Кава перешкоджає відновленню мозку після безсоння, – дослідження

Вживання занадто великої кількості кави може порушити здатність мозку відновлюватися після хронічного недосипання.

За даними Національної асоціації кави, кофеїн є найбільш споживаною психоактивною речовиною у світі. Він є стимулятором, який блокує рецептори молекули аденозину, що виділяється організмом і сприяє сонливості, пише Newsweek.

Для багатьох кофеїн є засобом боротьби з нестачею сну. Але згідно з новими дослідженнями, проведеними у Швейцарії та Німеччині, напій може виявитися контрпродуктивним.

Було доведено, що навіть одна безсонна ніч зменшує обсяги сірої речовини в мозку, особливо в ділянках, які беруть участь у пам’яті, сприйнятті відчуттів і свідомому мисленні.

Було доведено, що щоденне споживання кофеїну зменшує об’єм сірої речовини в зовнішньому шарі мозку, а також в ділянках, які беруть участь у довготривалій пам’яті.

“Ми припустили, що сіра речовина буде зменшуватися після хронічного недосипання, в той час як супутнє вживання кофеїну може посилити скорочення сірої речовини, викликане хронічним обмеженням сну”, – вважають вчені.

Щоб вивчити ці ефекти, команда набрала 36 здорових дорослих, середній вік 29 років. Кожен учасник пройшов 9-денне відвідування лабораторії, що складалося з одного дня адаптації, двох базових днів, п’яти днів обмеження сну (тобто п’яти годин сну), і дня відновлення. Під час періоду обмеження сну 19 учасників отримували 300 мг кофеїну у вигляді трьох чашок кави щодня, а 17 отримували таку ж кількість кави без кофеїну.

Вивчаючи дані МРТ, отримані в трьох точках протягом усього дослідження, команда виявила, що порівняно з вихідним рівнем хронічне позбавлення сну було пов’язане зі збільшенням сірої речовини в різних ділянках мозку в групі, яка вживала каву без кофеїну. Дослідники зазначили, що це свідчить про здатність мозку адаптуватися і протидіяти негативним наслідкам позбавлення сну.

Однак в учасників групи, що вживала кофеїн, насправді спостерігалося зменшення сірої речовини.

“Це дослідження виявило зворотню кортикальну пластичність у лобовій, скронево-потиличній і таламічній сірій речовині у відповідь на хронічне обмеження сну. Однак цю пластичну реакцію можна придушити або повернути назад прийомом кофеїну”, – констатували вчені.

Ольга Степанова

Recent Posts

Анджеліна Джолі не дозволяє батькам Пітта спілкуватися з онуками

Скандали навколо зіркового експодружжя Бреда Пітта та Анджеліни Джолі не вщухають. Виявилося, що акторка не дозволяє бачитися його…

7 години ago

Медведєв погрожує передати технології ядерної зброї “ворогам США”

Головний рупор Кремля в соцмережах, заступник голови Ради безпеки РФ та колишній російський президент Дмитро…

7 години ago

Мобілізація без фронту: хто може потрапити до тилових частин

В Україні продовжуються військовий стан та мобілізація, а отже, чоловіки віком від 18 до 60…

7 години ago

Втома від війни. В Ізраїлі все більше резервістів не хочуть служити в армії – The Washington Post

В Ізраїлі посилюється втома від війни, кількість жертв зростає, а масштаби бойових дій розширюються. Про…

7 години ago

Російського генерала зняли з посади командувача угрупованням “Південь”: названо причину

Командувача угрупованням російських військ "Південь" генерал-полковника Геннадія Анашкіна звільнили з посади через неправдиві заяви про хід…

7 години ago

Росія намагається зробити “Шахеди” зі штучним інтелектом. The Guardian пояснило мету

Армія Російської Федерації намагається зробити "Шахеди" зі штучним інтелектом. Їх мета - створити рої безпілотників.…

7 години ago