Щороку багато хто з нас проходить через ритуал переходу на літній час, переводячи стрілки годинника на годину вперед. Це зрушення покликане забезпечити нам більше вечірнього денного світла, але воно не позбавлене недоліків. Однак лікарі зазначають, що ця, здавалося б, незначна зміна може істотно вплинути на наше здоров’я і самопочуття, пише Harvard Health Publishing.
Суть проблеми полягає в тому, як це годинне коригування впливає на циркадні ритми нашого організму — наш внутрішній годинник, що регулює сон, настрій і апетит протягом 24 годин, каже доктор Чарльз Чейзлер, експерт з медицини сну з Гарвардської медичної школи. Перехід на новий день може порушити ці ритми, що призведе до зниження ранкової освітленості, а це, своєю чергою, може призвести до зниження рівня серотоніну — гормону, що підвищує наш настрій. Крім того, більша кількість світла ввечері може порушити вироблення мелатоніну, що ускладнює засинання. У багатьох порушується графік сну, що призводить до недосипання і підвищеної стомлюваності, що може навіть призвести до сплеску автомобільних аварій відразу після зміни годинника.
Попри те, що перехід на літній час покликаний продовжити вечірній світловий день для відпочинку і скоротити споживання енергії, багато хто сумнівається в його актуальності. Значна частина населення воліла б відмовитися від нього, посилаючись як основну причину на проблеми зі здоров’ям. Проте, спроби скасувати це піврічне переведення годинників зайшли в глухий кут у законодавчих органах.
Доктор Чейзлер пропонує практичні кроки для полегшення переходу. Поступове коригування часу сну перед зміною годинника, короткий денний сон за необхідності та ранкове освітлення можуть допомогти перебудувати наш внутрішній годинник. Він також радить відкласти ранкові заняття і скоротити споживання речовин, що порушують сон, таких як алкоголь і кофеїн, на період зміни часу. Ці стратегії допоможуть пом’якшити короткострокові наслідки переходу на літній час для нашого тіла і психіки, зробивши адаптацію плавнішою і такою, що менше впливає на наше повсякденне життя.
Балістична ракета "Орешник", якою Росія вдарила по Дніпру, може уразити будь-яку ціль на території Європи. До…
Експерти назвали найкращі автомобілі на вторинному ринку серед тих машин, з якими перші покупці не хочуть розлучатися.…
В Україні у 2025-му змінять правила виходу на пенсію. Загальний пенсійний вік не збільшать, однак посилять…
У Карпатах лютує зима. На високогір'ї спостерігається погіршення погодних умов. Про це повідомляють гірські рятувальники Прикарпаття. За…
У Малі знову розгромили колону ПВК "Вагнера". Бойовики "Аль-Каїди" захопили частину ворожої зброї й ліквідували…
Під час воєнного стану та у мирний час правила військового обліку залишаються обов’язковими для дотримання.…