що часто використовують як природний низькокалорійний підсолоджувач. Купити їх можна і в Україні. Так, перший в мережі зі знижкою коштує близько 400 гривень за банку в 200 г. Другий коштує від 500 гривень за 60 капсул. 

Щоб перевірити вплив цих добавок на старіння мозку, дослідники з Королівського коледжу Лондона залучили 36 пар близнюків старше 60 років (здебільшого, це були жінки, оскільки саме жінки більш сприйнятливі до хвороби Альцгеймера). Кожен дует був випадковим чином розділений так, щоб один близнюк отримував щоденний пребіотик у білковому порошку, а інший – щодня приймав плацебо в протеїновому порошку. Близнюки, які приймали інулін або ФОС, отримали вищі бали в розумовому тесті через три місяці.

Більше того, щоденне споживання клітковини пов’язали зі змінами в мікробіомі кишечника. Наприклад, корисних біфідобактерій було більше у близнюків, які приймали інулін або ФОС. Минулі дослідження на гризунах показують, що ці добавки з високим вмістом клітковини живлять мікробіом товстої кишки, дозволяючи хорошим бактеріям процвітати. Деякі з них напряму пов’язані з покращенням когнітивних функцій як у мишей, так і у людей. Дослідження на мишах показують, що Bifidobacterium зменшує когнітивний дефіцит, регулюючи кишково-мозкові зв’язки.

“Ці доступні у вільному продажі натуральні волокна можуть принести користь широкій групі людей, оскільки вони цілком безпечніі. Наше наступне завдання – з’ясувати, чи зберігаються ці ефекти протягом тривалого часу та в якої кількості пацієнтів”, – написали дослідники.

Відтак, кишечник бере участь у багатьох тілесних процесах, включаючи імунну систему та центральну нервову систему. Підживлення його мікробіома певними пребіотиками та пробіотиками може відкрити двері для лікування безлічі захворювань. Доказів тісного зв’язку між кишечником і мозком стає все більше з року в рік. Деякі експерти настільки захоплені результатами, що називають кишечник “другим мозком” організму. Але те, як ці дві системи співпрацюють між собою, залишається загадкою.

Довідка. Пробіотики та пребіотики – це команда, яка працює, щоб сприяти здоровому травленню та підтримувати імунітет. І кожен з них виконує свою роль. Пробіотики – це корисні бактерії, а пребіотики – їжа для цих бактерій.

Ольга Степанова

Recent Posts

Майбутній король Норвегії висловився про арешт його пасинка, якого звинувачують у насильстві

Майбутній король Норвегії – кронпринц Гокон – прокоментував арешт його пасинка Маріуса Хойбі – позашлюбного…

4 хв. ago

Як з 1 грудня зміняться тарифи на газ і скільки доведеться платити українцям

Після літнього підвищення тарифів на електроенергію українців хвилює питання, чи підніматиметься ціна на газ з приходом зими.…

13 хв. ago

Який мобілізаційний резерв України: The Financial Times назвало цифру

Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від…

22 хв. ago

У Росії погрожують завдати ядерний удар по Алясці

Генерал-лейтенант ЗС РФ Андрій Гурульов заявив, що Росія може використати тактичну ядерну зброю для удару…

30 хв. ago

Хотів вийти під час польоту: пасажири літака зв’язали буйного “командира”

На борту пасажирського літака, який летів з Мілуокі до Далласа (США) стався дивний інцидент. Буйний пасажир авіакомпанії…

38 хв. ago

Погані новини для любителів гамбургерів: фастфуд та пиво знищують “чоловічу силу”

Виявилося, що фастфуд, алкоголь та солодощі негативно впливають на вироблення тестостерону та здатні призвести до…

47 хв. ago