Хворіти в Україні “забороняється”: ліки стають “недоступними”

На тлі війни, що триває, в Україні фармацевтичний ринок залишається одним із небагатьох секторів, де інфляція залишається відносно низькою, зі зростанням всього на 12,4% на рік порівняно із загальним зростанням на 44,2% загального рівня цін, як повідомляє «УНІАН».

Ціни на основні товари та послуги зросли суттєвіше. Проте контрольоване зростання цін на ліки можна пояснити ефективним співробітництвом між аптеками та дистриб’юторами, які використовують системи знижок та маркетингові угоди для управління витратами.

Ця динаміка викликала дискусії щодо ціноутворення на фармацевтичні препарати в Україні, розвіявши кілька міфів. Глибокіший аналіз показує, хто впливає на ціни на ліки і чи є вони більш доступними в Україні порівняно з Європейським Союзом.

Дослідження Proxima Research International наголошує, що основним фактором, що впливає на ціну ліків, є виробник, який вносить 71,8% у кінцеву вартість. На аптеки припадає 22,3%, а на дистриб’юторів – 5,9%.

Іншими словами, з кожних 100 гривень, витрачених на ліки, 72 гривні припадає на виробника, 22 – на аптеки та 6 – на дистриб’юторів.

За останні десятиліття середня операційна маржа аптек знизилася з 23% до 14%, що є найнижчою маржею в регіоні. Для порівняння, маржа аптек у Румунії становить 16%, а в Польщі та Угорщині – 19% та 20% відповідно. Аптеки в Україні генерують чистий прибуток лише близько 4% від обороту після врахування таких витрат, як оренда, комунальні послуги та зарплати. Це скромна цифра з огляду на значну соціальну відповідальність аптек.

Щоб компенсувати зниження маржі, аптеки все більше покладаються на маркетингові послуги, які допомагають підтримувати доступні ціни споживачам.

Аптека, фото: youtube.com

Ще один міф полягає в тому, що ліки в Україні дорожчі, ніж у Європі. Проте порівняння конкретних ліків показує, що це негаразд. Наприклад, популярне знеболювальне «Нурофен» коштує в Україні від 189,10 до 345,51 гривень за 24 капсули, тоді як у Європі ціна за 20 капсул починається від 322,10 гривень.

Також понад 85% ліків в Україні реалізується через роздрібну торгівлю, що пов’язане із відсутністю розвиненої системи відшкодування та медичного страхування. Кількість аптек на душу населення в Україні вища, ніж у країнах ЄС, але середній оборот української аптеки значно нижчий: 239 000 євро проти 806 000–1,33 млн євро у країнах Східної Європи.

Крім того, в Україні список ліків, що відшкодовуються, включає всього 544 найменування, тоді як країни ЄС забезпечують покриття від 2900 до 6900 найменувань.

В Україні державне регулювання цін на ліки поширюється на різні категорії ліків. Для тих, що продаються за програмою «Доступні ліки», оптові та роздрібні націнки обмежені 10% та 15% відповідно. Для ліків із Національного списку оптові націнки обмежені 10%, а роздрібні ціни можуть збільшуватись на 15-25% залежно від собівартості. Однак деякі виробники встановлюють ціни набагато вищі, а націнки сягають 500%.

Експерти стверджують, що для зниження цін на ліки уряду необхідно безпосередньо домовлятися із виробниками та гарантувати обсяги закупівель. Потім виробники могли б знизити ціни, а такі інструменти як програма «Доступні ліки» могли б допомогти зробити ліки більш доступними.

Однак це вимагатиме додаткових бюджетних коштів, які нині є пріоритетними для оборони країни під час війни, що триває.

Ткаченко Валентина

Recent Posts

Командири скаржаться, що мобілізація перетворилася на “клоунаду”

Мобілізація в Україні переживає непрості часи. Командири скаржаться, що за рік-півтора вона перетворилась на справжню…

3 хв. ago

Європейці назвали найбільш зіпсовані і недооцінені туристичні напрямки в Європі

Країни Європи користуються неабиякою популярністю серед туристів. Щороку їх відвідують мільйони людей, тож велика частина напрямків вже…

12 хв. ago

Якщо Росія зупинить війну, щоб відновити сили, то потім знову нападе на Україну, а не Європу — журналіст

Путін буде воювати проти України стільки часу, скільки йому будуть дозволяти економічні та людські ресурси. Якщо Росія вирішить…

20 хв. ago

Колекціонери полюють за українськими монетами: які можна продати за величезні гроші

Українські монети різних номіналів та років випуску можуть становити цінність для нумізматів. Іноді за рідкісні…

27 хв. ago

Зарплатні вже недостатньо: які умови диктує молодь на ринку праці

Ринок праці в Україні зазнає змін: роботодавці постійно шукають кадри, пропонуючи конкурентні зарплати та можливості для розвитку. Однак…

36 хв. ago

Як заощадити на електроенергії за допомогою холодильника: прості поради, про які забувають майже всі

Чи знаєте ви, що холодильник може споживати набагато більше енергії, ніж потрібно? Причому причина не…

45 хв. ago