Зазвичай нецензурну лайку вважають недоречною та поганою звичкою, але це може бути корисним для психічного здоров’я. Хоча матюки зазвичай асоціюються з гнівом і агресією, вони можуть відігравати позитивну роль у самопочутті людини, надаючи важливий вихід для боротьби зі стресовими подіями, повідомляє Forbes.
Ось кілька причин, чому, на думку дослідників, лайка може бути корисною:
Однією з найбільш помітних переваг лайки є її гіпоалгетичний ефект — здатність зменшувати больову чутливість або сприйняття болю. Класичне дослідження 2009 року показало, коли учасники занурювали руки в крижану воду, ті, кому було дозволено лаятися, а не використовувати нейтральні слова, могли терпіти біль значно довше.
Лайка на розчарування чи гнів допомагає звільнити накопичену напругу. Психологи стверджують, що висловлюючи інтенсивні емоції, люди можуть відчути зниження рівня стресу та емоційний катарсис. Так, 2022 року дослідження Science Direct показало, що люди, які володіють кількома мовами, все ж надають перевагу лайці рідною мовою, щоб викликати й переробляти свої емоції.
Низка досліджень вказує на те, що лайка може підвищити продуктивність у завданнях, що вимагають фізичної сили, і збільшити кількість позитивних емоцій і впевненості в собі.
Дослідження Europen Journal of Social Psyhology за 2017 рік показало, що лайка також може полегшити “соціальний біль”, який виникає, коли соціальні зв’язки знаходяться під загрозою. У такі моменти лайка може допомогти впоратися з почуттям неприйняття. Хоча це може бути образливим для деяких, воно також може зміцнити соціальні зв’язки, створюючи відчуття товариства, розбиваючи лід і додаючи шар чесності та автентичності до деяких соціальних взаємодій.
Згідно з різноманітними дослідженнями, коли справа доходить до розуміння оптимальної “дози лайки”, потрібно розуміти, що надмірне вживання матюків не буде мати бажаного ефекту.
“Експеримент, проведений Філіппом і Ломбардо 2017 року, виявив, що лайка протягом двох хвилин зменшує відчуття болю, однак особи, які лаялися рідше у повсякденному житті, відчували більш виражений гіпоалгетичний ефект порівняно з тими, хто лаявся частіше. Це свідчить про те, що надмірне використання лайки в повсякденних ситуаціях зменшує її ефективність як короткострокового втручання для зменшення відчуття болю”, – пояснюють автори дослідження.
У грудні 2024 року в Україні було запроваджено нові умови оподаткування, що стосуються ФОП. Одним із…
Діючому судді Господарського суду міста Києва повідомлено про підозру у державній зраді. Про це повідомляє Офіс Генерального…
Нещодавнє випробування ракети Starship, яка є найбільшою і найпотужнішою ракетою-носієм у світі, закінчилося тим, що верхній ступінь…
Скандальний український політик Євген Мураєв, якого підозрюють у державній зраді, повідомив, що живе та працює…
Обраний президент Дональд Трамп планує випустити указ, який підносить криптовалюти до рангу пріоритетних напрямів політики і дає…
Ексведучий телеканалу очільника забороненої в Україні партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука Макс…