Отрута в руці. Названо те, що перетворює воду в пластиковій пляшці на токсичний хімікат

Носити з собою пляшечку води протягом дня для підтримання водного балансу може бути чудовою ідеєю, особливо у спеку. Однак дослідники попереджають, що це також може бути небезпечно для вашого здоров’я принаймні якщо на пляшку з водою потрапляють сонячні промені, пише IFLScience.

Тепер дослідники запевняють, якщо ви не хочете проковтнути суміш потенційно токсичних хімікатів, вам слід тримати пляшку з водою якомога далі від Сонця. Нове дослідження показало, що пластикові пляшки з водою, що піддаються впливу сонячного світла, розкладаються і виділяють широкий спектр летких органічних сполук (ЛОС).

ЛОС — хімічні речовини, що легко випаровуються за кімнатної температури, які можуть бути виявлені в багатьох продуктах, зокрема в паливі, розчинниках, фарбах і мийних засобах. Як показують дослідження, вони також трапляються в пластику, наприклад, у тому самому, який використовується для виготовлення пляшок з водою й упаковок для харчових продуктів. Багато з ЛОС нешкідливі для людини, але інші можуть мати короткострокові та довгострокові несприятливі наслідки для здоров’я.

У новому дослідженні вчені з Китаю піддали впливу ультрафіолету А і сонячного світла шість типів пластикових пляшок з водою. Команда виявила, що в результаті цього процесу виділяється складна суміш летких органічних сполук, зокрема:

  • алкани;
  • алкени;
  • спирти;
  • альдегіди;
  • кислоти.

Ба більше, вчені також виявили деякі свідчення наявності “високотоксичних” ЛОС, зокрема канцерогени, наприклад, н-гексадекан. Небезпека одноразового ковтка зіпсованої води мінімальна, але дослідники виявили, що тривалий вплив потенційно пов’язаний з кумулятивним ризиком для здоров’я.

За словами провідного автора дослідження, доктора Хуасе Оу, результати переконливо показують, що пластикові пляшки під впливом сонячного світла можуть виділяти токсичні сполуки, що становлять небезпеку для здоров’я людини. Вчені також вважають, що споживачі повинні знати про ці ризики, особливо в середовищах, де пляшка води піддається впливу сонячних променів.

Водночас учені визнають, що ризик відносно невеликий, оскільки кількість хімікатів, що виділяються в пляшці, відносно невелика. При середній вазі пляшки для води близько 20 грамів, кількість ЛОС, що виділяються з неї, склала всього кілька нанограмів. Таким чином, навіть після тривалого впливу Сонця і вживання води ризик залишається мінімальним. Однак часте вживання такої води може призвести до інших наслідків.

Ольга Степанова

Recent Posts

Алкоголь, від якого варто відмовитися взимку: які ризики виникають

Зима — це час зниження температур та чималої кількості свят, які нерідко відзначають з алкоголем.…

2 години ago

Популярна столиця Європи введе податок для туристів: скільки доведеться заплатити

У 2026 році в Единбурзі офіційно запровадять туристичний податок, що стане першим таким випадком у Шотландії.…

2 години ago

До 25 тисяч штрафу: кому із військовозобов’язаних дали 3 тижні на проходження ВЛК

Військовозобов'язані громадяни України, які раніше отримали статус обмежено придатних до військової служби, повинні самостійно пройти…

2 години ago

Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами

Шахраї часто використовують інсценування наїзду на пішохода, щоб змусити водіїв відкупитися і не ставати фігурантами…

2 години ago

Нові тарифи на газ та доставку: який “сюрприз” готує комуналка у 2025 році

Для багатьох українців, особливо у холодні місяці, платежі за газ та збори за доставку чинять…

2 години ago

Студентів, які не складуть іспит з базової загальновійськової підготовки, відрахують з ВНЗ

З першого вересня 2025 року у вищих навчальних закладах розпочнеться базова загальновійськова підготовка. У Міноборони…

2 години ago